Connect with Us

All posts tagged "kurti"

Politikë 19:13 - 1 Qershor, 2020

Taksa e Kosovës ndaj Shqipërisë/ Thaçi bën për ujë të ftohtë Kurtin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kritikuar ashpër kryeministri në detyrë Albin Kurti, për taksën e vënë ndaj Shqipërisë, duke e quajtur një absurditet. Në reagimin...

Rama e thotë copë/ “Paqen e bëjnë skifterët, jo pëllumbat”
Politikë 16:29 - 1 Qershor, 2020

“Na hap kufijtë o Ramazon”/ Rama “mesazh” Kurtit pasi mbylli kufirin me Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar sot në pikën kufitare të Morinës, ku autoritetet kosovare nuk lejojnë futjen në territorin e...

Kosova & Rajoni 14:34 - 29 Maj, 2020

Video-Parashikoi rënien e Haradinajt, Kurtit dhe vendimin e Kushtetueses/ Publicisti bën paralajmërimin e katërt

Gazetari Erion Kristo, ka shpërndarë një deklaratë të bërë nga publicisti, Alfred Cako në emisionin Bardhazi, në lidhje me krizën politike në Kosovë, Në një postim në...

Kosova & Rajoni 13:26 - 28 Maj, 2020

Dekreti për qeverinë e re/ Kosova në pritje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese pritet që gjatë së enjtes ose së premtes ta publikojë vendimin e saj pro ose kundër, lidhur me dekretin e presidentit për formimin e...

Marrëveshja në SHBA/ Albin Kurti mesazh Avdullah Hotit, paralajmëron arrestime
Politikë 21:26 - 25 Maj, 2020

Kurti godet sërish Ramën/ “Teatri të ruhej si muze, nuk është i Shqipërisë por i gjithë shqiptarëve”

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka komentuar sërish shembjen e Teatrit Kombëtar. I ftuar në Ora news, Kurti tha se në rastin më të...

Kosova & Rajoni 22:50 - 5 Maj, 2020

Kriza politike në Kosovë/ Kurti: Zgjidhja janë zgjedhjet

Kryeministri në detyrë i Kosvës Albin Kurti e sheh zgjidhjen e krizës aktuale politike vetëm tek mbajtja e zgjedhjeve të reja. I ftuar në emisionin Përballë,...

Marrëveshja në SHBA/ Albin Kurti mesazh Avdullah Hotit, paralajmëron arrestime
Kosova & Rajoni 22:25 - 5 Maj, 2020

Marrëdhëniet Kosovë -Shqipëri/ Kurti: Kam hedhur idenë e një takimi me Metën e Ramën, s’kam marrë përgjigje

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti ka hedhur idenë e një takimi të ngushtë mes krerëve më të lartë të Shqipërisë dhe Kosovës në një...

Kosova & Rajoni 18:39 - 5 Maj, 2020

Komisioni i Venecias i përgjigjet Kurtit/ Të respektohet vendimi i Kushtetueses

Komisioni i Venecias i është përgjigjur kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurtit në lidhje me kërkesën për opinion në raport me kompetencat e presidentit. Në...

Video-Thaçi përfundon në Gjykatën e Hagës/ Ja si e kishte paralajmëruar 6 vite më parë Albin Kurti
Kosova & Rajoni 14:28 - 2 Maj, 2020

Kriza në Kosovë/ Kurti propozon datën e zgjedhjeve

Kryeministri në detyrë i Kosovës, njëkohësisht edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka mbajtur mbledhjen me qendrat e partisë. Duke folur për zhvillimet e fundit...

Rama president, Basha kryeministër?/ Ja si përgjigjet Meta
Politikë 09:41 - 25 Prill, 2020

Deklarata shokuese e këshilltarit të Kurtit/ Provokim i ulët, pse hesht politika shqiptare?

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka reaguar ashpër në lidhje me deklaratën e këshilltarit të kryeministrit në detyrë Albin Kurti, Shkëlzen Gashi sipas...

Kosova & Rajoni 15:35 - 22 Prill, 2020

Thaçi tjetër letër Kurtit për qeverinë e re/ Duhet të ruaj stabilitetin e vendit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për të pestën herë i ka dërguar letër kryeministrit në detyrë, Albin Kurti. Në këtë letër, Thaçi ka konstatuar se me...

Kosova & Rajoni 19:57 - 17 Prill, 2020

Kandidati për kryeministër/ Thaçi i shkruan për herë të katërt Kurtit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar letrën e katërt kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurtit, duke i thënë ta dërgojë emrin për kandidatin...

Kosova & Rajoni 12:57 - 17 Prill, 2020

Albin Kurti i përgjigjet Thaçit/ Kosova shkon sërish drejt zgjedhjeve?

Kryeministri në detyrë i Kosovës, njëherësh kryetar i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, i është drejtuar sërish përmes një letre presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, nga i...

Video-Thaçi përfundon në Gjykatën e Hagës/ Ja si e kishte paralajmëruar 6 vite më parë Albin Kurti
Kosova & Rajoni 12:03 - 11 Prill, 2020

Premtoi 10 milion euro për kokën e Albin Kurtit?/ Flet “kërcënuesi” i kryeministrit të Kosovës

Një ditë më parë në mediat kosovare u raportua për një lajm, ku pretendohet se kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti është kërcënuar me jetë,...

Kosova & Rajoni 15:05 - 10 Prill, 2020

Kriza politike në Kosovë/ Thaçi i drejton një tjetër kërkesë Albin Kurtit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i kërkoi sërish të premten kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, propozimin e emrit të mandatarit për formimin e qeverisë së...

Kosova & Rajoni 18:58 - 9 Prill, 2020

Albin Kurti zhvillon bisedë telefonike me presidentin Macron

Kryeministri i Kosovës në detyrë, Albin Kurti, ështe shprehur, se presidenti francez, Emmanuel Macron i ka premtuar atij rritjen e rolit të Francës dhe të atij...

Basha flet për krizën dhe plazhet bosh/ Kulluri i kujton vilat super luksoze
Politikë 12:33 - 3 Prill, 2020

“Marrëzi të tilla i dëgjon vetëm mes nesh dhe në Afrikë”/ Kulluri: Këta janë marksistët

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ndërsa reagon në lidhje me situatën politike në Kosovë, shkruan se kjo është një marrëzi që vetëm tek...

Kosova & Rajoni 23:29 - 27 Mars, 2020

Kurti i përgjigjet Grenellit/ E kam parë në sy, nuk i kam premtuar heqjen e taksës 100%

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas deklaratave të Richard Grenell, cili tha se i ishte premtuar heqja e taksës 100%. Përmes një...

Kosova & Rajoni 14:40 - 27 Mars, 2020

Mediat gjermane: Lufta për pushtet në Kosovë ka edhe një dimension ndërkombëtar

Mediat gjermanishtfolëse i kushtojnë vëmendje krizës politike në Kosovë e rrëzimit të qeverisë pas mocionit të mosbesimit. Thuhet se që me krijimin e qeverisë shpërtheu një...

Kosova & Rajoni 23:00 - 26 Mars, 2020

Rrëzimi i qeverisë “Kurti”/ Vjen reagimi nga SHBA

Pas rrëzimit të qeverisë së Albin Kurtit në Kososë, ka ardhur edhe reagimi zyrtar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në faqen e DASH është publikuar një...

Lajme 21:53 - 26 Mars, 2020

Shkarkimi i Kurtit/ Rama s’ pranon të komentojë: Janë luks…

Kryeministri Edi Rama është pyetur lidhur me situatën në Kosovë, ku mbrëmjen e djeshme Kuvendi votoi shkarkimin e kryeministrit Albin Kurti. Rama nuk pranoi të komentojë...

Video-Thaçi përfundon në Gjykatën e Hagës/ Ja si e kishte paralajmëruar 6 vite më parë Albin Kurti
Kosova & Rajoni 12:48 - 26 Mars, 2020

Shkarkimi nga Kuvendi/ Kurti: Ishte një rënie e domosdoshme për një ngritje të nevojshme

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti e ka cilësuar një rënie për ngritjen e nevojshme votimin e djeshëm nga Kuvendi për shkarkimin e qeverisë së...

Kosova & Rajoni 08:09 - 26 Mars, 2020

Bie qeveria Kurti/ Gjermania “ultimatum” udhëheqësve në Kosovë

Menjëherë pas shpalljes së rezultatit për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Kosovës, tre deputetë të grupit parlamentar CDU/CSU bëjnë thirrje për vijimësi në aktivitetet e...