Connect with Us

All posts tagged "LDK"

Kosova & Rajoni 14:40 - 27 Mars, 2020

Mediat gjermane: Lufta për pushtet në Kosovë ka edhe një dimension ndërkombëtar

Mediat gjermanishtfolëse i kushtojnë vëmendje krizës politike në Kosovë e rrëzimit të qeverisë pas mocionit të mosbesimit. Thuhet se që me krijimin e qeverisë shpërtheu një...

Kosova & Rajoni 15:09 - 5 Mars, 2020

Thaçi, Kurti dhe LDK pa qëndrime unike

Presidenti Hashim Thaçi thotë se takimi me Vuçiçin në Shtëpinë e Bardhë, paraqet moment kthese në dialog. Vuçiçi pohon se nuk do të ketë marrëveshje së...

Kosova & Rajoni 16:14 - 2 Shkurt, 2020

Kryeministrja Brnabiç kundër koalicionit VV-LDK/ Lista Serbe nuk e përkrah qeverinë e re

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, nuk e ka përkrahur aspak krijimin e qeverisë së re të Kosovës, me arritjen e një koalicioni mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe...

Politikë 15:19 - 2 Shkurt, 2020

Kryemadhi i del në krah VV-së dhe LDK-së/ “E kënaqur për marrëveshjen”

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka shprehur kënaqësinë dhe ka përshëndetur arritjen e Marrëveshjes për krijimin e qeverisë së re të Kosovës midis Vetëvendosjes dhe Lidhjes...

Politikë 14:14 - 2 Shkurt, 2020

Basha përshëndet koalicionin VV-LDK/ “Akt ndershmërie dhe pjekurie politike”

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për krijimin e qeverisë në Kosovë, pas firmosjes së një koalicioni mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së. Basha e cilëson...

Politikë 14:06 - 2 Shkurt, 2020

Marrëveshja VV-LDK/ Balla uron Kurtin e Mustafën me videon e Anton Çetës

Kreu i grupit parlamentar i PS-së Taulant Balla ka reaguar për marëveshjen e firmosur mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së në Kosovë. Balla ka publikuar një video...

Kosova & Rajoni 10:55 - 2 Shkurt, 2020

VV dhe LK lidhën koalicion/ Meta përshëndet bashkëqeverisjen

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas nënshkrimit të koalicionit mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së. Meta përshëndet ngrohtësisht arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje të dy partive fituese...

Kosova & Rajoni 10:25 - 2 Shkurt, 2020

Zyrtare/ Nënshkruhet marrëveshja mes Vetëvendosjes dhe LDK-së për qeverinë e re

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë nënshkruar sot marrëveshjen për koalicion qeverisës, duke i hapur rrugë krijimit të kabinetit qeveritar. Qeveria e re do...

Kosova & Rajoni 16:59 - 1 Shkurt, 2020

Hapet rruga për marrëveshje VV-LDK/ Konjufca liron postin e Kryetarit të Kuvendit

Marrëveshja mes LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje është drejt fundit dhe duket se së shpejti do të krijohet qeveria. Mediat  kosovare raportojnë se pengesa për postin e...

Kosova & Rajoni 20:03 - 15 Janar, 2020

Masakra e Reçakut/ Kurti mesazh LDK-së: Na duhet qeveria për të zbatuar rezolutën e gjenocidit

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka kujtuar masakrën e Reçakut dhe rezolutën mbi gjenocidin e kryer nga Serbia në Kosovë, e cila u miratua 8 muaj...

Kosova & Rajoni 19:20 - 15 Janar, 2020

Zbulohet oferta e LDK-së për formimin e qeverisë së koalicionit

Partia Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK), e cila u rendit e dyta në listën e partive fituese të zgjedhjeve të 06 tetorit 2019, ka shpalosur ditën e...

Kosova & Rajoni 18:37 - 8 Janar, 2020

Tym i zi sërish nga VV – LDK/ Besian Mustafa: Ka përpjekje për marrëveshje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, dhe Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, kanë kryer sot një takim i cili ka zgjatur tre orë. Mirëpo siç ka...

Kosova & Rajoni 21:28 - 6 Janar, 2020

Danaj për Vetëvendosjen/ Kurti nuk është i bindur nëse ja del Kosovës

Analisti Koço Danaj, i ftuar në studion e Report Tv, ka folur sot mbi temën “Impas në Kosovë”, duke u ndalur tek mënyra se si Kryetari...

Kosova & Rajoni 08:45 - 30 Dhjetor, 2019

“Ju lutem më ndihmoni”/ Flet kërcënuesi i djalit të Isa Mustafës, ja si qëndron e vërteta

Mbrëmjen e djeshme në media u raportua se Besnik Mustafa, djali i kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa ka marrë kërcënime. Por,  pasi Besnik Mustafa publikoi në...

Kosova & Rajoni 14:16 - 29 Dhjetor, 2019

“Datën për Qeverinë e cakton LDK”/ Kurti: Thaçi nuk ka punë

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se Partia e Isa Mustafës është ajo që përcakton se kur do të formohet Qeveria e re dhe jo...

Kosova & Rajoni 20:58 - 26 Dhjetor, 2019

Isa Mustafa jep shpresa/ Ka ende hapësirë për marrëveshje me VV-në

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa jep shpresa për arritjen e një marrëveshje me Lëvizjen Vetëvendosje. Mustafa deklaron se ende ka hapësirë për marrëveshje, por nuk pranon...

Kosova & Rajoni 15:55 - 26 Dhjetor, 2019

“Kurti, fenomen në politikë”/ Ngjela: Beogradi dhe Tirana i tremben Vetëvendosjes

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar në lidhje me situatën politike në Kosovë, ku ende nuk është arritur një marrëveshje midis Vetëvendosjes dhe LDK-së për të krijuar...

Opinione 13:26 - 26 Dhjetor, 2019

Nga Andi Bushati/ Dështimi i Albinit përballë botës së vjetër

Nga Andi Bushati Lajmi i keq që dha përmes një videomesazhi Albin Kurti, se në ditën e formimit të kuvendit të ri, Vetëvendosje dhe LDK do...

Kosova & Rajoni 13:18 - 26 Dhjetor, 2019

“Çështja e qeverisë duhet zgjidhur”/ Mustafa i bën ofertën e re Vetëvendosjes

Pas mbledhjes së kryesisë së LDK, Kreu i kësaj partie, Isa Mustafa, është shprehur për mediat se nëse Vetëvendosja nuk pajtohet me kushtet e Lidhjes Demokratike,...

Kosova & Rajoni 08:46 - 26 Dhjetor, 2019

Dështimi i planit për krijimin e qeverisë së re/ Mblidhet sot parlamenti i Kosovës

Parlamenti i Kosovës i dalë nga zgjedhjet e parakohshme parlamamentare të 6 tetorit mblidhet sot pasdite. Por mbledhja e gjen atë pa një marrëveshje për ngritjen...

Kosova & Rajoni 21:24 - 25 Dhjetor, 2019

“Ka dështuar strategjia e Vetëvendosjes”/ Mustafa reagon ndaj Albin Kurtit

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar menjëherë pas mesazhit publik të Kreut të Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili u shpreh se ka dështuar marrëveshja me...

Kosova & Rajoni 23:36 - 23 Dhjetor, 2019

Nënkryetari i LDK-së tregon zgjidhjen/ Ja si mund të arrihet marrëveshja me VV-në

Nënkryetar i LDK-së Lutfi Haziri ka folur për marrëveshjen e partisë së tij me Lëvizjen Vetvendosje, e cila duket se ka mbetur në ngërç për pozicionin...

Politikë 21:32 - 23 Dhjetor, 2019

30 vjet LDK/ Berisha: Ditë historike për mbarë kombin shqiptar

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka shprehur mirënjohjen e tij të thellë në 30 vjetorin e krijimit të LDK-së. Sipas Berishës, prijësi i pavdekshëm i...