Connect with Us

All posts tagged "kryetar"

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi gjatë një intervistë për ‘Ilva Noë’, deklaroi se partia e saj do të marrë një rezultat surprizë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Znj. Kryemadhi tha se e bazonte optimizmin e saj tek zhgënjimi i socialistëve, duke theksuar se prit më 25 prill më shumë se 40 mandate. Ndërsa fliste për miratimin e Kodit të ri Zgjedhor në Parlament në mënyrë të njëanshme nga mazhoranca qeverisëse, kryetarja e LSI-së tha se, nuk ka makinacion që ia heq fitoren opozitës. “Edhe Taulant Balla t’i numërojë votat e opozitës nuk ka strukturë apo metodologji që të nxjerrë fitues Edi Ramën. E pamë lakuriq Edi Ramën. Deri tani e kishim parë biologjikisht, tani po e shohim politikisht. Rama shpreson të dëgjojë nga opozitës se nuk do të hyjë në zgjedhje”, tha znj. Kryemadhi. Pavarësisht kësaj, kryetarja e LSI-së u shpreh se nuk beson se opozita ka gabuar me bojkotin e zgjedhjeve lokale. Duke komentuar deklarimin e ndërkombëtarëve, znj. Kryemadhi u shpreh se, lexon zhgënjim për sjelljen politike të Ramës. Optimizmin për fitoren në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, ajo tha se e bazon edhe tek reagimet fëminore dhe në panik të Ramës. “Beteja e 25 prillit ka marrë fund. Sot Rama ka opozitë socialistët e vet, minimumi do të dyfishojmë rezultatin. Me ndryshimet e mëparshme të 5 qershorit, LSI e fillonte dyshemenë e saj me 34 mandate, ndërsa sot e fillon dyshemenë me 40 mandate”, theksoi kryetarja e LSI-së. “Do të jetë rezultat surprizë për shumë të tjerë, jo vetëm për Ilir Metën. 30% e administratës e votoi kundër në zgjedhjet lokale. Veprimet e njëanshme të Edi Ramës minimum do të dyfishojnë rezultatin e LSI-së, e them minimumi”, shtoi znj. Kryemadhi.
Politikë 21:15 - 10 Tetor, 2020

“Meta nuk kandidon më për kryetar të LSI”/ Kryemadhi: Me shaka thotë se do krijojë partinë e tij

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka treguar nëse do të kandidojë për kryetare e LSI-së po të mos ishte më Ilir Meta President. Kryemadhi tha se...

Shkarkohet kreu i AKU/ Zbulohet kush e zëvendëson
Politikë 12:40 - 7 Tetor, 2020

Shkarkohet kreu i AKU/ Zbulohet kush e zëvendëson

Shkarkohet nga detyra kreu i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, Robert Lili. Mësohet se Lili është zëvendësuar nga Bledar Skënderi. “Në mbledhjen e sotme të qeverisë është...

Politikë 13:29 - 22 Shtator, 2020

Kush janë 5 kandidatët në garë për kryetar të Bordit të AMF-së

Komisioni për Ekonominë dhe Financat zhvilloi një seancë dëgjimore me kandidaturat për pozicionin e Kryetarit të Bordit të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare. Kandidatët që kishin dorëzuar...

Aktualitet 15:13 - 18 Shtator, 2020

Kryetari i KLP takon ministren Etilda Gjonaj/ Ja çfarë u diskutua

Kyetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi, ka zhvilluar një takim me ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, kun ë fokus ishte identifikimi dhe realizimi...

Probleme me pasurinë/ KPA “i pret kokën” kryetarit të Gjykatës së Fierit
Vetingu 19:08 - 10 Shtator, 2020

Probleme me pasurinë/ KPA “i pret kokën” kryetarit të Gjykatës së Fierit

Kryetari i Gjykatës së Fierit Roland Jaupaj është shkarkuar përfundimisht nga detyra, pas vendimit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit. Trupa gjykuese e përbërë nga Ina...

Video- Luli Basha "zgjidhet" kryetar i PD-së edhe në Kosovë
Lajme 16:11 - 20 Korrik, 2020

Video- Luli Basha “zgjidhet” kryetar i PD-së edhe në Kosovë

Lulzim Basha është në Kosovë sot për takime me një axhendë të ngjeshur ditore që nis me Kryeministrin e Presidentin e Kosovës e vijon  me krerët...

“Kjo mund ta çojë Serbinë në fundin e vet”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillime të bujshme ne Ballkan
Politikë 13:33 - 23 Qershor, 2020

Propozimi i Metës për kreun e KLSH/ Ngjela” zbërthen planin” që po thur presidenti

Ditën e sotme Komisioni i Ekonomisë ka miratuar propozimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta, për të zgjedhur si kryetar të KLSH Arben Shehun. Avokati Sparatk...

Komisioni i Ekonomisë miraton propozimin e Metës për Kreun e KLSH
Politikë 11:37 - 23 Qershor, 2020

Komisioni i Ekonomisë miraton propozimin e Metës për Kreun e KLSH

Komisioni i Ekonomisë këtë të martë ka miratuar propozimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta, për Arben Shehun në krye të KLSH. Disa ditë më parë...

Politikë 17:25 - 20 Qershor, 2020

Rrezikohet kapja e AMA-s?/ Në garë për kryetar tre këshilltarë të qeverisë dhe zyrtari i bashkisë

Në opinionin e Komisionit të Venecias për të ashtuquajturën “paketa antishpifje”, dyshimet për varësi politike të Autoritetit të Mediave Audiovizive, AMA përbëjnë një ndër arsyet kryesore...

Politikë 17:42 - 12 Qershor, 2020

“Deputeti i shërben vetëm kryetarit”/ Hajdari: Ja pse kërkoj lista të hapura, do luftoj!

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari thotë se arsyeja pse kërkon me insistim hapjen e listave është fuqizimi i qytetarëve. Sipas saj, me listat e mbyllura, deputeti...

“Duke prit që Luli ti vërsulë profilet fallco Metës”/ Kulluri tallet keq me Bashën
Politikë 10:06 - 31 Maj, 2020

“Akuzoi 230 mijë votues të saj si “të shitur”/ Kulluri: PD e mbyllur rreth arrogancës së kryetarit

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri thotë se një sistem me lista të hapura do i jepte mundësinë vetë PD-së dhe koalicionit të djathtë...

“I ka shkelur të gjitha…”/ Dashamir Shehi tregon se kujt i frikësohet Rama
Politikë 22:04 - 25 Maj, 2020

“Opozita e ka një kryetar”/ Shehi kritika të forta Metës

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi i ftuar në “5 pyetje nga Babaramo”, ka komentuar rolin e presidentit Ilir Meta në aksionin e opozitës. Ai tha se...

Politikë 22:02 - 21 Maj, 2020

“Meta në krye të një opozite luftarake?”/ Çfarë thotë Berisha

Ish kryeministri Sali Berisha është pyetur nëse beson ende te kreu i PD, Lulzim Basha dhe nëse Meta do të ishte kreu i duhur i një...

Politikë 15:12 - 24 Shkurt, 2020

“Kapja” e AMA-s/ Zbulohen CV-të e kandidatëve për kryetar të AMA-s

Prej ditësh opinion publik ka ndjekur me vëmendje shqetësimet e opozitës dhe disa mediave të mëdha në vend lidhur me përzgjedhjen e bordit drejtues të AMA-s....

Mblidhet sot grupi parlamentar i PS-së/ Ja çështjet që do diskutohen
Politikë 09:57 - 24 Dhjetor, 2019

Rama mbledh Kryesinë/ Çfarë pritet të diskutohet

Edi Rama ka mbledhur paraditen e sotme Kryesinë në Selinë e Partisë Socialiste. Kryemnistri e lajmëroi këtë mbledhje gjatë ditës së djeshme, teksa zhvilloi një takim...

Lajme 19:05 - 19 Dhjetor, 2019

Nëser dita e parë e punës për SPAK/ Gent Ibrahimi prezanton kreun e institucionit

Nesër është dita e parë e punës së SPAK tek godina e Krimeve të Rënda. Në oren 09:30 kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent...

Politikë 15:52 - 19 Dhjetor, 2019

Zgjedhja e kreut të SPAK/ Soreca: Ditë e rëndësishmë për reformën në drejtësi

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ka përshendetur zgjedhjen e ARben Krajës në krye të SPAK. Sipas SOrëces sot është një ditë me të vërtetë...

Politikë 15:37 - 19 Nentor, 2019

Rilindja kap edhe AMA/ “Fatosat” e partisë janë gati për të marrë shpërblim

Ish deputetja e PD, Albana Vokshi shprehet se gara për kreun e Autoritetit të Mediave Audiovizive ka degjeneruar. Sipas Vokshit, ai që Rilindja ka projektuar si...

Aktualitet 20:09 - 10 Korrik, 2019

Nuk tërhiqet Basha/ Kryebashkiaku i Mallakastrës legjitim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vijon takimet informale me strukturat e partisë për të diskutuar mbi lëvizjet e ardhshme politike. I shoqëruar nga kryebashkiaku i...

skender gjinushi
Aktualitet 13:04 - 24 Maj, 2019

Gjinushi zyrtarisht kryetar i ASH/ Ja sa votuan kundër

Ka përfunduar votimi për zgjedhjen e Kryetarit të Akademisë së Shkencave. Kryetar është zgjedhur Skënder Gjinushi me 35 vota pro dhe 6 kundër. Ndërsa Salavator Bushati...

Ngec në “rrjetën” e vettingut/ Shkarkohet kryetari i Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda
Aktualitet 21:24 - 1 Prill, 2019

Njihuni me skedën e pasurisë së deklaruar të Fehmi Petku-t/ Kryetar i Apelit për Krime të Rënda

Kryetari i Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda, Fehmi Petku do të përballet të martën me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Trupa gjykuese që po...

Aktualitet 16:41 - 23 Shkurt, 2019

Aksioni opozitar/ Basha mbledh kolegjin e kryetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike Lulëzim Basha, një ditë pas mbledhjes së Kryesisë së PD-së ka mbledhur kolegjin e kryetarëve. Mësohet se në se në mbledhje e...

Aktualitet 16:36 - 9 Janar, 2019

Largohet Bujar Leskaj/ Drejtimin e KLSH e merr zv.Kryetarja

Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shetit , Bujar Leskaj ka  përfunduar mandatin e tij  kushtetues duke ia deleeguar  kompetencat e Kryetarit, zv-Kryetares  Lindita Milo (Lati)...