Connect with Us

All posts tagged "letra"

Kosova & Rajoni 12:57 - 17 Prill, 2020

Albin Kurti i përgjigjet Thaçit/ Kosova shkon sërish drejt zgjedhjeve?

Kryeministri në detyrë i Kosovës, njëherësh kryetar i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, i është drejtuar sërish përmes një letre presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, nga i...

Histori 12:22 - 15 Prill, 2020

Letra lutëse e motrës së Enver Hoxhës, që t’i falnin të shoqin/ Enveri: Po nuk e vrava atë, nuk vras dot të tjerët

Publikohet historia e panjohur të Bahri Omarit, që nga shkollimi në Stamboll, puna si nënprefekt i Himarës, emigrimi në SHBA-së ku drejtoi gazetën “Dielli” të Shoqatës...

Shëndeti 20:11 - 5 Prill, 2020

Pëllumb Pipero publikon grafikun/ Kur nis rënia e kurbës së të infektuarve

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, teksa ka publikuar grafikun e Covid-19 në vend, shprehet se numërat e javës së fundit që pësuan një rritje ishin brenda parashikimeve....

Sociale 13:51 - 2 Prill, 2020

Letër e hapur për presidenten e KE/ Mos lini 100,000 fëmijë të vdesin nga uria në Shqipëri!

Ndërkohë që vendi po përballet me një situatë të vështirë për shkak të koronavirusit, Qendra për të Drejtat e Fëmijëve në Shqipëri, CRCA/ECPAT, i ka drejtuar...

Politikë 12:51 - 2 Prill, 2020

Ekskluzive/ Dy biznesmenë në Ambasadën e SHBA kundër Blushit, Vjollcës dhe Top-it

Një vit më parë, opinioni publik pa disa përplasje mes disa biznesmenëve, por edhe Televizionit Kombëtar Top Channel, i cili prej disa kohësh drejtohej nga ish-politikani...

Lajme 10:09 - 31 Mars, 2020

Letra e ndjerë e Luan Ramës për të atin/ Në djall leja dhe qeveria, dje dola natën rrugëve të Tiranës pa pyetur njeri

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, i ka shkruajtur një letër publike të atit, ku shprehet se ka 20 ditë pa e takuar “komandantin” e tij, siç...

Bota 09:51 - 26 Mars, 2020

“Epidemia jashtë kontrollit”/ Letra e frikshme e mjekëve italianë

Italia është vend ii cili tashmë po përballet me situatën me të vështirë për shkak të përhapjes së frikshme të koronavirusit, i cili ka shkaktuar mijëra...

Politikë 11:11 - 20 Mars, 2020

Basha letër urgjente OBSH-së/ Ndihmojeni Shqipërinë me testet për virusin dhe pajisje mbrojtëse

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, i kërkoi ndihmë për Shqipërinë Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në një letër drejtuar sot drejtorit të Zyrës së OBSH-së në Tiranë, ...

Bota 22:41 - 8 Mars, 2020

Paralajmërimi i mjekut nga Toronto/ Paniku mund të na lëndojë më shumë se sa vetë koronavirusi

Një specialist i sëmundjeve infektive paralajmëron se reagimet e ekzagjeruara të njerëzve për përhapjen e koronavirusit, mund të bëjnë më shumë dëme sesa vetë sëmundja. Abdu...

Politikë 16:24 - 5 Mars, 2020

Akuzat për lobim kundër integrimit të Shqipërisë/ Meta publikon letrën që i ka dërguar komisionerit

Pas akuzave të maxhorancës se presidenti Ilir Meta po kërkon të bllokojë hapjen e negociatave, ka ardhur edhe reagimi i Kreut të shtetit. Meta ka publikuar...

Kryeministri Rama tek selia e PS
Politikë 14:20 - 27 Shkurt, 2020

Socialistët kërkojnë dorëheqjen e Ramës/ Zbardhet letra, kush janë firmëtarët  

Ndërkohë që në datë 29 shkurt, PS pritet të mbledhë Kongresin, mësohet se një grup personalitetesh të larguara tashmë nga kjo forcë politike kanë kërkuar dorëheqjen...

Histori 09:18 - 3 Shkurt, 2020

Letra e zv/drejtorit të Kinostudios/ Filmin ‘Kur zbardhi një ditë’ na e kërkojnë shoqëri perëndimore

Publikohet historia e panjohur e disa prej filmave më të njohur shqiptar të viteve ’60-të -’70-të, si: “Përse bie kjo daulle”, “Prita”, “Kapedani”, “Yjet e netëve...

Politikë 18:42 - 20 Janar, 2020

Basha, letër kryeministrit të Kroacisë/ “Ju jam mirënjohës për mbështetjen që më keni dhënë”

Kryedemokrati Lulzim Basha, ka bërë publike letrën dërguar më 14 janar kryeministrit të Kroacisë, Andrej Plenkoviç për marrjen e drejtimit të Presidencës së Bashkimit Europian. Teksa...

Histori 09:50 - 13 Janar, 2020

“Dy policët e Spaçit na torturuan barbarisht mua dhe shokun e burgut”/ Letra nga Chicago e të arratisurit

Memorie.al publikon historinë e panjohur të Kaso Hoxhës me origjinë nga fshati Markat i Sarandës ku dhe kaloi fëmijërinë e tij, i cili u arrestua nga...

Kosova & Rajoni 08:41 - 13 Janar, 2020

“Paralajmërim kërcënues”/ Kurti i përgjigjet “flakë për flakë” Thaçit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i është përgjigjur letrës së Presidentit Hashim Thaçi, të dërguar me 10 janar të këtij vitit, ku i kërkonte të...

Opinione 17:15 - 6 Janar, 2020

Letra nga Trump për Ramën apo për Ramushin?

Nga Ylli Dylgjeri Ka qënë lapsus? Prapashtesa në emër “ush” vallë e ka keqadresuar Letrën që Presidenti i SHBA Trump ka nisur për urim drejt shqiptareve...

Lajme 09:52 - 30 Dhjetor, 2019

“Çdo mëngjes i them lamtumirë gruas dhe fëmijëve”/ Letra rrëqethëse e policit, do iu përlotë të gjithëve

Një efektiv i Policisë së Kosovës ka përlotur të gjithë me një letër dedikuar familjes së tij, ku tregon sfidat me të cilat ai përballet. Polici...

Lajme 14:55 - 11 Dhjetor, 2019

“Kjo hata e madhe nuk mund të durohej”/ Agron Tufa bën një tjetër lëvizje nga azili

Ish-drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave të Komunizmit, Agron Tufa i cili është larguar nga Shqipëria, duke kërkuar azil politik jashtë vendit, për...

Sociale 09:56 - 4 Dhjetor, 2019

Heronjtë e heshtur të tërmetit/ Letra e vogëlushes që preku zemrat e të gjithëve

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, ka publikuar në rrjetet sociale, letrën e një vajze 9-vjeçe për heronjtë e heshtur, ushtarët që ishin nga momenti i parë...

Bota 14:40 - 19 Nentor, 2019

Integrimi i Ballkanit Perëndimor/ Shtatë vende të BE letër Presidentit Juncker

Shtatë vende anëtarë të BE i kanë drejtuar një letër presidentit të KE-së Jean Claude Juncker, ku shprehin mbështetjen e tyre për integrimin e Ballkanit Perëndimor....

Politikë 10:35 - 15 Nentor, 2019

Shkeljet në RTSH/ Diana Ziu tjetër letër për Ramën, e treta do jetë për Eurosong-un

Kompozitorja e njohur Diana Ziu vijon akuzat në drejtim të Vera Grabockës dhe Zhani Cikos në lidhje me abuzimet në festivalin e Këngës në RTSH. Ditën...

Politikë 11:04 - 9 Nentor, 2019

“5 pyetje për ju dhe kryetarin”/ Diana Ziu letër publike Ramës, si u zhvatën 400 milion lekë fonde

Kompozitorja e njohur Diana Ziu vijon akuzat në drejtim të Vera Grabockës dhe Zhani Cikos, ndërsa ditën e sotme i ka drejtuar edhe një letër publike...

Politikë 11:43 - 23 Tetor, 2019

Pyetjet që kapin “mat” kreun e PD-së/ Pse hesht Lulzim Basha?!

PD i është rikthyer sot çështjes së tre kryebashkiakëve të denoncuar prej saj, me pretendimin se kanë të kaluar kriminale, përkatësisht: Valdrin Pjetri, Agim Kajmaku dhe...