Connect with Us

All posts tagged "libi"

Bota 20:20 - 19 Janar, 2020

Samiti i Libisë në Berlin bën thirrje që palët të ndalin armiqësitë

Me aktorët kryesorë në luftën civile të Libisë në Berlin, Gjermania shpreson të frenojë ndërhyrjen e huaj në konflikt, si dhe të forcojë armëpushimin – por...

Blog 08:34 - 17 Janar, 2020

Hapi i parë drejt paqes në Libi?

Të dielën (19.01) qeveria gjermane ka ftuar në zyrën e kancelares palët e konfliktit në Libi dhe përkrahësit e tyre jashtë vendit. Me këtë konferencë Gjermania...

Aktualitet 17:50 - 17 Shtator, 2017

Anija e rrëmbyer në Libi/ Zbulohen emrat e 5 marinarëve shqiptarë

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme reagoi pas lajmeve se një anije tregtare e nisur drejt Maltës është ndaluar nga marina ushtarake e Libisë nën...

Aktualitet 16:49 - 17 Shtator, 2017

Ekskluzive/ Ambasadori Sulo gënjen për fatin e marinarëve shqiptarë në Libi

Pasi Citynews.al dha alarmin për fatin e pesë marinarëve shqiptarë pengje në Libi (linku: http://www.citynews.al/2017/09/ekskluzive-merret-peng-anija-shqiptare-ne-libi-jeta-e-5-marinareve-ne-rrezik/1 ) dhe pasi lideri i opozitës Berisha nëpërmjet “qytetarit digjital” sensibilizoi...

Aktualitet 14:19 - 17 Shtator, 2017

Ambasadori Sulo në Libi/ “Situata është nën kontroll. Po përpiqemi për kthimin në Shqipëri të marinarëve”

Edhe ambasadori shqiptar në Libi, Eduard Sulo, ka reaguar në lidhje me bllokimin e anijes shqiptare në brigjet e vendit afrikan. “Situata është nën kontroll”-ka thënë...

Aktualitet 10:23 - 17 Shtator, 2017

Ekuipazhi i anijes shqiptare të kapur në Libi në rrezik për jetën

Ditën e djeshme roja bregdetare libiane ndaloi anijen “Edvi 1” që lundronte me një flamur panamez në ujërat libiane. Nga informacionet e para ekskluzive për Citynews,...

Aktualitet 12:35 - 16 Shtator, 2017

Ekskluzive/ Merret peng anija shqiptare në Libi, jeta e 5 marinarëve në rrezik

Roja Bregdetare libiane arrestoi (ndaloi) anijen “Edvi 1”, që lundronte me flamur panamez, armator shqiptar nga Durrësi dhe ekujpazh të përzierë shqiptar (5 marinarë) dhe malazez...

Aktualitet 19:37 - 9 Korrik, 2017

Tragjedi nga i nxehti ekstrem/Vdesin 19 emigrantë

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Libi, teksa 19 emigrantë egjiptianë kanë humbur jetën nga i nxehti dhe uria. Duket se emigrantët ishin trafikuar në këmbë...

Aktualitet 09:30 - 11 Mars, 2017

Rilindja: Bum eksportesh shqiptare drejt Libisë

Autoriteti portual Durrës njofton se vetëm gjatë 2 muajve të parë të vitit 2017 kemi një bum të vërtetë eksportesh drejt Libisë. Vetëm këto dy muaj...

Bota 20:57 - 14 Nentor, 2015

SHBA vret kreun Shtetit Islamik në Libi

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka bërë me dije se kreu i Shtetit Islamik në Libi është vrarë si pasojë e një sulmi ajror nga forcat amerikane....

Bota 18:10 - 26 Shtator, 2015

Libi, vritet kryetrafikanti i refugjateve siriane ne Mesdhe

Bosi kryesor i trafikut të qënieve njerëzore në Libi është vrarë në Tripoli së bashku me 8 bashkëpunëtorë të tij. Lajmin e bën të ditur faqja...

Bota 19:30 - 28 Korrik, 2015

Libi/ Dënim me vdekje djalit të Gaddafi-t, Saif al Islam

Një gjykatë në Libi ka dënuar me vdekje djalin e kolonelit Muammar Gaddafi, Saif al islam dhe 8 bashkëpunëtorë të tij për krimet e kryera gjatë...

Bota 19:38 - 15 Korrik, 2015

Libia, hyrja për terroristët e IS-it në Afrikën e Veriut

Libia është në luftë civile, rrezikohet nga shpërbërja dhe zgjerimi i IS-it. Në këtë mënyrë terroristët rrezikojnë të gjitha vendet fqinje. Për këtë arsye SHBA do...

Bota 18:15 - 12 Qershor, 2015

Libi, merren peng 10 pjesetare te stafit te ambasades se Tunizise

Një grup i personave të armatosur ka hyrë me dhunë në Konsullatën tuniziane në kryeqytetin e Libisë Tripoli dhe ka rrëmbyer 10 pjesëtarë të stafit. Ministria e Jashtme...

Bota 11:50 - 11 Maj, 2015

Libi, bombardohet anija turke e mallrave

Një anije mallrash turke është granatuar nga bregdeti i Libisë ndërsa i afrohej portit të Tobrukut. Anija siç raporton Reuters, më pas është sulmuar nga ajri...

Bota 16:32 - 19 Prill, 2015

Libi/ ISIS masakron 30 të krishterë etiopianë me prerje koke e plumba

Militantët e Shtetit Islamik kanë publikuar një video ku duket se tregojnë ekzekutimin me plumba dhe prerje koke të 30 të krishterëve etiopianë në Libi. Edhe pse...

Uncategorized 10:50 - 15 Prill, 2015

Itali/Fundoset anija me emigrantë, dyshohet për 400 të mbytur

Rreth 400 emigrantë dyshohet se janë mbytur pasi anija e tyre është fundosur në ujërat e Mesdheut. Roja bregdetare e Italisë ka shpëtuar 144 njerëz të...

Bota 14:34 - 12 Prill, 2015

Libi, sulmohet ambasada e Koresë së Jugut, dy të vrarë

Persona të armatosur dhe të paidentifikuar kanë sulmuar ambasadën e Koresë së Jugut në kryeqytetin Tripoli në Libi, duke vrarë dy roje dhe plagosur një tjetër....

Bota 12:57 - 23 Mars, 2015

Mogherini:Libia, të veprohet ose do të jetë më keq

“Jemi në pikën e veprimit. Ose Libia ringrihet për të qenë në gjendje të përballë e bashkuar sfidën e sigurisë dhe të terrorizmit, ose kështu nuk...

Bota 21:42 - 14 Mars, 2015

Libi/ Luftime mes xhihadistëve të ISIS-it dhe milicëve në Sirtë

Luftimet shpërthyen sot mes xhihadistëve të grupit të Shtetit Islamik dhe milicëve antiqeveritarë në Sirtë në qendër të Libisë, vend i zhytur në kaos, theksuan zyrtarët. Bëhet...

Uncategorized 19:13 - 14 Mars, 2015

BE, kërkohet zgjidhje për situatën e klandestinëve

Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Europian po përpiqen të gjejnë një zgjidhje të situatës së rënduar të klandestinëve, duke nisur që nga mundësia e krijimit të...

Bota 12:40 - 20 Shkurt, 2015

Libi, shpërthejnë tre makina-bombë, dhjetëra viktima

Burime të Al Jazeera thonë se tre makina-bombë kanë shpërthyer në qytetin Al Qubah në lindje të Libisë, e bilanci I viktimave I konfirmuar deri më...

Bota 09:18 - 19 Shkurt, 2015

Libia në OKB: Të hiqet embargo për të luftuar ISIS

Ministri i Jashtëm i Libisë ka kërkuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, që ta heqë embargon e armëve për Libinë në mënyrë që ky vend...