Connect with Us

All posts tagged "libra"

Opinione 22:51 - 25 Janar, 2020

Nga Lorenc Vangjeli/ Mëkati i EnKel Demit, libra në kohën e politikës

Ka të paktën tre vjet që nëpër Tiranë bën xhiro një frazë që nuk ka hiç të bëjë me një hyner që kryeqyteti e di të...

Bota 00:35 - 1 Janar, 2020

Berberi që ka një bibliotekë në sallonin e punës

I privuar nga mundësia për arsim të mirëfilltë, P. Ponmariappan, një berber në Tuticorin të Indisë, është i vendosur që të motivojë të rinjtë për të...

Ekonomi 20:24 - 27 Dhjetor, 2019

Presidenti i Zvicrës: Monedha dixhitale e Facebook-ut ka dështuar

Presidenti i Zvicrës, Ueli Maurer, ka thënë se monedha dixhitale “Libra”, e kompanisë Facebook ka dështuar në formën se si është tani. Maurer ka theksuar se...

Politikë 13:19 - 30 Tetor, 2019

Si dështoi Ben Blushi me LIBRA-n

Rreth tre vite më parë, Ben Blushi themeloi partinë e tij LIBRA, që quhet Lista e Barabartë, një parti e  cila në zgjedhjet e 2017-ës mori...

Blog 09:08 - 20 Tetor, 2019

Çfarë na bën të lumtur? Ja se ç’thonë librat dhe gazetat e 200 viteve të fundit

Si e matim lumturinë? Përgjigja e kësaj pyetje ka munduar prej vitesh filozofët, shkencëtarët dhe studiuesit. Meqë lumturia është një ndjenjë subjektive, është e vështirë të...

Aktualitet 10:53 - 9 Maj, 2019

“Kushedi kur është përballur me librat për herë të fundit”/Olti Curri vazhdon ‘sherrin’ me moderatoren

Blogeri dhe gazetari Olti Curri dy ditë më parë thumboi përmes një videoje moderatoren Fjoralba Ponarin ku kishte shkëputur një copëz nga skenari i moderatores së...

Aktualitet 13:02 - 20 Shkurt, 2019

Libra dhe trëndafila/ Nisma botërore me impakt tepër pozitiv në Burrel

Përpjekja e disa punonjësve të Grupit Balfin e cila filloi si një nismë individuale e tyre për dhurimin e librave në kuadër të nismës botërore “Dhuro...

Aktualitet 19:26 - 20 Nentor, 2018

Video- Fiks Fare paralajmëron skandalin/ Ja në kushte janë bibliotekat në Shqipëri

Mbrëmjen e sotme në emisionin Fiks-Fare do të transmetohet një tjetër skandal. Këtë herë e përfshirë në skandal janë të përfshira bibliotekat në Shqipëri. Dy moderatorët...

Aktualitet 12:26 - 18 Nentor, 2018

Panairi i librit/ KLSH merr pjesë në edicionin e XXI-të

Në datat 14-18 nëntor 2018, Kontrolli i Lartë i Shtetit mori pjesë në edicionin e XXI të Panairit të Librit, në Tiranë, duke shënuar kështu për të...

Aktualitet 18:18 - 16 Nentor, 2018

Panairi i librit/ Shqiptarët nuk kanë lekë për të blerë

Panairi i Librit vizitohet çdo nëntor nga mijëra qytetarë. Shumë shkojnë për kureshtje e këtu e kemi fjalën për nxënësit e shkollave që organizohen nga mësuesit...

Aktualitet 22:51 - 14 Nentor, 2018

Kthimi i eshtrave të Mit’hat Frashërit/ Profesori i njohur kërkon reflektim për tekstet e historisë

Profesori Sadik Bejko ka reaguar për kthimin e eshtrave të Mit’hat Frashërit në Shqipëri. Bejko ka thënë se kthimi i eshtrave shënon një ngjarje me peshë...

Aktualitet 17:55 - 1 Nentor, 2018

Ekzekutoi pa mëshirë 8 kushërinjtë/ Mostra e Selenicën shokon rojet e burgut me kërkesën e tij

Ritvan Zykaj, i cili vrau tetë kushërinjtë e tij verën e këtij viti ka çuditur rojat e burgut me kërkesën e fundit, që u ka bërë....

Aktualitet 18:44 - 17 Tetor, 2018

Nisma Galdini – Tafani/ Ç’po gatuajnë LDE dhe LIBRA?

Një tjetër paralajmërim ka bërë mbasditen e sotme pedagogu Arian Galdini, se diçka e re po lind nga bashkëpunimi i tij si Kryetar i LDE me...

Uncategorized 18:40 - 17 Tetor, 2018

“Pika trëndafil”/ Bashkëthemeluesja e LIBRA-s nxjerr në treg romanin

Prej ditës së nesërme në të gjitha libraritë në Tiranë, por jo vetëm do të mund të gjeni tashmë edhe librin e bashkëthemelueses së Partisë LIBRA,...

Aktualitet 11:20 - 16 Tetor, 2018

Plas te LIBRA/ Kryetari i panjohur vijon axhendën

Gjykata e Tiranës nuk ka pranuar kërkesën e Endri Tafanit, dikur nënkryetar i partisë LIBRA, për regjistrimin si kryetar i Organizatës Politike “Lista e Bararabartë”. Në...

Aktualitet 18:54 - 15 Tetor, 2018

LIBRA dhe LDE, nismë e re bashkë?

Ditën e sotme Kryetari i LDE Arian Galdini ka publikuar në profilin e tij në facebook 2 foto ku paraqitet së bashku me pasuesin e Ben...

Aktualitet 20:24 - 11 Tetor, 2018

Skandali me librat/ Mësuesit ua shesin nxënësve me çmim të shumëfishuar

Emisioni “Stop” ka denoncuar shitjen e librave brenda shkollave nga mësuesit. Kamera e “Stop” ka shkuar në shkollën e mesme profesionale, “Hysen Çela” në Durrës. Ata...

Aktualitet 19:14 - 17 Shtator, 2018

Lindita Nikollës i del ministria nga duart/ Zbulohet skandali në Gjirokastër

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari në rrjetet sociale. Në mesazhin e qytetarit digjital shkruhet se Ministria e Arsimit me në krye ministren...

Aktualitet 16:56 - 15 Shtator, 2018

Luli i Vocërr i Migjenit jeton ende/ Historia e 10-vjeçarit zbulon mashtrimin e Ramës dhe Nikollës

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit Lindita Nikolla premtuan se do të shpërndaheshin libra falas për nxënësit nga klasa e parë në të kartën. Por...

Aktualitet 23:15 - 9 Shtator, 2018

Video-Rama del zbuluar/ Çfarë ka blerë me paratë e librave

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka lëshuar akuza të forta kundër kryeministrit Edi Rama. Në një postim në rrjetet sociale Basha ka shkruar se luksi...

Aktualitet 19:52 - 9 Shtator, 2018

Librat falas/ Lindita Nikolla reagon ndaj akuzave të opozitës

Kryeministri Edi Rama ka publikuar gjatë pasdites së sotme një intervistë të ministres së Arsimit Lindita Nikolla në rrjetet sociale. Në intervistën e dhënë për “ERTV”,...

Aktualitet 11:24 - 9 Shtator, 2018

Manastirliu në Vlorë/ Libra falas për fëmijët e familjeve në nevojë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu gjatë vizitës në një familje që përfiton ndihmë ekonomike u shpreh se do të vijojë mbështetja financiare për...

Aktualitet 21:29 - 8 Shtator, 2018

Me peshore në rrugë, për të blerë librat/ Historia e trishtë e 18-vjeçarit

Nga fillimi i vitit të ri shkollor na ndajnë shumë pak ditë. Ndërsa kryeministri Edi Rama shfaqet duke shpërndarë libra falas, një i ri nga Tirana...