Connect with Us

All posts tagged "lekure"

Life Style 14:53 - 3 Dhjetor, 2018

Ky bakter që gjendet mbi lëkurën tonë është vdekjeprurës

Mbi lëkurën e çdo njeriu në botë ekziston një superbakter i cili është potencialisht vdekjeprurës. Bakteri është Staphylococcus Epidermidis dhe shkencëtarët kanë identifikuar 61 gene që...

Aktualitet 22:45 - 28 Nentor, 2018

Nga thonjtë te lëkura pa akne, ja ushqimet që janë sekreti i bukurisë sonë

A e dini se ekziston një menu ushqimesh për bukurinë? Nëse nuk e keni ditur se cilët janë ata përbërës ushqimorë që na falin bukurinë, tani...

Aktualitet 22:30 - 27 Nentor, 2018

S’ka më qime nën lëkurë! Ja 3 mënyra për të shpëtuar prej tyre

Qimet nën lëkurë përveçse estetikisht nuk duken mirë mund të shfaqin edhe probleme të ndryshme në lëkurë si puçrrat apo infektimin e lëkurës. Mirëpo për të...

Aktualitet 16:10 - 26 Nentor, 2018

Kujdes, këto janë shenjat e kancerit të lëkurës

Edhe nëse i keni mësuar vetes tuaj ty ose tre ‘vese’ të mira të kujdesit ndaj diellit gjatë gjithë vetës, mbetet e rëndësishme që të jeni...

Life Style 13:10 - 21 Nentor, 2018

5 gjëra që i bëjmë çdo ditë, por nuk e dimë që na dëmtojnë lëkurën

Gjëja më stresuese e mëngjesit, veç zgjimit, është kur del para pasqyrës dhe shikon se diçka ka ndodhur me lëkurën e fytyrës. Tharja e saj, yndyra...

Kryesore Show Biz 11:40 - 16 Nentor, 2018

“Vendosa të të kem në lëkurën time”! Alfio bëri një tatuazh për Fatmën dhe është kaq romantik!

Alfio Rrotani ka dëshmuar se dashuria e tij për Fatmën është shumë e madhe. Edhe pas dy vitesh të lidhur, shefi i kuzhinës flet me shumë...

Aktualitet 09:50 - 16 Nentor, 2018

Nga të 20-at në të 50-at, si duhet të kujdesemi për lëkurën sipas moshës që kemi

Në vite të ndryshme, lëkura ka kërkesa të ndryshme. Lëkura është organi më i madh i trupit tonë që është në kontakt direkt me mjedisin e...

Aktualitet 15:53 - 29 Tetor, 2018

Këto xhaketa lëkure do t’ju bëjnë ta dashuroni vjeshtën

Për disa sezone radhazi në modë ishin xhaketat e lëkurës së stilit të motorristëve, të mbushura me tokëza dhe detaje që identifikoheshin më shumë si “Rock”....

Life Style 17:00 - 24 Tetor, 2018

Ç’janë, çfarë i shkakton dhe si mund të trajtohen këto njolla të bardha në lëkurë

Një pjesë e mirë e bebeve dhe të rriturve kanë në lëkurë disa si njolla të vogla, në formën e puçrrave në ngjyrë të bardhë, të...

Life Style 22:22 - 21 Tetor, 2018

Pse i kam venat kaq të dukshme në lëkurë?

Në rast se lëkura juaj karakterizohet nga një transparencë e venave, përgjithësisht 4 janë arsyet kryesore: 1. Venat e dukshme mund të jenë krejt normale për...