Connect with Us

All posts tagged "kube"

Blog 08:32 - 20 Shkurt, 2020

Mos e harroni, Fidel Kastro ishte një përbindësh

Nga Karen Alea “Narratively” * “E dëgjuat lajmin?”-e pyeta Marielën. Kisha 10 vjet pa e parë, vazhdonim ende të kontaktonim në Facebook. Ajo jeton në Karolinën...

Aktualitet 19:06 - 3 Tetor, 2017

‘Termet’ në instancat shtetërore amerikane / Përzihen diplomatët kubanezë

15 diplomatë kubanezë janë larguar ditën e sotme  nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës nën pretendimin se Kuba nuk ka arritur të mbrojë diplomatët amerikanë nga...

Bota 17:31 - 2 Mars, 2017

Probleme me grykën/ Presidenti Morales drejt Kubës

Për shkak të disa komplikacioneve të rënda në grykë, presidenti bolivian Evo Morales ka udhëtuar drejt Kubës, për t’iu nënshtruar një trajtimi mjekësor. Lajmin e ka...

Aktualitet 19:18 - 14 Maj, 2016

“Escobari i Ballkanit arratiset drejt Kubës me ndihmën e Ramës”

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se Klement Balili, i njohur ndryshe si “Escobari” i Ballkanit, është përcjellë me nderime shteterore drejt Hanoit me destinacion Kubën. Përmes një...

Bota 23:05 - 22 Mars, 2016

Presidenti Obama mban fjalim në Kubë

Presidenti amerikan Barack Obama sot gjatë një fjalimi drejtuar popullit të Kubës pranoi historinë e vështirë mes Shteteve të Bashkuara dhe Kubës, por i ofroi popullit...

Aktualitet 22:15 - 20 Mars, 2016

Presidenti Obama, vizitë historike në Kubë

Presidenti Obama niset sot për një vizitë historike në Kubë, ndërsa të dy vendet po përpiqen të normalizojnë marrëdhëniet pas 55 vitesh ndërprerjeje. Gjatë kësaj vizite...

Bota 17:52 - 20 Mars, 2016

Obama në Kubë/ Po sa i hapur është ky vend?

Vizita e Barack Obamas në Kubë (20.03) është vizita e parë e një presidenti amerikan prej 90-vjetësh. Sot ky vend po bëhet gjithnjë e më interesant...

Bota 18:40 - 21 Shtator, 2015

Raul Kastro, dhurate papes nje kryq me rrema refugjatesh

Një kryq i lartë 2 metra i realizuar nga rremat e emigrantëve që kapërcejnë Mesdheun, është dhurata që Presidenti kubanez Raul Kastro i ka dorëzuar Papa...

Bota 08:24 - 17 Gusht, 2015

Restoranti i parë me hamburger në Kubë

Sekretari amerikan i Shtetit,  John Kerry mori pjesë të premten në ceremoninë historike të ngritjes së flamurit amerikan në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Havanë...

Aktualitet 08:06 - 17 Gusht, 2015

Kuba-SHBA: Fundi i një fqinjësie të traumatizuar

Ngritja e flamurit amerikan nga ana e John Kerryt më 14 gusht 2015 në Malecón në Havana është një gjest simbolik. 54 vite konfrontimi mes Kubës...

Bota 13:26 - 11 Maj, 2015

Hollande në Kubë, presidenti i parë në një shekull

Presidenti francez, Francois Hollande mbërriti në Kubë për bisedime me presidentin e këtij vendi, Raul Castro. Bëhet fjalë për vizitën e parë të një presidenti francez...

Bota 20:39 - 27 Shkurt, 2015

Uashington/Bisedohet për hapjen e ambasadës në Kubë

Diplomatët amerikanë dhe ata kubanezë takohen në Uashington për një raund të ri negociatash me anë të të cilave do të kërkojnë të rikthejnë plotësisht marrëdhëniet...