Connect with Us

All posts tagged "kushtetute"

Astrit Patozi: Pushteti i kryeministrit duhet të kufizohet me ligj
Politikë 11:46 - 26 Mars, 2021

Astrit Patozi: Pushteti i kryeministrit duhet të kufizohet me ligj

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, është shprehur se pushteti i kryeministrit duhet të kufizohet me Kushtetutë. Ai mendon se Shqipëria ka nevojë urgjente për ndryshime...

Paralajmëron Meta/ Kush ka shkelur Kushtetutën do të shkojë në burg
Politikë 20:40 - 1 Mars, 2021

Paralajmëron Meta/ Kush ka shkelur Kushtetutën do të shkojë në burg

Presidenti Ilir Meta ka bërë një tjetër paralajmërim pak minuta më parë, pasi është nervouar, teksa ka qenë duke folur për vlerësimin që DASH i bëri...

Politikë 13:07 - 16 Shkurt, 2021

Zotimi i Bashës: Brenda këtij viti do të kemi Kushtetutë të re

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka dekalruar sot se brenda këtij viti shqiptarët do të kenë një Kushtetutë të re. Gjatë një komunikimi me përfaqësues...

Menaxhimi i pandemisë/ Meta shigjeton qeverinë, thirrje për qytetarët
Politikë 21:40 - 29 Dhjetor, 2020

A e ka shkelur ndonjëherë Kushtetutën këtë vit?/ Përgjigjet Meta: Është e sigurt që…

A e keni shkelur ndonjëherë Kushtetutën këtë vit në ndonjë ligj? Kjo ishte pyetja që iu drejtua mbrëmjen e sotme presidentit Ilir Meta. Kreu i shtetit...

Kosova & Rajoni 16:21 - 23 Nentor, 2020

Osmani tregohet e prerë/ BE-ja të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia, e jo nga Kosova

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani i ka thënë shefit të zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomash Szunyog se, për zbatimin e...

Debati për dekoratat/ Rama tallet Metën, i publikon memen ku i jep medalje vetes
Politikë 15:31 - 19 Tetor, 2020

“As pampersat s’të bëjnë derman”/ Vijon përplasja e ashpër mes presidencës dhe Ramës

Vijon përplasja në distancë mes presidencës dhe kryeministrit. Zëdhënësi i presidentit, Tedi Blushi i ka kthyer përgjigje kryeministrit Rama teksa i ka kërkuar mos flasë më...

I nxori foton e sikletshme/ Dashamir Shehi-Ramës: Rrugaç, jam doktor shkencash, nuk më akuzon dot
Politikë 15:57 - 24 Shtator, 2020

Dashamir Shehi “i vërsulet” Ramës/ “Bëri siç i ka dashur qejfi, pasi ka në dorë gjithçka”

Kryetari i LZHK-së, Dashamir Shehi ka folur ditën e sotme lidhur me debatin që ka dominuar politikën aktuale kohët e fundit, përsa i përket hapjes së...

Akuzat e PD për manipulimin e listave/ Paralajmëron Bylykbashi: Do ketë kallëzime
Politikë 23:09 - 22 Shtator, 2020

Koalicionet parazgjedhore/ Bylykbashi: “Dajaku i ndërkombëtarëve”, detyroi Ramën të tërhiqej

Oerd Bylykbashi, anëtar i Partisë Demokratike në Këshillin Politik thotë se, pasi ndërkombëtarët nuk e lejuan kryeministrin, Edi Rama që të ndalonte koalicionet me Kushtetutë, tani...

Nga Klodian Tomorri/ Kush i ndau 3 milionë eurot e kolaudimit?
Politikë 16:40 - 14 Shtator, 2020

I çojnë fëmijët në shkolla private/ Klodian Tomorri “vë me shpatulla pas muri” deputetët

Gazetari Klodian Tomorri ka reaguar ashpër lidhur me faktin se deputetët dhe anëtarët e Këshillit të Ministrave i dërgojnë fëmijët e tyre në shkolla private dhe...

Fillimi zyrtarisht i fushatës/ Reagimi i fortë i ambasadës amerikane
Politikë 16:45 - 30 Korrik, 2020

“Për të ardhur keq”/ Ambasada e SHBA mesazh opozitës dhe mazhorancës për ndryshimet kushtetuese

Ambasada e SHBA në Tiranë ka reaguar pas votimit në Kuvend të ndryshimeve Kushtetuese. Në reagimin e ambasadës thuhet se është për të ardhur keq që...

Politikë 14:04 - 30 Korrik, 2020

Ndryshimi i Kushtetutës/ Reagon KE: Për të ardhur keq që nuk pati më shumë kohë

Ka ardhur reagimi i parë nga Brukseli pas votimit në Kuvend të ndryshimit të Kushtetutës për hapjen e listave. Zëdhënësja e Komisionerit Evropian për Zgjerimin, Fqinjësinë...

Basha nis përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme?/ Organizon takim me kryesinë e PD
Politikë 11:15 - 30 Korrik, 2020

Kuvendi pritet të votojë ndryshimet Kushtetuese/ Basha thërret aleatët

Kreu i PD, Lulzim Basha ka thirrur në mbledhje aleatët e opozitës. Mbledhja pritet të mbahet në orën 12:30 ndërkohë që në Kuvend po zhvillohet sanca...

“Akt i turpshëm dhe provookativ”/ Meta: Shoqërimi i Kastriot Islamit ishte për hakmarrje politike
Politikë 10:44 - 30 Korrik, 2020

Në Kuvend miratohen ndryshimet Kushtetuese/ Meta publikon videon: Nuk mund ta mbaja për vete

Presidenti Ilir Meta ka publikuar mesazhin e boksierit kampion shkodran, Kristian Demaj i cili ka qenë i pranishëm në tubimin e dy marsit. Meta thotë se...

Zbulohet data që do shpallë presidenti për zhvillimin e zgjedhjeve
Politikë 09:47 - 28 Korrik, 2020

“Mos ndërhyni në asgjë në Kushtetutë!”/ Meta mesazh të fortë qeverisë përmes shprehjes së Lincoln

Presidenti Ilir Meta e ka nisur ditën e sotme me një mesazh të fortë për mazhorancën, duke i kërkuar të mos ndërhyjë në Kushtetutë. Meta ka...

Politikë 16:22 - 27 Korrik, 2020

Votimi në Kuvend për shkarkimin e Metës/ Spaho: Sot mori fund maskarada e Ramës

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho ka reaguar në lidhje me heqjen dorë të Kuvendit nga shkarkim i Presidentit Ilir Meta. Ai theksoi se u provua...

Mos i shkulni perdet zoti Frrok Çupi!
Politikë 16:05 - 27 Korrik, 2020

“Meta ikonë e korrupsionit”/ Frrok Çupi: Rama po lëshon koncesione për Presidentin

Parlamenti vendosi sot të mos propozojë shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, ndonëse prej një viti ky i fundit është hetuar nga komisioni i posaçëm mbi ligjshmërinë...

“Më vjen keq për Bashën”/ Rama: Një lider pa karakter, po hesht për protestën
Politikë 20:13 - 14 Korrik, 2020

Nisën të hapin listat dhe masakruan sërish Kushtetutën

Ndodhi njësoj si me ndryshimet e Kodit Zgjedhor. Ndryshimet e Kodit Zgjedhor u nisën që: -Të reflektoheshin rekomandimet e OSBE-ODIHR; – të depolitizonin administratën zgjedhore; –...

Politikë 11:22 - 14 Korrik, 2020

‘Ligjet’ miratojnë ndryshimet/ Hapen listat dhe ndalohen koalicionet parazgjedhore

Komisioni i Ligjeve miraton ndryshimet ne Kushtetutë. Prej orës 10:00 po zhvillohet mbledhja e Këshillit për Legjislacionin dhe Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të...

Meta kujton rikthimin e Familjes Mbretërore/ “Ahmet Zogu kontribuoi në funksionimin e shtetit modern”
Politikë 19:27 - 9 Qershor, 2020

Meta “i prish lumturinë” Ramës/ Kthen një tjetër ligj në Kuvend

Një foto e publikuar sot, na bëri të mendojmë se presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama i janë rikthyer “dashurisë” së tyre komplekse. Dhe në fakt...

shkarkimi i metes
Politikë 10:46 - 14 Maj, 2020

“Kushtetuta si prostitutë Amsterdami”/ Ralf Gjoni nuk përmbahet në parlament

Deputeti Ralf Gjoni gjatë fjalës së tij në Kuvend ka akuzuar mazhorancën se e kanë bërë Kushtetutën si “prostitutë Amsterdami”. Gjoni theksoi se shqiptarët po diskutojnë...

Politikë 15:59 - 11 Maj, 2020

“Këshilli politik” si komitetet e shpëtimit të bandave”/ “Shpërthen” Murrizi: Organ kopil

“Këshilli politik” si komitetet e shpëtimit të bandave të marsit 1997″. Kështu e cilëson deputeti Myslim Murrizi këshillin politik për Reformën Zgjedhore. Teksa ka komentuar mbledhjen...

Politikë 12:06 - 10 Maj, 2020

Meta citon parathënien e “Kanonit të Zhurisë”/ “Qeveria e detyruar të ruajë lirinë e njeriut”

“Çdo pune që rrëzon të dréjtat` é ropit tue prure ndalim në jétë, në liri dhé në kamjé të tija është faj. Fajet janë të ndaluara...

Na çatë t*apin/ Manjani ‘shfrenon’ gjuhën ndaj shefes së ONM-së e Yuri Kim
Politikë 16:54 - 5 Maj, 2020

Vendimi i KLGJ për Dvoranin/”Shpërthen” Manjani: Nuk ka as b*thë të zbatojë Kushtetutën

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar pas vendimit te KLGJ lidhur me përfundimin e mandatit të kreut të KED, Ardian Dvorani. Sipas Manjanit, ky...