Connect with Us

All posts tagged "kurba"

Sociale 18:27 - 28 Maj, 2020

“Çoroditja e kurbës”/ Artan Fuga ngre alarmin: Vendi i shërimit po bëhet vend infektimi e sëmundjeje!

Akademiku Artan Fuga ka reaguar lidhur me situatë e Covid-19 në vendin tonë, teksa shifrat po shënojë sërish rritje. Fuga shpreh rëndësinë e faktit se duhet...

Shëndeti 18:37 - 27 Maj, 2020

“Çoroditja e Kurbës”/ Mjeku i njohur i përvishet ish deputetit të PD-së: Mos hap panik të rremë!

Ish ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, reagoi pak më herët në rrjetet sociale lidhur me rritjen e rasteve të reja me Covid në vendin tonë. Shehu...

Politikë 13:57 - 20 Maj, 2020

Kurba e Covid-19 në Shqipëri/ Ish-ministri i Shëndetësisë: Askush nuk mund ta besojë, ja arsyeja e luhatjes  

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu shkruan se askush nuk mund ta besojë kurbën e shifrave të koronavirusit në vendin tonë, për shkak të luhatjeve të theksuara...

Shëndeti 10:09 - 28 Prill, 2020

Kurba e epidemisë së Covid-19/ Epidemiologu tregon ku ndodhet Shqipëria, kur mund të hapen shkollat

Mjeku epidemiolog, Dr. Fabian Cenko, foli në “Dita jonë” për kthimin në një normalitet të ri, arritjen e imunitetit të tufës dhe nëse hapja e shkollave...

Shëndeti 20:42 - 27 Prill, 2020

Ndryshimi i kurbës/ Kalo: Është ndikuar nga shtrirja e testimeve

Kurba e shifrave të të prekurve në vendin tonë ka shënuar ulje dhe ngritje duke na bërë tepër konfuzë, ndonëse mjekët vazhdojnë të thonë që është...

Shëndeti 19:34 - 26 Prill, 2020

“Pikun e kemi kaluar”/ Pipero zbulon pse disa ditë ka shumë raste të reja

Mjeku i njohur infeksionit Pëllumb Pipero thotë se piku i koronavirusit në Shqipëri është arritur në fund të marsit dhe në fillim të prillit. Në një...

Shëndeti 21:07 - 25 Prill, 2020

Shifrat sot kapën numrin më të lartë/ Ekspertja në ISHP: Kurba e qëndrueshme, nuk do kemi pik

Ndonëse shifrat ditën e sotme kanë kapur numrin më të lartë të të infektuarve në vendin tonë, ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik Rovena Daja thotë...

Politikë 14:45 - 25 Prill, 2020

“Kurba bëhet në bunkerin e Surrelit”/ Paloka: Ja pse e fshehu Rama rastin e parë me Covid-19

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, ka ngritur akuza të forta ndaj qeverisë, pasi pretendon se kanë fshehur rastin e parë me koronmavirus në Shqipëri. Duke...

Shëndeti 22:40 - 21 Prill, 2020

Rakacolli: Shqipëria i ka shpëtuar kurbës eksponenciale

Zëvendës-ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, deklaroi mbrëmjen e sotme se Shqipëria i ka shpëtuar kurbës së sistemit shëndetësor. Në një lidhje me emisionin “Tempora”, Rakacolli tha...

Shëndeti 23:33 - 20 Prill, 2020

Et’hem Ruka: Piku ka kaluar në mënyrë indirekte

Biologu Et’hem Ruka deklaroi se është e vështirë të thuhet se Shqipëria po i përmbahet asaj kurbës klasike që ka një fillim, një kulm dhe një...

Opinione 18:53 - 20 Prill, 2020

Nga Artan Fuga/ Po sikur qytetari ta ketë kuptuar sekretin…

U desh të na vinte coronavirusi që të kuptohet, ndonëse jo akoma aq mirë nga disa, se qytetari në një shoqëri është i pari, është guri...

Shëndeti 16:44 - 19 Prill, 2020

Masat lehtësuese/ Epidemiologu Alimehmeti: Kurba e sheshtë na jep shpresë

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti tha se masat lehtësuese për daljen e të moshuarve dje dhe daljen e nënave me fëmijët sot vijnë si shkak i kurbës...

Politikë 15:26 - 18 Prill, 2020

“Kjo është papërgjegjshmëri”/ Ish-presidenti i “përvishet” Ramës

Ish-presidenti Bujar Nishani teksa komentoi shifrat e të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri, theksoi se kurba është treguese e ‘asgjësë’ dhe se kjo tregon sipas tij...

Shëndeti 23:29 - 16 Prill, 2020

Pipero: Ja si ndikon karantina e gjatë në shëndetin e qytetarëve

Në kohën kur Shqipëria ka më shumë se një muaj në izolim, mjeku Pëllumb Pipero ka treguar se si ndikon karantina në shëndetin e qytetarëve. Pipero...

Shëndeti 20:19 - 16 Prill, 2020

Kurba nën kontroll/ Rakacolli tregon kushtin kryesor për t’iu kthyer normalitetit

Zëvëndës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, në një lidhje me “A2”, u shpreh se kurba e pandemisë në vendin tonë është e qëndrueshme dhe nën kontroll....

Politikë 21:38 - 11 Prill, 2020

“Po fillon të ulet numri i të infektuarve”/ Akademia e Shkencave del kundër masave të reja

“Shqipëria mbyll një javë sipas pritshmërive dhe parashikimeve”. Kështu deklaron Akademia e Shkencave lidhur me situatën në të cilën ndodhet vendi, ndërsa thotë se po forcohet...

Politikë 17:38 - 11 Prill, 2020

Berisha “i përvishet” Ramës/ “Kryeepidemiologu i Surrelit urdhër për kufizim të testimeve, kurba është fake”

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar sërish lidhur me numrin e testimeve për koronavirusin në vendin tonë. Berisha pretendon se kryeministri Edi Rama ka dhënë urdhër të...

Shëndeti 22:30 - 8 Prill, 2020

Silva Bino “rrëzon” Bashën/ “Shifrat tona janë reale, kurba është sheshuar”

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP Silva Bino ka rrëzuar pretendimet e kryetarit të opozitës Lulzim Basha, i cili ngriti akuzat se shifrat e...

Lajme 18:22 - 8 Prill, 2020

“Jemi përgatitur për disa skenare”/ Gjata: Kemi kurbë të shtypur, situata nën kontroll

Koordinatori i Task Forcës për koronavirusin dhe rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata, deklaroi pasditen e sotme se janë marrë të gjitha masat për mbrojtjen...

Shëndeti 21:51 - 7 Prill, 2020

Pipero rrit shpresat/ “Në fund të javës fillon rënia e kurbës, piku u arrit javën që kaloi”

“Fundi i kësaj jave dhe fillimi i javës tjetër do të ketë doemos fillimin e rënies së qëndrueshme të epidemisë në vendin tonë. Kështu deklaroi mjeku...

Shëndeti 18:13 - 7 Prill, 2020

“Koronavirusi ka qarkulluar në Shqipëri që në janar”/ Epidemiologu: Ja kur do bjerë kurba

Mjeku epidemiolog Eduard Kakarriqi, ka treguar se aktualisht kurba e infektimeve me koronavirus në vendin tonë është horizontale dhe sipas parashikimeve do vijë duke rënë në...

Shëndeti 16:29 - 6 Prill, 2020

“Kurba po ngjit një kodër”/ Manastirliu: Nëse nuk do ishin marrë masat, mund të kishim qindra viktima

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka treguar pak më parë se kurba e të prekurve nga koronavirusi është duke ngjitur një kodër dhe jo një mal....

Shëndeti 23:01 - 2 Prill, 2020

“Situata është në kontroll”/ Shefja e ISHP-së: Kurba po shkon drejt pikut

Shefja e Instituti të Shëndetit Publik, Albana Fico, ka treguar se aktualisht Shqiparia po shkon drejt pikut të rasteve me koronavirus. “Unë nuk mund të them...