Connect with Us

All posts tagged "kushtetuese"

Politikë 10:11 - 27 Janar, 2020

“Juristi dhe vera e mirë dallojnë nga koha”/ Ish ministri tregon kriterin e rëndësishëm për gjykatësit e Kushtetueses

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shprehet i bindur se një jurist nën moshën 60 vjeç, nuk mund të shërbejë siç duhet në detyrën e gjykatësit...

Politikë 15:20 - 21 Janar, 2020

Zgjedhja e anëtarëve të Kushtetueses/ Meta i drejtohet Komisionit të Venecias

Sot Presidenti Ilir Meta i është drejtuar zyrtarisht Komisionit të Venecias lidhur me shkeljet kushtetuese dhe ligjore që ka bërë Kuvendi me zgjedhjet e dy anëtarëve...

Politikë 14:18 - 18 Dhjetor, 2019

Meta publikon spotin e dytë në Mbrojtje të Kushtetutës/ Pyetjet do marrin përgjigje në këtë video

Presidenti Ilir Meta ka autorizuar publikimin e spotit të dytë zyrtar në Mbrojtje të Kushtetutës. Sipas Metës, disa nga pyetjet që lidhen me spotin e parë,...

Politikë 10:28 - 22 Nentor, 2019

Besnik Muçi injoron KPA/ Paraqitet sot në Gjykatën Kushtetuese

Besnik Muçi i cili u shkarkua dje nga Komisioni i Posaçëm i Apelimit duket se ka injoruar vendimin e tyre. Muçi është paraqitur sot në Gjykatën...

Politikë 21:36 - 21 Nentor, 2019

Sugjerimi i SHBA-së për konfliktin në Kushtetuese/ Lubonja: Këshilla për dërgimin në Venecia qesharak

Nga tryeza e emisionit “Real Story”, ku po diskutohet për konfliktin e ashpër KED-President, lidhur me dekretimin e  anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe sugjerimin e sotëm...

Politikë 16:24 - 21 Nentor, 2019

Dërgimi i çështjes së Kushtetueses në Komisionin e Venecias/ PD tregon pasojat

Partia Demkratike ka reaguar mbi debatin për Gjykatën Kushtetuese e Gjykatës Kushtetuese. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, shprehet se kryeministri Rama po tenton të...

Politikë 12:10 - 21 Nentor, 2019

“Nuk ka Gjykatë Kushtetuese”/ Manjani bën paralajmërimin e frikshëm: Vendi po shkon drejt kaosit të vetgjyqsisë

Pas shkarkimit të Besnik Muçit nga KPA, ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shprehet se premtimi që “do ta bëjmë gjykatën brenda këtij viti”, ra. Ndërkohë...

Politikë 10:55 - 21 Nentor, 2019

Vasili i përgjigjet ambasadës amerikane/ Komisioni i Venecias si Landfill ku riciklohen hallet e Ramës

Nën kryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar pas deklaratës së ambasadës amerikane për “ngërçin” e Kushtetueses. Vasili shprehet se e “kanë shndërruar Komisionin e Venecias...

Politikë 13:00 - 20 Nentor, 2019

Emërimet për Kushtetuesen/ Berisha: Këtë skemë e kam propozuar unë, po mundohen të kapin Gjykatën

Ish kryeministri Sali Berisha ka sulmuar kreun e KED, Ardian Dvorani, i cili sipas tij, shndërroi këtë institucion në një shpellë të vërtetë mafie. Berisha shprehet...

Politikë 12:18 - 18 Nentor, 2019

Përplasjet për Kushtetuesen/ Soreca thirrje politikës: Lërini mënjanë konfliktet

Ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca i bëri thirrje palëve politike të lënë mënjanë konfliktet për Gjykatë Kushtetuese dhe të punojnë për të ngritur një...

Politikë 11:42 - 18 Nentor, 2019

Emërimet e Metës për anëtarët e Kushtetueses/ Braçe bën “kontrollin” për Muçin dhe Xhaferrllarin

Zëvendës kryeministri Erjon Braçe ka komentuar situatën e krijuar në Gjykatën Kushtetuese. Braçe është ndalur tek dy antëratët e Kushtetues të cilat i emëroipresidneti Ilir Meta,...

Politikë 14:41 - 17 Nentor, 2019

“Kushtetuesja”/ PD i përgjigjet ashpër Xhafajt: Vëllai i Geronit kërkon një person që betohet tek zyra e tij

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka reaguar pas sulmit të ish ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj ndaj Gjykatës Kushtetuese. Sipas Bardhit, sulmi i Xhafajt...

Politikë 13:52 - 16 Nentor, 2019

Ngërçi në Gjykatën Kushtetuese/ Soreca dhe Leyla Moses Ones zbarkojnë në zyrën e Ramës

E ngarkuara me punë e SHBA në Tiranë, Leyla Moses Ones dhe ambasadori i BE, Luigi Soreca po zhvillojnë një takim me kryeministrin Edi Rama. Mësohet...

Politikë 14:47 - 15 Nentor, 2019

U betua dje tek noterja/ Zbulohet lëvizja e radhës e Arta Vorpsit

Pas betimit tek noterja si anëtare e Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorpsi ka një kërkesë për anëtarët e Kushtetueses. Sipas News 24, Vorpsi i ka kërkuar anëtarëve...

Politikë 18:30 - 14 Nentor, 2019

Petro Koçi zbërthen lojën e Metës/ Po çon “ushtarët” e tij në Kushtetuese për t’i shpëtuar shkarkimit

“Të gjitha lëvizjet e Presidentit Meta për emërimet në Gjykatën Kushtetuese janë tregues se po bën gjithçka për t’i shpëtuar shkarkimit.” Kështu është shprehur zv. Ministri...

Politikë 16:39 - 13 Nentor, 2019

Meta dekretoi Marsida Xhaferllarin si gjyqtare të Kushtetueses/ Vjen reagimi i parë nga PS

Vjen reagimi i parë nga Partia Socialiste pas dekretimit të Marsida Xhaferllarit nga ana e presidentit Ilir Meta si gjyqtare e Kushtetueses. Kryetarja e komisionit të...

Politikë 11:53 - 12 Nentor, 2019

Ngritja e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese/ Berisha: Ndërtimi i tyre si shpella të reja të mafies

Ish kryeministri Sali Berisha deklaron se dhe funksionimi i Gjykatës së Lartë dhe Gjykates Kushtetuese është një emergjencë e vërtetë Sipas Berishës, shkatërrimi me qëllim kapjen...

Politikë 15:58 - 11 Nentor, 2019

Ngritja e Kushtetueses/ Xhafaj uron anëtaret: Procesi i pandikuar politikisht

Edhe ish ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka reaguar për emërimet e tre anëtareve të Gjykatës Kushtetuese. Duke uruar gjykatëset, Xhafaj shton se shpreson se ato...

Politikë 14:45 - 11 Nentor, 2019

“Kushtetuesja do të shkojë sërish në “ngërç”/ Bozdo: KED levë e Ramës

Sekretari organizativ, Eno Bozdo shprehet se me votimin sot në seancën plenare, Kuvendi çoi në një tjetër ngërç Gjykatën Kushtetuese. Bozdo thotë se sot vendi ka...

Politikë 12:17 - 11 Nentor, 2019

Debate të forta për Kushtetuesen/ Balla sulmon Metën: Ka hall të çojë bashkëjetuesen e Alibeajt

Kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla ka folur ashpër ndaj presidentiti Ilir Meta lidhur me ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Balla sulmoi kreun e shtetit se...

Politikë 11:15 - 11 Nentor, 2019

“Meta e lexon Kushtetutën politikisht”/ Manja thirrje Kuvendit: Votoni dy gra të cilat i bëjnë nder Gjykatës

Kreu i komisionit të ligjeve, Ulsi Manja i ka bërë thirrje presidentit Ilir Meta të çlirohet nga mentaliteti i konfliktit politik dhe të plotësojë dy vakancat...

Politikë 13:05 - 8 Nentor, 2019

Debati President-KED-Parlament për Kushtetuesen/ Manjani gjen zgjidhjen

Ish ministri i Drejtësisë,Ylli Manjani ka dhënë një përgjigje lidhur me marrëdhënien e sforcuar KED-President-Parlament, për plotësimin e vendeve bosh në Gjykatën Kushtetuese. Sipas Manjanit, Gjykata...

Politikë 11:10 - 4 Nentor, 2019

Besnik Muçi sërish në “rrjetën” e KPA/ Kush është biznesmeni që po “fundos” anëtarin e Kushtetueses

Paraditen e sotme është zhvilluar seanca për anëtarin e Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi, në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit. Muçi është paraqitur sot para trupës gjykuese...