Connect with Us

All posts tagged "kufi"

Mjeku ngre shqetësimin: Në spitalet COVID më shumë të dyshuar se sa pacientë të diagnostikuar
Shëndeti 10:15 - 6 Gusht, 2020

“Mëshira e virusit ka arritur në kufi”/ Dasho: Ata që morën përsipër parandalimin e Covid, të largohen!

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho thotë se mungesa e kontrollit mbi COVID-19 dhe papërgjegjshmëria e institucioneve shëndetësore me sa duket po materializohet në një situatë...

Arrestohen 6 persona në Tiranë/ Policia jep detaje
Kronika 09:39 - 14 Korrik, 2020

Jepnin ndihmë për kalim të paligjshëm kufiri/ Pesë në pranga, tetë në kërkim

Finalizohet operacioni policor i koduar “Danubi”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve, kundrejt fitimit. Operacioni nga...

Oraret-Greqia shtrëngon masat/ Mbyll gjatë natës kufirin me Shqipërinë
Sociale 18:08 - 12 Qershor, 2020

Jo në 15 qershor/ Greqia shtyn hapjen e kufirit tokësor me Shqipërinë

Ministri grek i Turizmit ka deklaruar ditën e sotme se shtatë pikat kufitare tokësore greke do të hapen më datë 1 korrik dhe jo më 15...

Sociale 19:01 - 2 Qershor, 2020

Hapja e kufijve/ Ministria e Shëndetësisë së Kosovës: Na mirëkuptoni, duhet të vetëizoloheni

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka bërë një sqarim për hyrjen në Republikën e Kosovës dhe situatën epidemiologjike. Ministria fton të gjitha institucionet në Kosovë dhe...

Lajme 09:51 - 9 Prill, 2020

“Po na trajtojnë si qenër”/ Emigrantët të bllokuar prej 3 ditësh në Kapshticë

Situata me emigrantët në Kapshticë vazhdon të mos marrë zgjidhje nga autoritetet shqiptare. Prej 3 ditësh 15 shqiptarë janë të bllokuar në tokën neutrale mes kufirit...

Sociale 14:54 - 7 Prill, 2020

“Një emigranti i bien të fikët në kufi”/ Bardhi publikon videon: Trajtim çnjerëzor

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka denonduar përmes nëj video situatën në kufirin greko-shqiptar. Në videon e publikuar nga Bardhi një qytetar shfaqet jo...

Sociale 11:20 - 7 Prill, 2020

Bllokimi i emigrantëve në kufi/ Meta: Duhet të ndjekin rrugën e bashkëpunimit

Presidenti Ilir Meta ka folur mbi situatën e krijuar në pikat kufitare me Greqinë. Meta ka këshilluar emigrantët të evitojnë levizjet në këtë peridhë të vështirë...

Politikë 22:41 - 6 Prill, 2020

Emigrantët e bllokuar në Kapshticë/ Majko: Ky është përjashtimi i fundit

Ministri i Diasporës Pandeli Majko i ftuar në emisionin “Open”, foli për situatën me emigrantët shqiptarë që kanë mbetur të bllokuar në kufirin me Greqinë. Majko...

Sociale 15:46 - 6 Prill, 2020

“S’duan ‘Lasgush’ as Dollmush”/ Manjani: Mirë Greku, po edhe shqiptari i mbyll kufirin shqiptarit?

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar lidhur me bllokimin e shqiptarëve në pikat kufitare me Greqinë. Manjani thekson se kjo situatë është e paimagjinueshme, ndërsa...

Sociale 14:36 - 6 Prill, 2020

Qytetarët e bllokuar në pikat kufitare/ Policia e Shtetit bën sqarimin e rëndësishëm

Policia e Shtetit ka dhënë sqarime lidhur me rasteve të disa qytetarëve që janë bllokuar në disa pika të kalimit kufitar. Sipas policisë në shumicën e...

Politikë 21:17 - 5 Prill, 2020

Shqiptarët e mbetur në kufi/ Berisha thirrje OKB-së: Ndërhyj me urgjencë

Një grup shqiptarësh kanë mbetur të bllokuar në kufirin grek prej disa ditësh dhe për këtë gjë qeveria ka hasur kundërshtime të forta. Ish-kryeministri Sali Berisha...

7 mjekë dhe 500 mijë maska ndihmë Shqipërisë / Meta falenderime Italisë: Partner i pazëvendësueshëm
Politikë 17:22 - 5 Prill, 2020

Bllokimi i emigrantëve në kufi/ Meta kërkon zgjidhje urgjente nga autoritetet

Presidenti IIlir Meta ka reagua sërish lidhur me situatën e krijuar në pikat kufitare  të  Kakavijës dhe Kapshticës ku një grup shqiptarësh vijojnë të jenë ende...

Sociale 13:01 - 5 Prill, 2020

Shqiptarët e bllokuar në kufi/ Basha: Nuk mund të trajtohen si refugjatë nga shteti i tyre

Kryetari i PD, Lulzim Basha thotë se mbyllja e kufirit për dhjetëra shqiptarë në tokën neutrale Shqipëri-Greqi dhe ndalimi i tyre për të hyrë në atdhe...

Sociale 09:56 - 5 Prill, 2020

Emigrantëve shqiptarë u soset durimi/ Kalojnë kufirin në këmbë, gjobitën dhe futen në karantinë

Dhjetë shtetas shqiptarë të cilët kaluan natën  në tokën neutrale në  Kakavijë kane kaluar ilegalisht kufirin për të hyrë në atdhe. Ata janë kapur nga patrulla...

“Po ju drejtohem si vëlla”/ Kalo apel shqiptarëve: Na ndihmoni duke u përkujdesur më shumë për veten
Shëndeti 20:06 - 3 Prill, 2020

Mbledhja e Komitetit Teknik të Epidemisë/ Kalo: Sëmundja nuk ka më kufi moshor

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një mbledhje online të Komitetit Teknik të Epidemisë, me mjekë dhe specialistë të mjekësisë. Gjatë mbledhjes është biseduar për masat që...

Politikë 21:27 - 2 Prill, 2020

Basha “urdhër” Ramës/ “Ndërhyj urgjent për kthimin e shqiptarëve që mbahen në kufi”

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka kërkuar një reagim të menjëhershëm për situatën e shqiptarëve në pikat e kalimit kufitar. Basha thotë se qytetarët që po...

Politikë 20:32 - 2 Prill, 2020

Shqiptarët e bllokuar në kufi/ Meta kërkon me urgjencë zgjidhje nga autoritetet

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas situatës së dhjetëra qytetarëve shqiptarë të bllokuar në pikat e kalimit kufitar me Greqinë dhe Malin e Zi. Kreu i...

Bota 19:08 - 1 Mars, 2020

Refugjatët bëhen “mollë sherri”/ Tensione në kufirin Turqi-Greqi, hidhet gaz lotsjellës

Një situatë e tensionuar është krijuar sot në kufirin Turqi-Greqi për shkak të fluksit të madh të refugjatëve. Mediat greke raportojnë se forcat e policisë greke...

Kronika 15:35 - 6 Shkurt, 2020

Ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit/ SHÇBA pezullon nga detyra 4 policë

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka pezulluar nga detyra 4 punonjës policie për veprën penale “Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit”, si...

Sociale 13:36 - 2 Shkurt, 2020

Foto-Frika nga koronavirusi/ Porti i Durrësit kalon në filtër udhëtarët

Shqipëria ka shtuar kontrollet tek udhëtarat, në kuadër të masave për parandalimin e koronavoirusit. LSA-ja sjell foto nga porti i Durrësit ku mes udhëtarëve që janë...

Kosova & Rajoni 09:16 - 19 Janar, 2020

U ndalua në kufi nga policia serbe/ Lirohet pas disa orësh punonjësi i Byrosë së Sigurimeve

Milan Vushkanoviç, punonjësi i Byrosë Kosovare të Sigurimeve, është ndaluar dje nga Policia e Serbisë. Ai është mbajtur për tre orë nga Policia e Serbisë në...

Sociale 11:26 - 5 Janar, 2020

Emigrantët lënë Shqipërinë pas festave/ Fluks lëvizjesh në pikat kufitare

Pas pushimeve në Shqipëri, për emigrantët është koha të lënë vendin e tyre dhe të rikthehen në shtetet ku jetojnë e punojnë. Në pikat kufitare të...

Kronika 10:17 - 3 Janar, 2020

Kalonte refugjatë të paligjshëm/ Si u arrestua 54-vjeçari

Një shtetas është vënë në pranga pasi ka tentuar të kalojë refugjatë të paligjshëm për në vendet e Bashkimit Europian. Uniformat blu kanë arrestuar 54-vjeçarin R.J.,...