Connect with Us

All posts tagged "kuvendi"

Zbardhen emrat/ Këta janë anëtarët e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty
Aktualitet 14:00 - 2 Dhjetor, 2020

Zbardhen emrat/ Këta janë anëtarët e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty

Janë zbardhur emrat e antarëve të Komisonit të Posaçëm që do të ngrihen për raportin e Dick Marty. Euronews bën me dije se nga mazhoranca do...

KQZ shkresë Kuvendit dhe Këshillit të Ministrave/ Kërkon fonde për projektet e numqërimit dhe votimit elektronik
Aktualitet 10:26 - 2 Dhjetor, 2020

KQZ shkresë Kuvendit dhe Këshillit të Ministrave/ Kërkon fonde për implementimin e teknologjisë në zgjedhje, ja sa është kostoja

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka drejtuar mëngjesin e sotëm një shkresë Kuvendit dhe Këshillit të Ministrave, ku i kërkon fonde për dy projektet e reja...

“Lëvizjni me urgjencë”/ Yuri Kim tjetër thirrje: Kushtetuesja të jetë gati brenda vitit
Politikë 14:44 - 27 Nentor, 2020

“Lëvizni me urgjencë”/ Yuri Kim tjetër thirrje: Kushtetuesja të jetë gati brenda vitit

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ripërsërit edhe njëherë thirrjen për politikën shqiptare se Gjykata Kushtetuese duhet të jetë funksionale brenda këtij viti. Përmes një...

Debatet për flamurin shqiptar në parlamentin serb/ Dritan Demiraj “i kërkon” llogari Ramës dhe Hotit
Politikë 10:09 - 27 Nentor, 2020

Debatet për flamurin shqiptar në parlamentin serb/ Dritan Demiraj “i kërkon” llogari Ramës dhe Hotit

Ish-ministri i Brendshëm teknik i PD-së, Dritan Demiraj ka ngritur tonet ndërsa i kërkon “llogari” kryeministrit Edi Rama dhe kryeministrit Abdullah Hoti. Sipas Demirajt, deputeti patriot...

Kuvendi miraton ngritjen e Komisionit Parlamentar për raportin e Dick Martyt
Politikë 14:02 - 26 Nentor, 2020

Kuvendi miraton ngritjen e Komisionit Parlamentar për raportin e Dick Martyt

Kuvendi ka miratuar ngritjen e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Martyt, me 83 vota pro, 10 kundër dhe 10 abstenim Kujtojmë se 18 deputetë...

“Paralizimi” i 5 qershorit dhe ligjit për policinë/ Hyseni: Do i kalojmë në Kuvend brenda vitit
Politikë 11:06 - 25 Nentor, 2020

“Paralizimi” i 5 qershorit dhe ligjit për policinë/ Hyseni: Do i kalojmë në Kuvend brenda vitit

Deputeti i Partisë Socialiste Alket Hyseni komentoi shtyrjen e miratimeve të disa ndryshimeve ligjore, duke deklaruar se ndryshimet ligjore të propozuara nga dakordësimi me opozitën në...

Bëri ‘lëmsh’ Schillerin me Qemal Stafën/ Vasili ‘kryqëzon’ Ramën: Shkollëpaku ‘shkëlqen’ me injorancën e tij
Aktualitet 16:56 - 24 Nentor, 2020

“Hap Kuvendin dhe mbyll universitetet”/ Vasili “shpërthen” ndaj Komitetit të Ekspertëve

Ish deputeti i LSI, Petrit Vasili ka kritikuar Komitetin e Ekspertëve për vendimin e fundit për të lejuar seancën parlamentare të të enjtes në Kuvend dhe...

U skualifikua për herë të dytë nga gara për Kushtetuesen/ Eugen Papandile dorëzon padi në gjykatë
Aktualitet 17:24 - 20 Nentor, 2020

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ KED shqyrton të hënë kandidaturat e Kuvendit dhe Presidencës

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi do të mblidhet ditën e hënë, datë 23.11.2020, ora 11.00 për të shqyrtuar 7 kandidatura për dy vende vakante në Gjykatën...

Aktualitet 14:26 - 20 Nentor, 2020

Qeveria parashikon të jap 500 milionë lekë për inceneratorët/ Depozitohet kërkesa në Kuvend

Në një kohë kur vendi po përballet me një situatë të vështirë nga koronavirusi, qeveria po investon për inceneratorët. Një kërkesë e tillë është bërë ditën...

Dëshmoi kundër Metës/ Presidenca kërkon izolimin e menjëhershëm të gazetarit
Politikë 14:20 - 18 Nentor, 2020

Ligjet rrëzuan dekretin për “Gjendjen Civile”/ Presidenca: Askush s’do mundet të prekë votën e lirë

Presidenca ka reaguar pas rrëzimit që Komisioni i Ligjeve i bëri dekretit të Presidentit për Gjendjen Civile. Përmes një statusi në rrjetet sociale zëdhënësi i Presidencës,...

Aktualitet 13:20 - 18 Nentor, 2020

Ligji “Për gjendjen civile”/ Kuvendi rrëzon dekretin e Metës

Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar me 14 vota kundër dekretin e Presidentit Ilir Meta për kthimin në Kuvend të ligjit për “Gjendjen Civile”. Në seancën e...

Covid bën “kërdinë” në Kuvend/ Infektohen edhe dy deputetë të tjerë
Politikë 13:40 - 16 Nentor, 2020

Kuvendi miraton buxhetin për vitin 2021

Kuvendi i Shqipërisë ka votuar buxhetin për vitin 2021 me 84 vota pro, 9 kundër dhe 4 abstenim. Buxheti është miratuar nen për nen dhe në...

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Darjel Sina nuk plotëson kushtet, KLGJ i pranon kandidimin
Aktualitet 17:31 - 15 Nentor, 2020

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Darjel Sina nuk plotëson kushtet, KLGJ i pranon kandidimin

Vendi i Xhezair Zaganjorit në Gjykatën e Lartë pas shkarkimit nga vetingu vijon të mbetet bosh. Në garë janë 4 kandidatë, Kestrin Katro, Jetmira Rragami, Theodhori...

PD nxjerr dokumentin/ Veliaj kërkon 36 milionë euro nga taksat e shqiptarëve për të ndërtuar Teatrin me Kulla
Politikë 18:20 - 12 Nentor, 2020

PD nxjerr dokumentin/ Veliaj kërkon 36 milionë euro nga taksat e shqiptarëve për të ndërtuar Teatrin me Kulla

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka publikuar një dokument, ku tregon se si kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i ka dërguar një shkresë Kuvendit, ku...

“SPAK të hetojë nismën e qeverisë”/ Meta kthen një tjetër ligj për rishqyrtim në Kuvend
Politikë 10:03 - 9 Nentor, 2020

“SPAK të hetojë nismën e qeverisë”/ Meta kthen një tjetër ligj për rishqyrtim në Kuvend

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtin në Kuvend ligjin për Metrologjinë, të cilin ligjvënësit e kanë miratuar me shumicë votash më 15 tetor. Në argumentin...

Zbardhen emrat/ Këta janë anëtarët e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty
Aktualitet 08:55 - 5 Nentor, 2020

Kuvendi mblidhet sot në seancë plenare/ Shqyrtohet në parim projektligji “Për buxhetin e vitit 2021”

Kuvendi mblidhet sot në seancë plenare, ku do të shqyrtojë në parim projektligjin “Për buxhetin e vitit 2021”. Për këtë projektbuxhet do të shprehen sot relatori...

Sfidat e BE/ Sot çelet online “Shkolla e Integrimit Europian 2020”
Aktualitet 09:29 - 2 Nentor, 2020

Sfidat e BE/ Sot çelet online “Shkolla e Integrimit Europian 2020”

Kuvendi njofton se sot në ora 11:30 do të çelet online “Shkolla e Integrimit Europian 2020”, një iniciativë e Këshillit Kombëtar të Integrimit Europian dhe Kuvendit,...

Meta në takimin e “Mëngjesit të Lutjeve”/  Shqiptarët jetojnë në “vëllazërim fetar”, rrezikuan veten për hebrenjtë
Aktualitet 11:55 - 30 Tetor, 2020

“Kuvendi hodhi një hap drejt bllokimit për në BE”/ Meta flet për Kodin Zgjedhor, akuza mazhorancës

Presidenti Ilir Meta u shopreh se rrëzimi i dekretit të tij nga Kuvendi për Kodin Zgjedhor është një hap drejt bllokimit të integimit të vendit drejt...

“Nuk duroni dot modelet demokratike”/ Bardhi i përgjigjet Ballës: Nuk e ndalon dot zbardhjen e të vërtetës
Politikë 17:55 - 29 Tetor, 2020

Kuvendi “rrëzoi” Metën/ Bardhi: Injorimi i thirrjes së BE izolon përfundimisht Shqipërinë

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar pasi Kuvendi miratoi ndryshimet në Kodin Zgjedhor pa pritur opinion e Komisionit të Venecias. Bardhi tha se...

Nga Mentor Kikia/ Në kërkim të një njeriu…
Politikë 16:56 - 29 Tetor, 2020

Kuvendi “rrëzoi” Metën/ Kikia: Shqipëria zero shanse për hapjen zyrtare të negociatave në dhjetor

Kuvendi i Shqipërisë votoi me 97 vota pro rrëzimin e dekretit të kreut të shtetit, i cili ktheu për rishqyrtim ndryshimet kushtetuese mbi Kodin e ri...

PAA takim me fermerët në Korçë/ Duka prezanton 5 prioritetet e programit qeverisës
Aktualitet 10:22 - 29 Tetor, 2020

“Tërhiquni nga bllokimi integrues i vendit”/ Duka thirrje të fortë Kuvendit

Teksa sot Kuvendi është mbledhur në seancë plenare për të rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, Partia Agrare Ambientaliste i ka...

Kuvendi kthehet nga pushimet/ Ja kur do të mbahet seanca e parë e sesionit të ri parlamentar
Aktualitet 08:23 - 29 Tetor, 2020

Debatet për Kodin Zgjedhor/ Sot mblidhet Kuvendi për të rrëzuar dekretin e Metës, zbardhet rendi i ditës

Kuvendi mblidhet ditën e sotme për të rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta sa i takon ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Kre i shtetit dhe ndërkombëtarët i...

“Humori dhe arti humbën një prej kolosëve”/ Meta reagon për ndarjen nga jeta të Koço Devoles
Politikë 12:27 - 27 Tetor, 2020

Kodi Zgjedhor/ Meta kërkesë Kuvendit: Prisni Komisionin e Venecias para votimit

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar me një kërkesë Kuvendit, ku kërkon që të presë opinionin e Komisionit të Venecias, përpara së të rivotohet Kodi Zgjedhor....