Connect with Us

All posts tagged "kufiri"

Politikë 16:29 - 1 Qershor, 2020

“Na hap kufijtë o Ramazon”/ Rama “mesazh” Kurtit pasi mbylli kufirin me Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar sot në pikën kufitare të Morinës, ku autoritetet kosovare nuk lejojnë futjen në territorin e...

Politikë 16:56 - 6 Prill, 2020

“Më shani e mallkoni sa të doni”/ Rama i prerë: Kufiri nuk hapet!

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar edhe njëherë teksa sqaron qytetarët se kufiri nuk do të hapet, gjersa Shqipëria ta fijojë luftën me Covid-19. “Kush nuk do...

Bota 21:15 - 22 Mars, 2020

Macron kërcënon Johnsonin/ “Mbyllim kufirin nëse nuk forconi masat ndaj koronavirusit”

Presidenti francez Emmanuel Macron kërcënon të mbyllë kufirin e Francës me Britaninë nëse Kryeministri Boris Johnson nuk arrin të marrë masa më të rrepta për të...

Politikë 21:16 - 13 Mars, 2020

Mali i Zi mbyll kufirin me Shqipërinë

Policia Kufitare ka njoftuar mbylljen e kufirit drejt Malit të Zi ne Muriqan dhe Vermosh pas situatës së krijaur nga përhapja e koronavirusit. Në njofim thuhet...

Lajme 09:19 - 4 Mars, 2020

Pamjet që thyen zemrat/ Çfarë po ndodh në kufirin greko-turk?

Situata në kufirin greko-turk është përkallëzuar ditët e fundit. Rreth 4.000 refugjatë kanë ngecur atje midis dy kufijve shtetërorë. Rojet kufitare turke i kanë lënë të...

Bota 14:19 - 23 Shkurt, 2020

8 viktima dhe 43 të prekur nga coronavirusi në Iran/ Turqia mbyll kufirin

Irani është një ndër shtetet e prekura nga coronaviusi. Ministria e Shëndetësisë së Iranit njoftoi sot në një deklaratë për mediat, se kanë humbur jetën 8...

Kosova & Rajoni 19:06 - 14 Janar, 2020

Arrestohen dy shtetas rusë për kalim të paligjshëm të kufirit të Kosovës

Prokuroria Themelore në Mitrovicë ngriti të martën aktakuzë ndaj dy shtetasve rus, të cilët u kapën nga policia e Kosovës gjatë një përpjekjeje për të hyrë...

Sociale 19:53 - 6 Janar, 2020

Merkaj zbulon shifrat/ Ja sa shqiptarë dhe të huaj hynë brenda vendit për festat e fundvitit

Festat e fundvitit kthejnë emigrantët çdo vit në atdhe, duke shkaktuar shpesh dhe radhë të gjata në pikat e kalimit kufitar. Nisur nga të dhënat e...

Bota 14:47 - 7 Dhjetor, 2019

Azilantët/ Kontrolle të rrepta në kufirin gjerman

Ministri i Brendshëm gjerman do të zgjasë për një kohë të pacaktuar kontrollet e rrepta në kufirin gjerman. Kjo gjë do të rrisë edhe presionin politik...

Kronika 12:57 - 9 Nentor, 2019

Makinën plot me marijuanë/ Arrestohen dy persona në kufirin greko-shqiptar

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë, gjatë një operacioni në në kufirin greko-shqiptar Operacioni është zhvilluar në Sajadhe, Igumenicë, ku është ndaluar një automjet...

Bota 22:31 - 29 Shtator, 2019

Bllokohet skafi i dytë me narkotikë në kufirin greko-turk

Roja bregdetare greke njoftoi se bllokoi mesditën e së dielës skafin e dytë që i shpëtoi operacionit tre ditë më parë në kufirin greko-turk. Sipas policisë...

Aktualitet 19:16 - 22 Prill, 2019

Po kalonte kufirin shqiptar/ Gruas nga Fieri i gjejnë armë në makinë

Një 45 vjeçare nga Fieri është arrestuar ditën e sotme nga policia kufitare në Kakavijë. Pas kontrollit nga policia kufitare, shtetases me iniciale L. S.m 45...

Aktualitet 16:00 - 20 Prill, 2019

“Pushtojnë” Shqipërinë/ 120 sirianë kalojnë kufirin e Kapshitcës

Ditët e fundit janë kapur në pikën kufitare më shumë se 120 refugjatë sirianë. Nga raportimet në media mësohet se sirianët janë kapur në pikën kufitare...

Aktualitet 18:34 - 6 Prill, 2019

Trump viziton kufirin me Meksikën/ “Sistemi i emigracionit nuk mban më”

Presidenti amerikan Donald Trump tha se Meksika po ndihmon për uljen e fluksit drejt Shteteve të Bashkuara të emigrantëve nga vendet e Amerikës Qëndrore. Gjatë vizitës...

Aktualitet 17:44 - 23 Janar, 2019

Zbardhet draft-marrëveshja/ BE vendos oficer me armë në kufirin shqiptar

Një marrëveshje mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian parashikon vendosjen e oficerëve nga Agjencia e Rojës Bregdetare dhe Kufirit të BE-së në territorin shqiptar me fuqi ligjzbatuese,...

Aktualitet 19:34 - 12 Janar, 2019

Heqja e kufirit Kosovë-Shqipëri bashkim apo lehtësim i procedurave?

Njohësit e çështjeve të Ballkanit thonë se moszgjidhja e problemit të Kosovës e Serbisë ka filluar të japë efektet e para të dështimit të iniciativave rajonale....

kryeministri edi rama ne deklarate
Aktualitet 19:07 - 10 Janar, 2019

Ja kur do të ndodhë/ Kryeministri vulos hapjen e kufirit me Kosovën

Duke folur përpara trupit diplomatik, kryeministri Edi Rama i bëri një analizë eshe situatës që zotëron Ballkanin duke rikonfirmuar politikën e fqinjësisë së mirë. Por njëherësh...

Aktualitet 17:30 - 29 Dhjetor, 2018

Kosova heq pikën kufitare me Shqipërinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas takimit me ministrin e Punëve të Brendshme, Sandër Lleshaj në pikën kufitare të Morinës, u shpreh se nga 1 Janari...

sander lleshaj deklarate
Aktualitet 09:49 - 27 Dhjetor, 2018

Lleshaj bën njoftimin e rëndësishëm/ Ndryshime në menaxhimin e kufirit me Kosovën

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ka bërë sot një njoftim të rëndësishëm sa i takon menaxhimit të kufirit me Kosovën....

Aktualitet 12:41 - 9 Shtator, 2018

Kapen 20 kg marijuanë në kufirin grek/ Në pranga 52-vjeçari  

Policia greke ka sekuestruar 20 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar. Droga ishte në një mjet e cila drejtohej nga një shtetas shqiptar 52 vjeçar. Në makinë...

Aktualitet 23:24 - 1 Shtator, 2018

Kufiri Kosovë- Serbi/ Veseli: Është përcaktuar nga gjaku i dëshmorëve

Kryetari i Kuvendi të Kosovës, Kadri Veseli në një intervistë për “TV Besa” është shprehur, se nuk do të ketë ndryshim kufijsh, duke theksuar se ata...

Aktualitet 19:36 - 8 Gusht, 2018

Ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë/ Çështja shkon në Gjermani

Teza e ngritur nga Presidenti Hashim Thaçi për korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, duke kërkuar që Lugina e Preshevës t’i bashkohet shtetit të tij,...

Politikë 20:48 - 17 Mars, 2018

Kufiri Shqipëri-Kosovë pa dogana?/ Vlahutin: Vetëm kur…

Shefja e delegacionit të BE në Tiranë, Romana Vlahutin, gjatë inspektimit në pikën e kalimit kufitarë të Morinit tha se kufiri Shqipëri-Kosovë do të jetë pa...