Connect with Us

All posts tagged "kura"

Shëndeti 10:38 - 3 Prill, 2020

Video-Studimi francez jep shpresë në betejën me Covid-19/ Dy antibiotikët që vrasin virusin

Pothuajse gjithë bota për përballet me një betejë të ashpër, me një armik të padukshëm, i cili njihet tashmë si virusi Covid-19. Ndërkohë në këtë betejë...

Sociale 12:09 - 21 Mars, 2020

MSH jep informacion për personat në karantinën e Konvalishencës/ Kura për dy të shëruarit nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka dhënë sot informacion në lidhje me dy personat në karantinën shtetërore të lokalizuar në Konvaleshencë. Sipas MSH, bëhet fjalë për dy persona...

zbulohet kura per alzhaimerin
Aktualitet 22:00 - 12 Shkurt, 2019

Zbulohet kura e Alzhaimerit/ Kthen totalisht memorien

Edhe pse ende nuk ka një vaksinë parandaluese për Alzhaimerin, një sëmundje që prek rreth 50 milionë veta nga e gjithë bota studiuesit kanë arritur të...

Aktualitet 22:10 - 25 Dhjetor, 2018

Me këtë kurë natyrale do të shpëtoni nga sinoziti njëherë e mirë

Sinoziti është inflamacioni i mukozës së sinuseve,ato janë të veshura me mukozë, e cila krijon gjendra, që kanë disa  qerpikë,  këta bëjnë lëvizje vibruese dhe nxjerrin...

Aktualitet 20:05 - 7 Dhjetor, 2018

Një vaksinë për kancerin, shkenca jep shpresë

Qelizat e bardha të gjakut, i dallojnë  tumoret nga prania e antigjeneve të huaja, në sipërfaqen e membranave qelizore të tyre. Gjithsesi edhe nëse ndodh njohja...

Femra 13:23 - 6 Dhjetor, 2018

Ky lëng natyral do t’ju ndihmojë të “hiqni qafe” cistet dhe tumoret beninje

Cistet dhe tumoret beninje, të mitrës fillojnë të shfaqen tek vajzat që në moshën e pubertetit. Edhe pse shumica e tyre nuk është malinje, sërish ata...

Aktualitet 00:10 - 2 Dhjetor, 2018

Shkencëtarët japin shpresë  HIV-AIDS/Zbulohet strategjia e kurës së re

Kanë kaluar rreth 50 vite që nga koha kur  HIV-i  u shëndrrua në një nga  viruset më shkatërrues të rracës njerëzore. Mënyra e trajtimit ka avancuar...

Aktualitet 21:18 - 24 Dhjetor, 2017

Recetë 6000 vjeçare për shërimin e shumë sëmundjeve

A keni dëgjuar ndonjëherë për Pasteli? Kombinimi i një shije të ëmbël dhe fuqia shëruese është e rrallë, por kjo recetë është shembull i përkryer i...

Aktualitet 00:00 - 21 Dhjetor, 2017

15 vjeçari me sindromën e rëndë shërohet mrekullisht me vaj kanabisi

Një 15-vjeçar nga Britania e Madhe është shëruar në mënyrë të jashtëzakonshme nga sindroma e lodhjes kronike, vetëm duke përdorur vaj kanabisi. Jeta e Tom Bethell...

Aktualitet 00:00 - 25 Nentor, 2017

Lajme të mira për tullacët/ Zbulohet kura

Një zbulim i ri shkencor ka sjellë lajme të mira për të gjithë meshkujt tullacë. Një substancë gjysmë-mrekulluese biokimike e cila stimulon gjëndrat e folikulave për...

Aktualitet 10:33 - 26 Gusht, 2017

Gjendet kura për meshkujt tullacë

Një studim i ri nga shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë mund të jetë zgjidhja për parandalimin e rënies së flokëve. Gjysma e meshkujve përjetojnë një formë...