Connect with Us

All posts tagged "lajmet e rreme"

Blog 13:54 - 4 Maj, 2020

Rreziku që na vjen nga lajmet e rreme dhe diktatura dixhitale

Historiani izraelit Yuval Noah Harari, zotëron një dhunti të jashtëzakonshme për të zgjeruar fushën e tij të investigimit dhe analizës pa i mjegulluar temat e mbuluara,...

Kosova & Rajoni 14:32 - 30 Prill, 2020

Deklarata e pedagogut shqiptar/ “Lajmet e rreme ndaj NATO-s, BE-së dhe Perëndimit vijnë nga Rusia”

Pedagogu i gazetarisë dhe gazetari shqiptar në Malin e Zi, Ismet Kallaba, ka folur rreth luftës kibernetike ndaj ‘fake neës’ gjatë kohës së pandemisë COVID-19 në...

Aktualitet 08:27 - 4 Qershor, 2019

Brenda “dhomës së luftës”/ Kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë si “të çmendur”, idenë se lajmi...

Aktualitet 22:30 - 13 Tetor, 2018

Nga Mero Baze/ Beteja është me lajmet e rreme

Kryeministri Edi Rama ka provokuar një debat të madh lidhur me përdorimin e Kodit Penal për atë që ai e quan shpifje ndaj funksionarëve publikë. Dhe...

Aktualitet 18:55 - 22 Dhjetor, 2017

Lajmet e rreme, Facebook heq dorë nga “flamuri i kuq”

Në dhjetor të vitit të kaluar, kur ishte në epiqendrën e vorbullës së kritikave se ishte përdorur për të përhapur në publik lajme të rreme, prezantoi...