Connect with Us

All posts tagged "kushtet"

Politikë 19:21 - 22 Shkurt, 2021

“Dështimet e Ramës”/ Basha: Premtoi hapjen e negociatave, por shtoi vetëm kushtet

Kreu i PD Lulzim Basha, ka renditur sipas tij dështimin e radhës të kryeministrit Edi Rama. Nëpërmjet një videoje në “Instastory”, kreu i PD-së shkruan se...

BE shton kushtet për Shqipërinë/ Habit Spiropali: Jemi më afër se kurrë integrimit
Politikë 13:34 - 1 Shkurt, 2021

BE shton kushtet për Shqipërinë/ Habit Spiropali: Jemi më afër se kurrë integrimit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali ka habitur me deklaratën e saj në Kuvend. Ndonëse BE shtoi kushtet për anëtarësim, gjatë fjalës në...

Gjykata e Apelit e rikthehu në garë/ KED shqyrton procedurat për Zhaklina Peton
Aktualitet 10:40 - 7 Dhjetor, 2020

U skualifkua se nuk plotësonte kriteret/ Gjykata Administrative e Apelit kthen në garë për Kushtetuesen Zhaklina Peton

Gjykata Administrative e Apelit ka rikthyer në garë për në Gjykatën Kushtetuese Zhaklina Peton. Kjo e fundit u skualifikua nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi me...

“Shkolla pa ujë dhe dezinfektantë”/ Të rinjtë i ankohen Bashës: Situata ekonomike, sfida më e madhe për ne
Politikë 17:39 - 4 Dhjetor, 2020

“Shkolla pa ujë dhe dezinfektantë”/ Të rinjtë i ankohen Bashës: Situata ekonomike, sfida më e madhe për ne

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bashkëbisedim me disa të rinj në qytetin e Kukësit. Gjatë bisedës me kryetarin Basha, të rinjtë, kryesisht...

Wadephul apelon Shqipërinë/ Kërkon të përmbushen parakushtet e BE-së për negociata
Bota 12:26 - 26 Nentor, 2020

Wadephul apelon Shqipërinë/ Kërkon të përmbushen parakushtet e BE-së për negociata

Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në...

“Të rivendoset shpejt funksionimi i Kushtetueses”/ Ambasadori gjerman: Është kolonë e shtetit ligjor, kusht për integrimin
Politikë 23:21 - 3 Nentor, 2020

Kushtet e Bundestagut për Shqipërinë/ Ambasadori Zingraf: Plotësoni Gjykatën Kushtetuese, vendi të hyjë në zgjedhje me gjykatë funksionale

Një nga pesë kushtet që Bundestagu i ka vënë Shqipërisë përpara konferencës së parë ndërqeveritare është vënia në funksion e Gjykatës Kushtetuese. Ambasadori gjerman në Shqipëri...

Ftesa për takim/ Rama-Bashës: Mos humb kohë me dokrra të vjetra, eja në tryezë
Politikë 11:36 - 10 Korrik, 2020

PAA “ultimatum” Ramës/ Eleminoni çdo vonesë dhe çdo deformim hileqar të reformës zgjedhore

Partia Agrare Ambientaliste i ka drejtuar një kerkesë qeverisë që të eleminojë çdo deformim hileqar, në lidhje me reformën zgjedhore. Në një deklaratë për mediat, PAA...

Vokshi takim online me Bordin e Forumit të Grave të PPE/ Çfarë u diskutua
Politikë 21:49 - 5 Korrik, 2020

Vokshi takim online me Bordin e Forumit të Grave të PPE/ Çfarë u diskutua

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, ka zhvilluar një takim me Bordin Drejtues te Forumit te Grave te PPE. Në reagimin e saj në rrjetet...

 “Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës”/ Blushi i Metës, i përgjigjet gazetares së DW
Politikë 15:37 - 23 Qershor, 2020

 “Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës”/ Blushi i Metës, i përgjigjet gazetares së DW

Zëdhënësi i Presidencës, tedi Blushi ka reaguar në lidhje me një shkrim të publikuar në DË, ku ndër të tjera thuhet se Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Politikë 15:10 - 23 Qershor, 2020

Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës

Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese është në krye të listës prej 15 kushtesh, që disa vende të BE kanë kërkuar nga Shqipëria, para fillimit “de facto” të...

Debati për 15 kushtet/ Dade: Qeveria nuk e mori seriozisht
Politikë 23:34 - 22 Qershor, 2020

Debati për 15 kushtet/ Dade: Qeveria nuk e mori seriozisht

Ish ministrja e Jashtme, Arta Dade, e ftuar mbrëmjen e sotme në Ora news, ka komentuar 15 kushtet e Parlamentit Europian ndaj Shqipërisë. Dade tha se...

Kritikat ndaj Shqipërisë/ Bushati: PE nuk ka kompetencë t'i vërë kushte një vendi kandidat!
Politikë 22:07 - 22 Qershor, 2020

Kritikat ndaj Shqipërisë/ Bushati: PE nuk ka kompetencë t’i vërë kushte një vendi kandidat!

Deputeti Ditmir Bushati, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”, ku ka folur për kushtetet e Parlamentit Europian për anëtarësimin e...

15 kushtet e Bashkimit Europian/ Ngjela nxjerr prapaskenat: Shqipërisë po i bëhet presion
Politikë 21:06 - 22 Qershor, 2020

15 kushtet e Bashkimit Europian/ Ngjela nxjerr prapaskenat: Shqipërisë po i bëhet presion

Shqipëria do duhet të përmbush, si fillim 15 kushte, me qëllim avancimin e hapjes së kapitujve për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Ky ishte dhe fokusi...

Çudia e testimeve nuk njeh kufi!/ Tritan Shehu i kërkon llogari Komitetit Teknik
Politikë 16:48 - 20 Qershor, 2020

“Dielli nuk fshihet me shoshë”!/ Ish deputeti “kryëzon” Ramën pas kushteve të BE-së

Ish deputeti i PD-së, Tritan Shehu ka komentuar vendimin e BE-së për ti hapur dritën jeshile çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe kushtet e shtuara ndaj qeverisë...

Drama në Kakavijë/ Pse presidenti nuk “lëviz as gishtin” për zgjidhjen e problemit?
Politikë 13:29 - 19 Qershor, 2020

Integrimi në BE/ Paralajmëron Meta: Po bëjmë hapa pas, shpresoj të ketë reflektim

Presidenti Ilir Meta ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka folur në lidhje me zhvillimet politike të javës. Ndërkohë, Meta është pyetur nga...

Politikë 13:10 - 4 Qershor, 2020

Ambasadoret duhet të kuptojnë se me kë dhe për çfarë po negociojnë

Që në krye të herës, të gjithë përfshirë socialitët kanë sqaruar gjithmonë, se duhet depolitizimi i komisioneve zgjedhore, për të shkuar tek propozimi i dhënë nga...

Basha nis përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme?/ Organizon takim me kryesinë e PD
Politikë 19:42 - 9 Maj, 2020

I “shtriu dorën” për tryezë të përbashkët/ Basha refuzon Ramën: Thirrje hipokrite!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka refuzuae ftesën e kryeministrit Rama, për tu ulur në një tryeze të përbashkët me të dhe Metën, për të...

Situata e rënduar në Kakavijë/ Cakaj telefonatë me ministrin e jashtëm grek
Politikë 21:59 - 24 Mars, 2020

Negociatat/ Cakaj: Fjalën e fundit e kanë vendet anëtare

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj i ftuar në “Real Story” u shpreh se në lidhje me hapjen ose jo të negociatave, fjalën...

Politikë 18:57 - 24 Mars, 2020

Ministrat e BE-së, “Po” për negociatat por me kushte të reja

Këshilli i Ministrave të BE-së, vendosi në një video-konferencë të zhvilluar të martën në mesditë që të japë dritën e gjelbër për çeljen e negociatave me...

“Këtë nuk ta zgjidh dot PD”/ Bardhi tregon hallin e Ramës për zgjedhjet e ardhshme
Politikë 18:37 - 5 Mars, 2020

“Kushtet për negociatat mund të shtohen në 11”/ Bardhi “i përvishet” Ramës

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar pas deklaratës së këshilltarit të CDU/CSU-së, Hans Joachim Falenski, i cili tha se ka gjasa që kushtet...

Politikë 21:56 - 22 Tetor, 2019

“Sistemin nuk jua zgjedh Gjermania”/ Soreca shuplakë politikës

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, në intervistën për Report TV, ka folur për hapat e ardhshme që duhet të ndërmarrë Shqipëria, pas refuzimit të negociatave. Sipas...

Politikë 17:04 - 22 Tetor, 2019

Nard Ndoka “kërcënon” Ramën/ Plotëso kushtet e Bundestagut ose i rikthehemi protestave

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka  i ftuar në “Report Tv”, u shpreh se protestat e opozitës do të vijojnë nëse kryeministri Edi Rama nuk do...

Politikë 11:39 - 28 Shtator, 2019

Soreca sqaron kushtet e Bundestagut/ Apel të fortë politikës, përgjegjësia është e përbashkët

Pas konferencës për mediat me Ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca i është përgjigjur interesit të gazetarëve edhe në lidhje...

Me shume postime