Connect with Us

All posts tagged "lekure"

Metoda natyrale për pastrimin e lëkurës/ Nuk do ta besoni çfarë efektesh ka në fytyrën tuaj
Life Style 12:52 - 24 Qershor, 2020

Metoda natyrale për pastrimin e lëkurës/ Nuk do ta besoni çfarë efektesh ka në fytyrën tuaj

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën tuaj. Ndotja e ajrit është në rritje në...

Life Style 12:08 - 5 Qershor, 2020

Flini me flokët e lagur/ Zbuloni disa arsye pse nuk duhet ta bëni kurrë këtë veprim

Të fjeturit me flokët e lagur ka një sërë efektesh anësore. Nëse jeni nga ata persona që ju pëlqen që dushin ta bëni në mbrëmje atëheër...

Politikë 12:24 - 13 Maj, 2020

FOTOT-Njolla të bardha në lëkurë/ Njihuni me modelen më të veçantë në botë

Winnie Harlow është një modele kanadeze e cila tërhoqi vëmendjen e të gjithë njerëzve për shkak të njollave të bardha që ka në trupin e saj....

Life Style 11:55 - 2 Maj, 2020

Bima që bën mrekulli/ Ndihmon në rigjenerimin e lëkurës dhe redukton inflamacionin

Aloe vera është e shkëlqyeshme për djegien nga dielli sepse ndihmon në lehtësimin e dhimbjes dhe skuqjes duke zvogëluar inflamacionin. Xheli gjithashtu stimulon prodhimin e kolagjenit,...

Shëndeti 13:26 - 23 Prill, 2020

Simptoma të mundshme të Covid-19 në lëkurë

Mjekë në Itali dhe SHBA njoftojnë për ndryshime në lëkurë tek të infektuarit me Covid-19. A mund të klasifikohen ato si simptoma specifike të virusit? Sëmundja...

Aktualitet 11:40 - 23 Korrik, 2019

14 centimetra dhe lëkurë me shkëlqim/ Zbulohet specia më e rrallë në botë

Një specie tepër e rrallë është zbuluar së fundmi në Meksikë i cili quhet ndryshe “Peshkaqeni me xhepa”. Ai  e ka marrë këtë emër pasi pas...

Kuriozitete 16:59 - 2 Korrik, 2019

Një pastrues brilant për fytyrën/ Zbuloni maskën që pastron deri në detaj lëkurën tuaj

Të gjithë e dinë që sheqeri mund të jetë një nga produktet më të urryera për ata që mbajnë dietë, por është një produkt që bën...

Kuriozitete 11:25 - 30 Qershor, 2019

Temperaturat e nxehta/ Si të kujdeseni për lëkurën tuaj gjatë këtyre ditëve

Temperaturat e nxehta kanë pushtuar ditët e fundit Shqipërinë dhe gjatë ditës duhet të kujdesemi për veten tonë sidomos për lëkurën e cila është më e...

Aktualitet 12:25 - 15 Maj, 2019

“Po ju varet lëkura nga telefonat”/Mjekët përhapin alarmin e përhapjes së teknologjisë

Telefonat dhe rrjetet sociale janë bërë “fiksimi” jonë dhe nuk mund të rrimë dot një kohë të gjatë pa to dhe sipas mjekëve këto rreze na...

Life Style 20:20 - 8 Maj, 2019

Mos harxhoni para në qendrat estetike/ Maskën ideale për lëkurën mund ta përgatitni në shtëpi

Kujdesi për lëkurën është një nga gjërat më të rëndësishme pasi duhet të jetë gjithnjë e pastër dhe e kuruar. Tani nuk është më nevoja të...

Life Style 14:53 - 1 Maj, 2019

Ju acarohet lëkura pas depilimit? Zbuloni çfarë duhet të perdorni

Zbuloni më poshtë disa truke natyrale që ofrojnë shërimin e lëkurës në shumë pak kohë. 1/ Vajrat esencialë njihen për efektet e tyre çudibërëse. Vaji i...

akull ne fytyre, per lekure te bute
Life Style 14:40 - 16 Prill, 2019

Keni lëkurë të hidratuar? 3 hilet që do të na i zgjidhin të gjitha problemet

Nëse dermatologia do të pyeste:“Keni lëkurë të hidratuar?”, ju mund të përgjigjeni se pini shumë ujë gjatë ditës. Por nuk lidhet domosdoshmërish me këtë! Lëkura e...

akull ne fytyre, per lekure te bute
Aktualitet 23:40 - 9 Shkurt, 2019

Mjafton vetëm një copë akulli, për të pasur lëkurë bebeje

Pakëson aknet Akulli ndihmon në minimizimin e inflamacionit dhe të skuqjes së fytyrës, gjithashtu shëron aknet e infektuara shumë shpejt. Por nuk duhet ta vendosësh në...

e bardha e vezes botox
Aktualitet 23:20 - 7 Shkurt, 2019

E bardha e vezës është botoksi i ri/Ja si ta përdorni

Je shqetësuar,sepse  duke u parë në pasqyrë ke parë rrudha  të krijuara në fytyrë, të  tregojmë një sekret të vogël. Duke qenë se e bardha e...

Life Style 15:53 - 4 Shkurt, 2019

Ç’të bëni sot në darkë për një lëkurë fantastike gjatë javës

Nisni të planifikoni trajtime të vockla për të patur një lëkurë të shëndetshme gjatë javës. Ja ç’duhet të bëni sot në darkë! 1. Pas dushit, përgatisni maskën...

bajame
Aktualitet 22:00 - 20 Janar, 2019

Ja se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani bajame çdo ditë

Bajamet i bëjnë mirë trurit Me siguri  gjatë  universitetit ju kanë thënë që të hani bajame  kur keni qënë në sezon provimesh. Bajamet këshillohen pasi ato...

Aktualitet 15:15 - 4 Janar, 2019

Ja si ta mbani lëkurën të shëndetshme gjatë dimrit

Lëkura ndryshe nga pjesët e tjera të organizmit, është më e ndjeshme ndaj të ftohtit, pasi ka kontaktin e parë me temperaturat e ulëta. Tharja e...

Aktualitet 15:00 - 2 Janar, 2019

Mos e hidhni kurrë lëkurën e portokallit, është ilaç

Përveç vitaminës C, lëkura e portokallit përmban flavonoidë, kalçium, magnez dhe bakër. Flavonoidët janë antioksidantë që jo vetëm pastrojnë mushkëritë, por pengojnë edhe shfaqjen e tumoreve....

Aktualitet 20:20 - 1 Janar, 2019

Ju mjafton vetëm një copë akulli, për të pasur lëkurë të bukur

Këto janë të mirat që përfiton lëkura juaj, nëse e masazhoni me një kub akulli Pakëson aknet Akulli ndihmon në minimizimin e inflamacionit dhe të skuqjes...

Aktualitet 19:00 - 1 Janar, 2019

Dermatologët/Këto janë produktet më të rrezikshme për lëkurën tuaj

Vajrat për nxirrje Lajme të këqija për ata që “ vdesin” të lyhen me vaj e pastaj të piqen në diell. Dermatologët shpjegojnë se nuk do...

Aktualitet 11:45 - 26 Dhjetor, 2018

Keni dëgjuar për horoskopin e lëkurës? Ky parashikim ekziston me të vërtetë dhe e zbuloni tani

Besoj se keni dëgjuar për kujdesin tërësor të lëkurës. A është e tepërt të shkoni edhe më tej nga shenjat dhe të parashikoni vitin e lëkurës...

Aktualitet 10:55 - 21 Dhjetor, 2018

Ja çfarë janë nishanet me ngjyrë të kuqe që ju dalin në lëkurë dhe si t’i trajtoni

Mjekët dermatologë kanë paralajmëruar gjithmonë për rëndësinë që duhet t’u kushtojmë nishaneve që kemi në lëkurë. Por, veç atyre që konsiderohen si normalë, shpesh në trup...

Aktualitet 00:00 - 14 Dhjetor, 2018

Me këto truqe do të shpëtoni njëherë e përgjithmonë nga tharja e lëkurës në dimër

Vishu mirë E ftohta si dhe ajri i thatë gjatë muajve të dimrit, bëjnë që uji në trupin tuaj të avullojë më shpejt. Shkencëtarët kanë dalë...