Connect with Us

All posts tagged "kushtetuesja"

Kushtetuesja funksionale/ Yuri Kim: Hap gjigant! U plotësua 1 nga 2 kushtet për integrimin
Politikë 18:34 - 23 Dhjetor, 2020

Kushtetuesja funksionale/ Yuri Kim: Hap gjigant! U plotësua 1 nga 2 kushtet për integrimin

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ka reaguar menjëherë pas emërimit nga presidenti Meta të Përparim Kalo si anëtari i gjashtë të Gjykatës Kushtetuese. Kim e quan...

“Ka pasur reflektim”/ Mazhoranca tërhiqet nga shkarkimi i Ilir Metës?
Politikë 14:43 - 11 Korrik, 2020

“Ka pasur reflektim”/ Mazhoranca tërhiqet nga shkarkimi i Ilir Metës?

“Unë nuk jam për të bërë spektale politike, por jam për ti garantuar të gjithë se deri në 24 korrik 2022 Presidenca do të jetë kështjellë...

Politikë 13:05 - 23 Mars, 2020

Përplasjet për Kushtetuesen/ Venecia shtyn opinionet për Shqipërinë

Komisioni i Venecias ka vendosur të shtyjë për në muajin qershor dhënien e opinioneve për Shqipërinë në lidhje me përplasjet mes mazhorancës dhe Presidencës, për emërimet...

Politikë 13:47 - 8 Janar, 2020

Përplasjet për Kushtetuesen/ Delegacioni i Komisionit të Venecias së shpejti në Tiranë

Një delegacion nga Komisioni i Venecias pritet së shpejti të mbërrijë në Tiranë. Në përgjigje të interesit të Neës24, Komisioni i Venecias konfirmon se vizita në...

Politikë 14:41 - 24 Dhjetor, 2019

Shkarkimi i Besnik Muçit/ Presidenca publikon aplikantët për vakancën në Kushtetuese

Presidenca ka publikuar emrat e aplikantëve për anëtar në Gjykatën Kushtetuese, për të zënë vendin e Besnik Muçit, i cili u shkarkua nga Kolegji i Posaçëm...

Politikë 13:41 - 21 Nentor, 2019

Zëri Amerikës: Kushtetuesja, Meta sulmon ambasadën e SHBA-ve

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ju rikthye sot sulmeve ndaj përfaqësuesve ndërkombëtarë lidhur me Reformën në Drejtësi dhe kryesisht për komentet e tyre mbi përplasjen rreth...

Politikë 12:35 - 21 Nentor, 2019

A do japin opinion për Kushtetuesen?/ Reagon Komisioni i Venecias

Komisioni i Venecias është shprehur i gatshëm të japë një opinion për Gjykatën Kushtetuese. Pas sugjerimit të ambasadës së SHBA-ve për ta çuar debatin për Kushtetuesin...

Politikë 17:23 - 17 Nentor, 2019

“Presioni politik ndaj KED dhe Vitore Tushës”/ Reagon Meta: S’ka Rilindje që e shpëton Dvoranin

Presidenti Ilir Meta ka reaguar me anë të një postimi në rrjetet sociale duke dënuar ashpër sulmet politike në adresë të anëtares së Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha....

Politikë 13:58 - 17 Nentor, 2019

“Ngërçi” i Gjykatës Kushtetuese/ Xhafaj sulmon Xhaferllarin dhe Metën

Ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, ka reaguar lidhur me përplasjen e fundit mes presidencës dhe mazhorancës për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Sipas Xhafajt, Xhaferllari nuk mund...

Politikë 13:56 - 15 Nentor, 2019

Dokumentet që nxjerrin zbuluar Rilindjen/ Dvorani votoi për pafajësinë e Metës

Ditët e fundit në qendër të debateve politike është kaosi i krijuar në Gjykatën Kushtetuese. Presidenti Ilir Meta ka pasur një përplasje të fortë me Këshillin...

Politikë 09:09 - 15 Nentor, 2019

Kaosi në Gjykatën Kushtetuese/ Kuvendi sot në seancë të jashtëzakonshme

Pas kaosit të krijuar në lidhje me emërimin e anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese, Kuvendi i Shqipërisë pritet të mblidhet në orën 10:00 në një...

vendimi 2017
Politikë 08:47 - 15 Nentor, 2019

Arta Vorpsi dhe Marsida Zhaferllari futen në Gjykatën Kushtetuese/ “Kyçin” gojën para gazetarëve

Arta Vorpsi dhe Marsida Xhaferllari kanë shkuar mëngjesin e sotëm në Gjykatën Kushtetuese. Asnjëra nga dy anëtaret e reja të Kushtetueses nuk kanë pranuar të japin...

Politikë 17:50 - 11 Nentor, 2019

“Mos mendoni se janë ujë i kulluar”/ Lubonja akuza të forta ndërkombëtarëve

Analisti Fatos Lubonja e ka konsideruar votimin e sotëm në Kuvend të dy anëtareve të Gjykatës Kushtetuese, Elsa Toska dhe Fiona Papajorgji, si një shkelje haptazi...

Politikë 15:27 - 11 Nentor, 2019

Votimi nga Kuvendi i dy kandidatëve të Kushtetueses/ PD: Puç kundër drejtësisë

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi ka reaguar pas votimit nga parlamenti të dy kandidatëve për Gjykatën Kushtetutuese. Në një deklaratë për mediat, Bardhi tha...

Politikë 13:05 - 11 Nentor, 2019

Hajdari jep zgjidhje për “ngërçin” e Kushtetueses/ Të ndërpritet seanca

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari ka bërë apel për të qetësuar “ujërat” pas debateve të shumta për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Sipas Hajdarit të dyja palët...

Sigurimi i vaksinës/ Gjoni: Shqipëria ka blerë dozat më shtrenjtë se vendet e tjera
Politikë 12:10 - 11 Nentor, 2019

Përzgjedhja e anëtarëve të Kushtetueses/ Ralf Gjoni: Duhet të zbatojmë ligjin

Parlamenti i Shqipërisë në qendër të debateve në seancën e sotme ka pasur përzgjedhjen e anëtarëve për Gjykatën Kushteuese. Deputeti i opozitës Ralf Gjoni, ka komentuar...

Politikë 10:20 - 11 Nentor, 2019

“Kushtetuesja” ndez debatin në Kuvend/ Deputeti, tre pyetje për ekspertët

Votimi për kandidatët për anëtar të Gjykatës Kushtetuese ka sjellë debate në fillimin e seancës së sotme të Kuvendit të Shqipërisë. Ishte deputeti Ralf Gjoni i...

Politikë 09:24 - 11 Nentor, 2019

Sot mblidhet parlamenti/ Meta mesazh të fortë deputetëve

Presidenti Ilir Meta i ka drejtuar sot një mesazh të fortë deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, për të treguar sipas tij përgjegjshmëri për të ardhmen europiane...

Politikë 12:35 - 27 Shtator, 2019

Vakanca në Gjykatën Kushtetuese/ Meta bën lëvizjen e radhës

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar rishpalljen e procedurave të aplikimit për plotësimin e vendit vakant gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. Në njoftimin e bërë publik presidenca sqaron...

Aktualitet 12:36 - 2 Tetor, 2017

Ligji për Vettingun/ Kushtetuesja nis shqyrtimin e ankimimit të Unionit të Gjyqtarëve

Seanca gjyqësore për ligjin e Vettingut, e cila është ankimuar nga Unioni i Gjyqtarëve po zhvillohet sot në Gjykatën Kushtetuese. Në padinë e depozituar nga Shoqata...

Aktualitet 12:09 - 28 Shtator, 2017

Vasilika Hysi refuzon avokatin/ Kushtetuesja shtyn seancën për Vettingun

E shumëpritur për tu zhvilluar ditën e sotme, seanca për shqyrtimin e ankimimit të Unionit të Gjyqtarëve nuk është arritur të mbahet në Gjykatën Kushtetuese. Shkak...

Aktualitet 15:12 - 27 Mars, 2017

“Aldo Bare”/Ja çfarë ka vendosur Kushtetuesja

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur vendimin e plotë të dhënë për Aldo Baren. Ky i fundit kërkon heqjen e dënimit me burg për jetë edhe pse është...

Aktualitet 10:32 - 14 Shkurt, 2017

Vettingu vijon rrugën/ Kushtetuesja rrëzon padinë e Shoqatës së Gjyqtarëve

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar padinë e Shoqatave Kombëtare të Gjyqtarëve të Shqipërisë, të cilat kërkuar shpalljen e ligjit të Vettingut si të papajtueshëm me Kushtetutën. Sipas...