Connect with Us

All posts tagged "kurban"

Opinione 13:02 - 11 Dhjetor, 2019

Nga Ylli Manjani/ “Kurban”, të akuzosh dikë tjetër për ato që bën vetë…

Scapegoat, dmth të akuzosh dikë tjetër për ato që bën vetë. Në shqip fjala e përafërt është Kurban. Psh, kur e akuzojnë se po fut në...

Aktualitet 10:20 - 3 Prill, 2019

Zgjedhjet rrezikojnë të bëhen kurban/ Paralajmërimi i fortë i Klement Zgurit

Seanca parlamentare ka nisur me raportimin e kreut të KQZ, Klement Zguri për punën e vitit 2018. Zguri ka thënë se në këtë kohë krize politike,...

Aktualitet 16:46 - 22 Gusht, 2018

“Kurbani është rit i shëmtuar”/ Gazetari del kundër therjes së kafshëve

Gazetari Denis Dyrnjaja me anë të një postimi në rrjetet sociale është shprehur, se është totalisht kundër kurbanit të një kafshe. Dyrnjaja e ka cilësuar kurbanin...

Aktualitet 22:30 - 20 Prill, 2018

Kurban i Ramës?/ Tahiri: Unë e di se nga kush do e ha

Ish-ministri i Brendshem, Saimir Tahiri ka reaguar pas fjalëve të tij “s’ka bir nene e bir k**ve të më ndalojë të bëj drejtësi”. Anëtarë të opozitës deklarojnë...

Aktualitet 23:09 - 19 Prill, 2018

A po bëheni “kurban” për negociatat?/ Tahiri u përgjigjet pyetjeve “rrufe” të gazetares

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, ka ndërhyrë me anë të një telefonate në emisionin “Studio e hapur” të gazetares Eni Vasili, ku ka komentuar lidhur me...

Aktualitet 15:28 - 9 Prill, 2017

Edi Rama nuk vlen as për kryeministër, as për kurban/Kur tiranitë nuk dorëzohen, përmbysen!

Nga Azgan Haklaj   Zhan Zhak Rusoi, filozofi dhe iluministi i madh francez i ka lanë si testament njerëzimit veprën e vet monumentale “Kontratën Sociale”, ku...

Aktualitet 13:10 - 9 Prill, 2017

Meta si Rama/ Zgjedhjet jo kurban, por të lira dhe të ndershme

I ashpër në fjalimin e tij ka qenë sot kreu i LSI dhe kryetari i Parlamentit Ilir Meta, i cili ashtu si edhe Rama dje para...

Aktualitet 14:55 - 31 Korrik, 2016

Festa më e çmendur në Botë/Kurban, nudizëm dhe gjak

Ajo është një ndër traditat më të vjetra në Haiti dhe natyrisht ndër më të çuditshmet në botë. Mijëra pelegrinë marrin pjesë në festivalin “vudu” ku...

Bota 15:04 - 24 Shtator, 2015

Shifer tronditese nga Meka, 717 pelegrine humbin jeten

Një fatkeqësi hedh hijen e saj mbi festën e rëndësishme myslimane të Kurban Bajramit. Të paktën 717 vetë janë vrarë e 805 të tjerë janë plagosur...

Showbizz 11:38 - 24 Shtator, 2015

Geti uron Bajramin (Foto)

Getoar Selimi ka postuar një fotografi të një dashi për të uruar Kurban Bajramin Reperi me foto të një dashi, që përdoret si kurban, ka uruar...

Kosova & Rajoni 15:03 - 23 Shtator, 2015

Myftiu Ternava uron besimtaret per festen e Kurban Bajramit

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka uruar qytetarët me rastin e festës së Kurban Bajramit, duke thënë se, vlerat e mirëfillta të kësaj feste manifestohen përmes...

Sociale 18:40 - 19 Shtator, 2015

Prag Bajrami, IRK: therja e kurbaneve ne menyre te organizuar

Në prag të festës së Kurban Bajramit, organizata humanitare “Islamic Relief Kosova” (IRK), fton qytetarët që prerja e kurbanëve të bëhet në mënyrë të organizuar dhe...