Connect with Us

All posts tagged "libia"

Blog 08:27 - 18 Janar, 2020

Projekti neo-otoman i Erdoganit, mund të nisë dështimin e tij që nga Libia

Nga Simon Schofield “Euobserver” * Turqia ka nisur zbatimin e një strategjie neo-otomane, duke synuar të rivendosë veten si një fuqi e madhe rajonale. Kjo strategji,...

Bota 10:33 - 14 Janar, 2020

Negociatat për armëpushim/ Zbardhet roli i Gjermanisë, për zgjidhjen e konfliktin të Libisë

Kancelarja gjermane Angela Merkel dëshiron të mbajë në janar në Berlin një takim të nivelit të lartë për konfliktin në Libi. “Përgatitjet për një konferencë të...

Bota 11:05 - 11 Janar, 2020

BE kërkon rrugë për kapërcimin e krizës

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian kërkuan zbardhjen e plotë të rrëzimit të avionit ukrainas. Po ashtu iu bë thirrje Teheranit të rikthehet plotësisht tek marrëveshja...

Blog 08:49 - 10 Janar, 2020

Gjermania kërkon konferencë paqeje për Libinë

Qeveria gjermane kërkon të mbledhë në tavolinën e bisedimeve kundërshtarët politikë në Libi si dhe forcat që i ndihmojnë ato nga jashtë. Sepse çështjet janë të...

Lajme 19:40 - 7 Janar, 2020

“Të mos preken armët bërthamore”/ Johnson dhe Erdogan i bëjnë thirrje Iranit

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe Presidenti turk, Erdogan kanë thënë se Irani duhet të respektojë kushtet e marrëveshjes bërthamore të 2015-tës, duke mos i lejuar Teheranit...

Bota 08:47 - 3 Janar, 2020

Eastmed, projekti i madh me të panjohura

Të enjten, në 2 janar 2020, Greqia, Qiproja dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen për linjën gazsjellëse “Eastmed” në pjesën veriore të Mesdheut. Financimi ende nuk është siguruar....

Bota 15:46 - 26 Qershor, 2018

Kampet e refugjatëve / Libia refuzon kërkesën e Italisë

Ministri i Brendshëm i Italisë, Mateo Salvini, ka zhvilluar një konferencë të përbashkët me zv Kryeministrin e Libisë, Ahmed Meitik.  Ky i fundit u shpreh se...

Uncategorized 15:33 - 17 Shkurt, 2015

Romë/Italia mbështet ndërhyrjen e OKB në Libi

Qeveria italiane konfirmon angazhimin e saj për veprime të forta diplomatike në Kombet e Bashkuara për zgjidhjen e situatës në Libi. Në një takim në Pallatin...