Connect with Us

All posts tagged "Librat"

Politikë 14:23 - 2 Shtator, 2019

Ish-deputeti “masakron” Shahinin dhe Ramën/ Lëmoshë migjeniane, po talleni me fëmijët

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka reaguar në lidhje me vendimin për dhënien e librave të përdorur për nxënësit e arsimit parauniversitar, duke e cilësuar...

Life Style 17:49 - 12 Korrik, 2019

Jeta nuk është një përrallë/ Këto 10 gjëra nuk ndodhin kurrë në jetën reale

Librat dhe revistat krijojnë një imazh shumë të bukur në botën e gjithsecilit prej nesh. Shpesh herë na ndodh që të magjepsemi pas historive të njëanshme...

andi civici, gjykata e apelit tirane
Aktualitet 10:46 - 5 Shkurt, 2019

Milioneri që merr dhurata dhe shet libra/ Gjyqtari i Apelit i lidhur me SOROS-in

Procesi i Vettingut në pjesën më të madhe ka dështuar. Pasi prokurorë apo gjyqtarë që janë konstatuar me shkelje ligji janë rikonfirmuar në detyrë. Kjo do...

kryeministri edi rama,kryetari i pd lulzim basha
Aktualitet 17:32 - 30 Dhjetor, 2018

Zbulohen pesë librat më të shkurtër në Shqipëri

Skenaristi dhe moderatori Edi Oga ka bërë një shkrim ironizues ndaj klasës politike në vendin tonë. Në një postim në rrjetet sociale, Oga sugjeron pesë librat...

Aktualitet 14:48 - 14 Shtator, 2018

“Shpërthen” ish-presidenti/ Kjo është trahdëtia më e madhe kombëtare

Ish-presidenti Bujar Nishani ka reaguar pas lajmeve për mbylljen e 16 shkollave në qarkun e Fierit, për shkak të mungesës së nxënësve. Në një postim në...

Aktualitet 10:32 - 11 Nentor, 2017

Librat do jepen falas, por ka një kusht…

Pas kërkesës së vazhdueshme të opozitës që qeveria t’i japë librat falas për nxënësit e shkollave 9-vjeçare, në takim e sotëm më qytetarët e Dibrës, kryeministri...

Aktualitet 16:33 - 28 Gusht, 2017

Basha nis sulmet ndaj qeverisë/Investoni për libra, jo për fasada ministrash

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar çmimet e librave në prag të nisjes së vitit shkollor. Në rrjetet sociale, Basha shkruan se në vend...

Aktualitet 14:18 - 6 Korrik, 2017

Doni të jeni më të zgjuar?/Ja 10 librat e Bill Gates që duhet t’i lexoni menjëherë

Mesatarisht, themeluesi i Microsoft, Bill Gates lexon rreth 50 libra çdo vit. Ai ka qenë i dashuruar pas leximit që në fëmijëri dhe vazhdon ta mbartë...

Aktualitet 20:40 - 31 Mars, 2017

Alarmuese/Duke braktisur librat, të rinjtë po humbasin kontaktin me …!

George Orwelli mendonte se një shteti manipulues do i duhej që të rishkruante historinë. Gabohej. Nëse njerëzit nuk e njohin historinë, ata janë tashmë mendjerobëruar. Kur...

Aktualitet 22:10 - 26 Nentor, 2016

Blendi Fevziu flet për librat e tij/ Ja çfarë pritet të publikojë

Gazetari Blendi Fevziu, ka qenë sot i ftuar në emisionin “Xing me Ermalin” ku ka treguar projektet e ardhshme të tij në fushën e letërsisë. Fevziu...

Aktualitet 19:12 - 20 Tetor, 2016

Skandali në Korçë/ Po vidhen librat e bibliotekës gjatë transportit

Një akt kriminal po ndodh në Korçë gjatë trasportit të librave nga Bilblioteka “Thimi Mitko” në objektet e reja ku do magazinohen përkohëshisht. Citynews.al ka vëzhguar...

Aktualitet 09:11 - 16 Shtator, 2016

Vazhdojnë rradhët për tekstet shkollore

U bënë tre ditë nga fillimi i shkollës, por nxënësit nuk i kanë të gjithë librat e nevojshëm. Në pikat e tregtimit të teksteve shkollore prindërit...

Aktualitet 11:29 - 27 Gusht, 2016

Bllofi i Nikollës me shitjen e librave, në asnjë shkollë  nuk ka nisur shpërndarja

Shpërndarja e librit shkollor me udhëzim të ministrisë së Arsimit dhe Sporteve do të niste më 25 gusht, por deri më sot asgjë nuk ka ndodhur....

Aktualitet 11:38 - 23 Gusht, 2016

Ja mashtrimi i Nikollës me shpërndarjen e librave

Lajmi se librat shkollor do të fillojnë të shpërndahen më 25 gusht rezulton i pavërtetë dhe  Ministria e Arsimit autore e mashtrimit të rradhës ndaj opinionin...

Aktualitet 10:18 - 22 Gusht, 2016

Shkolla nis më 13 shtator, shitja e librave më 25 gusht

Ministria e Arsimit dhe Sportit ka bërë të ditur se viti i ri shkollor 2016-2017 për sistemin e arsimit parauniversitar do të nisë në 13 shtator 2016...

Aktualitet 16:00 - 19 Gusht, 2016

Sindikata e Arsimit dhe Shkencës: Vonesat e pullave rrezikojnë shtyrjen e fillimit të shkollës

Vonesa e pullave për librat mund të çojë deri në shtyrjen e nisjes së vitit të ri shkollor. Këtë shqetësim ngre kreu i sindikatës së Arsimit...

Aktualitet 11:30 - 18 Gusht, 2016

MAS nuk shpërndan pullat, bllokon shpërndarjen e librave/Aferat e Nikollës lënë fëmijët pa libra

Kanë kaluar dy javë nga dita kur botuesit e librit shkollor duhej të kishin nisur shpërndarjen e tyre në rrethe, por për shkak të paaftësisë së...

Showbizz 19:21 - 21 Shkurt, 2016

Emma Watson heq dorë nga aktrimi, për librat

Aktorja Ema Watson e famshme për rolin e saj si Herminone Granger në filmin  “Harry Potter” ka deklaruar për “Paper Magazine” se ajo do të bëjë...

Aktualitet 19:10 - 13 Shtator, 2015

Foto-Skandal me faturat e librave shkollorë/ Mbajnë datën e dy viteve më parë

Fatura eshte leshuar ne nje nga shkollat profesionale te Tiranes. Ajo eshte nje deftese tatimore dhe mban daten 11.09.2013, por ne fakt eshte leshuar vetem disa...

Uncategorized 20:30 - 22 Korrik, 2015

12 librat më të lexuar në të gjithë botën

The Indipendent ka bashkëpunuar me një faqe interneti për të apasionuarit e librave “Love Reading” dhe sëbashku kanë zgjedhur 12 librat më të lexuar të të...

Uncategorized 20:31 - 27 Shkurt, 2015

Periudhat letrare dhe emrat e ndritur të letërsisë boterore, ja cilët janë

Ja cilat janw etapat e zhvillimit te letersise boterore: 1. Fillimet e letersise 4000 – 3500 p.e.s Epi i Gilgameshit 2. Letersia Klasike Greke ( IX...

Fëmija 17:56 - 24 Shkurt, 2015

Fëmijët po largohen nga librat, si t’i afrojmë ata

Si t’iafrojmë fëmijët me librin? Ditët e sotme kjo është dilema e shumë prindërve, të cilët të gjendur përballë konkurrencës multimediale, internetit dhe televizionit, nuk dinë...