Connect with Us

All posts tagged "lekundje"

Kosova & Rajoni 17:24 - 26 Shkurt, 2020

Lëkundje tërmeti në Greqi/ Epiqendra afër Karpathos

Një tërmet me magnitudë 4.3 ballë, i shkallës Rihter ka goditur Greqinë, rreth orës 4:20 në një zonë detare pranë Karpathos. Sipas Institutit Gjeodezik të Observatorit...

Bota 18:48 - 14 Shkurt, 2020

Tërmeti “shkund” Greqinë/ Ja sa ballë ishte

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë, i shkallës Rihter ka goditur Greqinë, rreth orës 18:02, të pasditës së sotme. Lëkundjet janë regjistruar në ishullin e Kretës,...

Kronika 21:42 - 28 Janar, 2020

Tërmet 5 ballë/ Lëkundjet ndihen në disa qytete, panik te qytetarët

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5  ballë dhe me thellësi 10 km është regjistruar mbremjen e sotme në orën 21:15 minuta. Epiqendra ishte në Hamallaj...

Sociale 17:23 - 28 Janar, 2020

Lëkundje të forta tërmeti/ Pas Turqisë, tronditet edhe Greqia

Një tërmet i fuqishëm ka goditur pasditen e sotme Greqinë. Siç raporton EMSC, tërmeti ishte me magnitudën 5.2. Epiqendra e tërmetit kanë qenë ishujt Dodekaneze, 154...

Bota 12:56 - 28 Janar, 2020

Turqia nuk gjen qetësi/ Një tjetër tërmet i fortë lëkund vendin

Një lëkundje e fortë tërmeti është regjistruar pak minuta më parë në Turqi. Tërmeti ka qenë më magnitudë 5.1 me epiqendër në Manisa Kırkağaç. Duket se...

Bota 23:35 - 22 Janar, 2020

Panik në Turqi/ Tërmet i fuqishëm 5.6 ballë shkund vendin

Turqia është goditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudës 5.6 mbrëmjen e sotme. Epiqendra e tërmetit ka qënë 94 kilometra në veri-lindje të Izmirit dhe...

Sociale 14:13 - 19 Janar, 2020

Ç’po ndodh!/ Pas tërmetit në Kukës regjistrohen lëkundje edhe në Dibër

Pas tërmetit që u regjistrua pak minuta më parë në Barrë të Kukësit, të tjera lëkundje janë në Dibër. Mësohet se epiqendra e termetit ishte në...

Kosova & Rajoni 10:07 - 19 Janar, 2020

Panik në Greqi/ Tërmeti i fuqishëm shkund vendin

Një tjetër tërmet i fuqishëm, me magnitudë 4.8 të Shkallës Rihter, është ndjerë në Greqi. Sipas të dhënave sizmologjike, tërmeti u regjistrua në orën 02:52 dhe...

Kosova & Rajoni 19:13 - 17 Janar, 2020

Greqia në panik/ Tërmeti i fuqishëm shkund vendin

Një tërmet i fuqishëm, me magnitudë 4.9 të Shkallës Rihter, është ndjerë në ishullin Zakynthos të Greqisë dhe në zonat përreth. Sikurse bëjnë me dije mediat...

Kosova & Rajoni 08:20 - 12 Dhjetor, 2019

Tërmeti godet Greqinë/ Lëkundje të njëpasnjëshme alarmojnë qytetarët

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë, të shkallës Rihter është regjistruar në orët e para të mëngjesit të sotëm në Kretë, në zonën Agios Nikolaos, duke...

Sociale 10:45 - 9 Dhjetor, 2019

Paralajmërimi i profesorëve të sizmologjisë/ Harta e re sizmike dhe thirrja për qeverinë

Në vitin 2013 katër sizmologë të njohur në vend, Prof.Dr.Eduard Sulstarova, Prof.Dr.Shyqyri Aliaj, Prof.Dr.Siasi Koçiu dhe Prof.Dr.Betim Muço, i ofruan qeverisë një hartë të re sizmike...

Sociale 10:42 - 1 Dhjetor, 2019

Sizmiologu qetëson qytetarët/ Pasgoditjet janë normale, s’ka vend për panik

Sizmiologu Rrapo Ormeni thotë se pas tërmetit me magnitudë 6.3 të shkallës rihter, do të ketë të tjera lëkundje që do të pasohen por nuk ka...

Lajme 22:18 - 29 Nentor, 2019

Video- Momente tmerri/ Pamje nga lëkundja e fuqishme e tërmetit

Kamerat e sigurisë së objekteve të ndryshme kanë filmuar momentet e lëkundjes së fuqishmë që shkaktoi tërmeti i mëngjesit të 26 nëntorit. Në video shihen pallatet...

Lajme 14:49 - 28 Nentor, 2019

Nuk ndalen tërmetet/ Lëkundet sërish vendi

Një tjetër tërmet është regjistruar pak minuta më parë në vendin tonë. Lëkundje me magnitudë 4.0 ballë janë ndjerë në Tiranë dhe Durrës. Qendra sizmiologjikie raporton...

Lajme 11:47 - 28 Nentor, 2019

Toka nuk gjen qetësi/ Dy tërmete të tjera brenda 3 minutave

Nuk kanë të ndalur tërmetet në vendin tonë. Dy lëkundje të tjera janë regjistruar në harkun kohor të 3 minuta në orën 11:22-11:25. Tërmeti i parë...

Sociale 12:35 - 27 Nentor, 2019

Shqipëria nuk gjen qetësi/ Regjistrohet një tjetër lëkundje tërmeti

Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar pak minuta më parë në vendin tonë. Mësohet se ai ka qenë me magnitudë 3.9 i shkallës rihter. Kujtojmë se...

Sociale 18:11 - 26 Nentor, 2019

Vijojnë lëkundjet/ Tjetër tërmet shkund vendin

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vendin tonë. Tërmeti ka qenë i magnitudës 4.0, në një thellësi prej 80 kilometrash, 33 kilometra nga Tirana dhe 16 kilometra...

Sociale 21:35 - 15 Nentor, 2019

Tërmet në Maqedoninë e Veriut/ Lëkunden Dibra dhe Kërçova

Një tërmet me magnitudë 3.9 ballë ka goditur Maqedoninë e Veriut. Tërmeti është regjistruar mes Kërçovës dhe Dibrës, raporton TV21. Dridhjet janë ndjerë në të gjithë...

Sociale 16:40 - 28 Shtator, 2019

Tërmeti “shkund” sërish Shqipërinë/ Ja sa ballë ishte

Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar në vendin tonë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.1 ballë i shkallës rihter dhe me epiqendër Detin Adriatik. Kujtojmë këtu se pas...

Sociale 06:15 - 22 Shtator, 2019

Shqipëria gëdhihet nën frikë/ Natë e gjatë me lekundje, ja kur ndodhi e fundit

Nata e sotme ka qenë e gjatë dhe e mbushur plot frike pse jo dhe panik, një natë për tu mbajtuir mend gjatë. Qindra persona, familjarë...

Sociale 21:37 - 21 Shtator, 2019

Çfarë po ndodh/ Tjetër tërmet në Adriatik

Një tjetër lëkundje tërmeti është shënuar mbrëmjen e sotme në detin Adritik. Sipas të dhënave sizmiologjike, lëkundjet e shkallës 3.2 righter janë ndierë rreth orës 21:06...

Kronika 18:36 - 21 Shtator, 2019

Lëkundet sërish vendi/ Ja epiqendra

Të tjera lëkundje janë shënuar para pak minutash. Epiqendra ka qenë në Vorë ndërsa forca 4.4 ballë e shkallës Rihter. Kujtojmë që tre lëkundje të tjera...

Kosova & Rajoni 22:33 - 12 Gusht, 2019

Tjetër tërmet/ Pas Shqipërisë lëkundet edhe Kosova

Pas Shqipërisë, tërmete të forta kanë lëkundur edhe dy komuna të Kosovës. Mësohet se Prizreni është goditur nga një tërmet 4.2 ballë të shkallës Rihterit, ndërsa...