Connect with Us

All posts tagged "kushtetuta"

“Rama të dënohet për grusht shteti”/ Berisha i bindur: Ngjarja e 21 janarit do zbardhet nga drejtësia
Politikë 21:33 - 21 Janar, 2021

“Rama të dënohet për grusht shteti”/ Berisha i bindur: Ngjarja e 21 janarit do zbardhet

Ish kryeministri Sali Berisha shprehu bindjen se ngjarja e 21 janarit 2011 do të zbardhet dhe përgjegjësit do të shkojnë para drejtësisë. Në një intervistë për...

“Shkelësi më i madh i Kushtetutës”/ Meta “përplas” ashpër Andi Bushatin me Baton Haxhiun
Politikë 21:18 - 13 Janar, 2021

“Shkelësi më i madh i Kushtetutës”/ Meta “përplas” ashpër Andi Bushatin me Baton Haxhiun

Roli i Presidentit të Republikës, Ilir Meta si kryetar shteti gjatë mandatit të dytë të qeverisë “Rama” ishte një nga temat e diskutimet në emisionin “Shock”...

“Koha për restart”/ Meta: Nën pretekstin e pandemisë po shkelen liritë e njeriut
Politikë 10:44 - 10 Dhjetor, 2020

“Ka ardhur koha për restart”/ Meta: Nën pretekstin e pandemisë po shkelen liritë e njeriut

Presidenti Ilir Meta, ka zgjedhur që në ditën e të Drejtave të Njeriut, të përmendë të gjitha liritë që janë shkelur së fundi, nën justifikimin e...

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë
Aktualitet 20:47 - 25 Nentor, 2020

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë

Gjykata e Lartë e Republikës kryen 2 detyra kushtetuese dhe 1 detyrë ligjore. Sipas kushtetutës, Gjykata e Lartë: 1. Unifikon dhe drejton praktikën gjyqësore. Pra merr...

“Patriark për Shqipërinë e disa gjeneratave”/ Patozi mesazh ngushëllimi për humbjen e Koço Devoles
Politikë 17:57 - 22 Nentor, 2020

Rithemelimi fillon me rrëzimin e ndryshimeve kushtetuese të 2008/ Patozi: Ja pse heshtin Rama, Meta e Basha

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka shkruar se rithemelimi i Republikës fillonme rrëzimin e ndryshimeve Kushtetuese të vitit 2008. Nëpërmejt një statusi në rrjetet sociale,...

Këshilltarët izraelitë marrin në dorë fushatën e PD/ Zbulohet kush janë dy lëvizjet e fundit
Politikë 17:20 - 7 Nentor, 2020

Ligji për presidentin/ PD: Është antikushtetues, Rama do t’i kufizojë kompetencat Metës

Partia Demokratike ka reaguar pas miratimit të ligjit për presidentin nga ana e mazhorancës. Përmes një deklarate për media, selia blu shprehet se ky është një...

Meta e thotë troç/ Jam flori e shkuar floriri
Aktualitet 12:43 - 31 Tetor, 2020

“Asgjë e mirë nuk vjen pa u miratuar referendumi”/ Meta: Kushtetuta nuk mund të ndryshohet

Presidenti Ilir Meta rithekson edhe njëherë se asgjë e mirë nuk do të ndodhë në Shqipëri, pa u miratuar “Ligji për Referendumin”. Sipas Kreut të Shtetit,...

Aktualitet 12:09 - 30 Tetor, 2020

“Në 25 prill do votohet referendumi”, Meta thirrje të fortë qytetarëve

Presidenti Ilir Meta u shpreh i bindur se në datën 25 prill shqiptarët do të firmosin referendum për ndryshimin e Kushtetutës së Shqipërisë, për një Shqipëri...

Meta kthen në Kuvend ligjin për “Kodin Zgjedhor”
Aktualitet 12:01 - 30 Tetor, 2020

“Nuk kemi arsye për t’i besuar asnjë politikani, as presidentit”/ Meta kërkon ndryshimin e Kushtetutës

Presidenti Ilir Meta tha se Kushtetuta e Shqipërisë duhet të ndryshojë për të mos lejuar më Parlamentin të ndryshojë atë, pa miratimin popullor përmes një referendumi....

“Deri më sot nuk ka një vaksinë…”/ Gazetari zbulon ‘vuajtjen’ e Metës
Politikë 12:58 - 23 Tetor, 2020

“Ti pritet dora si në Mesjetë”/ Meta bën propozimin ekstrem

Presidenti Ilir Meta ka dalë sërish sot në mbrojtje të Kushtetutës, ndërsa thekson se nuk do të lejojë ti preket asnjë presje. Në një prononcim për...

PS i hoqi kompetencat/ Meta: Kam zero interes për çdo përpjekje puçiste
Politikë 12:53 - 23 Tetor, 2020

Meta harron “qetësinë dhe dashurinë”/ Kërcënon publikisht Ramën

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur sërish sot kryeministrit Edi Rama në lidhje me akuzat e bëra në një dalje publike, ku tha se “Presidenti takohet...

“O me demokracinë, o me çunin e Kristaqit”/ Meta: Babai i Ramës ka firmosur për të varur një poet
Politikë 22:16 - 6 Tetor, 2020

“O me demokracinë, o me çunin e Kristaqit”/ Meta: Babai i Ramës ka firmosur për të varur një poet

Presidenti Ilir Meta deklaroi pak minuta më parë se në 25 prill nuk do të ketë zgjedhje, por do të mbahet referendum mbarëpopullor. Meta tha se...

Skandali i mashtrimit me të dhënat/ KLGJ duhet të shkarkojë Alban Toron
Vetingu 11:17 - 28 Shtator, 2020

Skandali i mashtrimit me të dhënat/ KLGJ duhet të shkarkojë Alban Toron

Dy ditë më parë CNA.al, raportoi dhe hodhi dritë mbi skandalin e përzgjedhjes të Alban Toros si anëtar i KLGJ-së. Me anë të një investigimi të...

A do t’i miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor?/ Meta jep përgjigjen e prerë
Politikë 14:21 - 24 Shtator, 2020

A do t’i miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor?/ Meta jep përgjigjen e prerë

Presidenti Ilir Meta ka lënë të kuptohet se nuk do t’I miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, sipas draftit të paraqitur nga PS. Në një deklaratë për...

Pragu elektoral/ Murrizi përplaset me Gjiknurin: Edhe Tom Doshi se ka kapur…
Politikë 13:27 - 24 Shtator, 2020

“Damian ke punuar në SHISH”/ Murrizi i “përvishet” Gjiknurit: Këtë nuk ta lejon Kushtetuta

Deputeti Myslim Murrizi është shprehur me tone mjaft të ashpra kundër draftit të paraqitur nga PS, për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Nga foltorja e Kuvendit, Murrizi...

Zbulohen “prapaskenat” e takimit të Këshillit Politik/ Deklarata “bombë” e Gjiknurit
Aktualitet 12:44 - 18 Shtator, 2020

Kërkesa e Opozitës jashtëparlamentare: OSBE/ODIHR të japë asistencë për gjetjen e një zgjidhjeje

Opozita jashtëparlamentare në Këshillin Politik ka dorëzuar ditën e sotme kërkesën për të marrë ekspertizën e OSBE-ODIHR, për dy çështje të cilat ka perplasje me mazhorancën....

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli
Politikë 11:27 - 18 Shtator, 2020

Kryeministër pas 25 prillit?/ Meta: Jam i gatshëm për të zgjidhur krizën, por…

Presidenti Ilir Meta gjatë konferencës së tij të përjavshme për mediat, ndërsa të tjera ka folur edhe në lidhje me një lajm të raportuar në media,...

Aktualitet 11:14 - 12 Shtator, 2020

Ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor/ Gjiknuri: Synimi është arritja e një konsensusi

Përfaqësuesi i maxhorancës në Këshillin Politik , Damian Gjiknuri ka propozuar thirrjen e tryezës ditën e hënë, në orën 18:00. Gjiknuri me anë të një mesazhi...

Kosova & Rajoni 17:58 - 8 Shtator, 2020

Marrëveshja ekonomike Kosovë-Serbi, reagon Vetëvendosje: Po shkelet Kushtetuta

Marrëveshja ekonomike mes Serbisë dhe Kosovës, nënshkruar në Uashington është kritikuar nga Lëvizja Vetëvendosje. Përmes një deklarate për mediat Glauk Konjufca tha se marrëveshja ishte nënshtrim...

Unë i thashë Presidentit!
Opinione 09:26 - 5 Shtator, 2020

Unë i thashë Presidentit!

Nga Dr. Bislim Ahmetaj Faleminderit për kohën dhe predispozitën tuaj për të na pritur dhe dëgjuar për një çeshtje kaq sensitive dhe delikate siç është marrëveshja...

U skualifikua nga demokratët/ Sfidon publikisht Klevis Balliu: Unë sa e kam nisur karrierën
Politikë 14:44 - 31 Korrik, 2020

Çuni i Fahriut “përkthen” mesazhet e Ramës/ Halli i tij nuk është Kushtetuta, ja çfarë po kërkon  

Çuni i Fahri Balliut, ish-deputeti i Lulit,  Klevis Balliu ka folur sot në lidhje me ndryshimet kushtetuese, të miratuara një ditë më parë në parlament. I...

Kryemadhi fillon pazaret/ Paralajmëron Bashën, i “shkel syrin” Ramës?
Politikë 13:37 - 31 Korrik, 2020

Kryemadhi fillon pazaret/ Paralajmëron Bashën, i “shkel syrin” Ramës?

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika kryemadhi duket e paqartë në qëndrimet e saj publike. Ndërsa pak ditë më parë në një studio televizive, tha...

“Zoti na ruajtë”/ Olli “shuplakë” politikës: Demokracia ka dështuar
Politikë 08:30 - 31 Korrik, 2020

“Zoti na ruajtë”/ Olli “shuplakë”politikës: Demokracia ka dështuar

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka reaguar në lidhje me ndryshimet kushtetuese, të cilat u miratuan një ditë më parë në parlament....