Connect with Us

All posts tagged "Levonja"

Opinione 09:06 - 6 Prill, 2020

Turp e faqja zezë shoqëri shqiptare

Ilir Levonja Sinqerisht është e neveritshme kur televizionet a webet shqiptare hapen me lajme rreth Amerikës, apo mbi gjoja konfliktin federal që është Trumpi dhe shtetet...

Opinione 16:14 - 3 Prill, 2020

Një furgon për shqiptarët në karantinën neutrale të Kapshticës

Nga Ilir Levonja * Në pikat kufitare me Greqinë dhe Malin e Zi, kanë mbetur të izoluar disa qytetarë shqiptarë. Informacion ky i dhënë nga televizionet...

Opinione 13:28 - 6 Mars, 2020

Të majtët i shohin gjoksin, të djathtët shalët

Nga Ilir Levonja * Sot e gjithë Shqipëria është një femër striptizmi ku njëra palë i sheh gjoksin dhe tjetra shalët. E para fillon në një...

Opinione 14:30 - 27 Shkurt, 2020

Një dorë dhe Nexhmija dhe komunizma

Nga Ilir Levonja * Gjatë dyzet e pesë viteve të sundimit të Enver e Nexhmije Hoxhës në Shqipëri (1945-1990) u burgosën dhe u dënuan me punë...

Opinione 13:51 - 9 Janar, 2020

Vrasja e radhës që opozita i bën vetvetes

Nga Ilir Levonja * Kur Lulzim Basha deklaron se fajin nuk e ka sistemi zgjedhor por ndarja e politikës nga krimi, nuk bën asgjë tjetër por...

Opinione 08:12 - 17 Dhjetor, 2019

Do mallkoni veten një ditë siç e mallkuat për Enverin

Nga Ilir Levonja * Në Shqipëri po diskutohet një ligj për portalet, por që qeveria e ka cilësuar si ligji kundër shpifjes. Nuk do ndalem shumë...

Opinione 15:09 - 23 Nentor, 2019

Shpërblimi 30 mijë lekësh për pensionistët

Nga Ilir Levonja * Mbrëmë vonë dëgjova në një kanal televiziv për një shpërblim prej 3 mijë lekësh të rinj, kështu tha spikeri. Nuk e di...

Opinione 15:04 - 15 Nentor, 2019

Opozita presidenciale dhe opozita nga Ura Vajgurore

Nga Ilir Levonja * A është sot Ilir Meta opozitari real për shiptarët? Sigurisht që po, është naivitet të mendosh për tjetër kënd. Me gjithë firot...

Opinione 12:30 - 11 Nentor, 2019

Ndjesia e ligë që pata dikur

Nga Ilir Levonja * Kur në shkurt të 1999-ës shqiptarët kurorëzonin shtetin e tyre të dytë Kosovën, asgjë nuk më ka cëmbitur më shumë se një...

Opinione 13:58 - 29 Tetor, 2019

Eshtë mëkat social kur opozita merret me denoncime

Nga Ilir Levonja * Nuk e di se kujt i shërbejnë më, kësi lloj denoncimesh, si rasti i këtij kryetarit të bashkisë Vorë. Se në fund...

Aktualitet 13:54 - 2 Janar, 2019

Ermal Mamaqi si kamerdarja e fundit e Edi Ramës

Nga Ilir Levonja * Më bëri përshtypje një spot publicitar i këtij Ermal Mamaqit që fatkeqësisht Shqipëria e mban për një showman. Një spot nga ato...

Aktualitet 14:36 - 17 Dhjetor, 2018

Jepjani mandatet studentëve të ndezin zjarret

Ilir Levonja Pak minuta më parë lideri i forcës politike më të madhe në vend, PD, Lulzim Basha u tha gazetarëve se qeveria duhet të plotësojë...

Aktualitet 17:25 - 17 Gusht, 2018

Ai heroi i Francës dhe ky heroi jonë

Nga Ilir Levonja *Mamoudou Gassamas, një emigrant afrikan, Republika e Malit një ish koloni franceze, në 26 maj të këtij viti, i shpëtoi jetën një fëmije...

Aktualitet 20:13 - 22 Korrik, 2018

Ky gramshioti kryetar është një sejmen i tipit Taulant

Nga Ilir Levonja 1) Që dje mbrëma shumë webe të ashtuquajtura të djathta i kanë dalë në mbrojtje një soj ”demokrati” që shante me fjalorin më...

Aktualitet 18:32 - 14 Qershor, 2018

Nga Ilir Levonja/ Foli Luftari foli kllasa

Para pak ditësh aktori apo artisti i popullit Luftar Paja iu ankua publikut për heqjen nga lista e rimbursimit të një ilaçi zemre. Ku sipas tij,...

Opinione 16:40 - 9 Qershor, 2018

Hallemëdhenjtë e qytetit tim

Nga Ilir LEVONJA * Këtej nga një rrugë e heshtur, me ca shina tramvaji, në qoshk kafeje, sa hapa kompjuterin me del fytyra e Ramës nga...

Opinione 13:00 - 1 Maj, 2018

Mos festo, por protesto

Nga Ilir LEVONJA *Ti qytetar që mendon se do heqësh emrin nga lista e shitores në lagjen tënde. Se do mbyllësh një hall. Ta dish, gabohesh....

Opinione 15:03 - 20 Prill, 2018

Kush mund t’i mbrojë kuksianët

Nga Ilir Levonja *Eshtë një pyetje afërmendsh si një plasje shpirti. Për më tepër kur shikon një apati civile të një shoqërie e cila në vend...

Aktualitet 08:38 - 18 Prill, 2018

Sikur të mos ishte Edi Rama

Nga Ilir Levonja * Vetëm Edi Rama nuk ka asnjë arsye të krenohet sot, pse Shqipërisë iu hap rruga për çeljen e negociatave. E për më...

Aktualitet 18:35 - 29 Mars, 2018

Nga Ilir Levonja/ Palmat që nuk zunë kokrra dhe tarifa e Rrugës së Kombit

Krejt ndryshe nga vëllazërit këtej kufirit, ata në Kosovë reaguan menjëherë. Vëllazërit këtej e kanë me ftesa, e kanë me tu mejtuar, me tu lutur. Kanë...

Opinione 15:29 - 28 Mars, 2018

A duhet të shembet Teatri Kombëtar?

Nga Ilir Levonja *Të paktën për ne shqiptarët duhet të ishte pyetja më naive. Jemi një vend që nuk ka as më shumë e as më...

Aktualitet 22:28 - 16 Mars, 2018

Nga Ilir Levonja/ Proletarë të drejtësisë bashkohuni e bjerini

Sipas një njoftimi më të fundit, në Lezhë janë arrestuar 22 persona. Duke filluar me kryetarin e Bashkisë dhe vartës apo funksionarë të tjerë të pushtetit...

Aktualitet 15:00 - 21 Shtator, 2017

Nga Ilir LEVONJA: Mos i hiqni dekoratat janë simbol i dështimit

Kur bisedon me të njohurit, por edhe me gjerë, plot syresh të flasin për valixhet me dekorata të baballarëve. Me sa kuptohet regjimi i kohës i...