Connect with Us

All posts tagged "kryeprokurori"

Politikë 11:24 - 6 Dhjetor, 2019

Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm/ ISP evidenton problemet, tre “shuplaka” për Kuvendin

Instituti i Studimeve Politike ka reaguar pas zgjedhjes nga Kuvendi, të Prokurorit të ri të Përgjithshëm, Olsian Çela. Në një deklaratë për mediat, ISP shprehet se...

Politikë 10:31 - 6 Dhjetor, 2019

Pritshmëritë e Olsian Çelës/ “Shkopi magjik” i një kryeprokurori

Kështu ndodh gjithmonë në Shqipëri, zgjedhja e një kryeprokurori të ri sjell shpresa të mëdha. A thua do bëjë hatanë, me shpatë në dorë do luftojë...

Politikë 09:43 - 6 Dhjetor, 2019

“Njerëzit duan drejtësi”/ Olsian Çela merr çelësat e zyrës, mesazhi i prerë për prokurorët

Arta Marku i ka dorëzuar sot zyrtarisht Olsian Çelës, detyrën e Prokurorit të Përgjithshëm. Olsian Çela u votua dje nga parlamenti me 101 vota pro, për...

Politikë 09:11 - 5 Dhjetor, 2019

Sot mblidhet Kuvendi/ Pritet të zgjidhet kryeprokurori i ri  

Kuvendi i Shqipërisë zhvillon sot seancën e radhës plenare, ku përveç diskutimeve në lidhje me faturën e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit,...

Politikë 12:39 - 4 Dhjetor, 2019

Katër aktet e Ramës në situatë të jashtëzakonshme

Kryeministri Edi Rama gjatë këtyre ditëve është përpjekur që jo vetëm të jetë në funksion të tragjedisë së ndodhur në 26 nëntor, pra të merren masat,...

Politikë 13:03 - 14 Nentor, 2019

Nga kreditë tek patundshmëritë/ Pasuria e tre kandidatëve për Kryepokuror

Gara për Prokuror të Përgjithshëm, tashmë ka hyrë në fazën finale. Ditën e djeshme Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi intervistat me tre kandidatët, përkatësisht Arta...

flamur noka zbulon arsyen e djegies se mandateve
Politikë 08:42 - 14 Nentor, 2019

Plas në PD-Flamur Noka zbulon dhe akuzon kryeprokurorin e ri/ Ish-deputetja demokrate i del kundër

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ditën e djeshme zhvilloi intervistat me tre kandidatët për Prokurori të Përgjithshëm, përkatëisht Arta Marku, Fatjona Memçaj dhe Olsian Çela. Pasi...

Kronika 10:33 - 12 Nentor, 2019

Gara për Kryeprokuror/ KLP miraton metodologjinë për përzgjedhjen e kandidatëve

Këshilli i Lartë i Prokurororisë në mbledhjen e sotme ka miratuar me 11 vota pro, metodologjinë orientuese për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për Prokuror të...

profesor kabo flet per studentet
Politikë 13:33 - 30 Tetor, 2019

Përparim Kabo sfidon kandidatët për kryeprokuror/ Kush ka guxim të shkojë në Gjirin e Lalzit?

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka zyrtarizuar tre kandidatët për postin e Prokurorit të Përgjithshëm, të cilët janë Arta Marku, Fatjona Memçaj dhe Olsjan Çela. Ndërkohë,...

Kronika 12:54 - 29 Tetor, 2019

Gara për kryeprokuror/ KLP zyrtarizon emrat e kandidatëve

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar sot në mbledhjen e radhës e zhvilluar në sallën e mbledhjeve në Prokurorinë e Përgjithshme listën me emrat e...

Kronika 09:06 - 21 Tetor, 2019

Alushaj mban “peng” Kryeprokurorin e ri/ Shtyhet sërish seanca në Gjykatën e Apelit

Avokati Lulzim Alushaj, i cili kandidon për kreun e ri të Prokurorisë së Përgjithshme, po mban “peng” garën për këtë post. KLP e ka skualifikuar nga...

Kronika 12:21 - 11 Tetor, 2019

Gara për kryeprokuror/ KLP s’bie dakord për rregulloren e renditjes së kandidatëve

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka shtyrë për në mbledhjen e ardhshme, miratimin e rregullores së pikëzimit për renditjen e kandidatëve për postin e Kryeprokurorit të...

zbardhen emrat e kandidateve
Kronika 10:29 - 8 Tetor, 2019

Gara për Kryeprokuror/ Gjykata i kthen padinë të skualifikuarit

Gjykata e Apelit Administrativ i ka kthyer padinë kandidatit për Kryeprokuror që u skualifikua nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, Lulzim Alushi. Gjykata i ka lënë...

Kronika 12:43 - 2 Tetor, 2019

Ndërpritet gara për Kryeprokuror/ Kandidati ankimon vendimin e KLP-së

Lulzim Alushaj i cili disa ditë më parë u skualifikua nga gara për Prokuror të Përgjithshëm, ka apeluar vendimin e KLP-së. Lulzim Alushaj, u skualifikua nga...

Keshilli i Larte i Prokurorise, mbledhje
Kronika 10:57 - 23 Shtator, 2019

Gara për kryeprokuror/ Shtyhet mbledhja e KLP-së

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka shtyrë mbledhjen e sotme, e cila ishte parashikuar të fillonte në orën 12:00, ku ndër të tjera ishte parashikuar edhe...

ekskluzive bashes i dezertojne ushtaret
Politikë 17:49 - 1 Shtator, 2019

Nga zgjedhja e Kryeprokurorit tek shkarkimi i Metës/ Kuvendi rikthehet me çështje të nxehta

Sesioni i pestë parlamentar pritet të çelet nesër. Kështu pasditen e të hënës, deputetët do të mbilidhen për të miratuar programin e punës së Kuvendit për...

Kryeministri Rama tek selia e PS
Aktualitet 08:59 - 24 Korrik, 2019

Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm/ Rilindja kapet “mat” nga Komisioni i Venecias

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili deklaron se Rilindja ka dalë kundër Komisionit të Venecias, në lidhje me emërimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Në...

partia socialiste selia qendrore
Aktualitet 13:28 - 4 Maj, 2019

‘Kryeprokurori” drejt dështimit/ Zbulohet loja e “kunatit të Partisë Socialiste”

Me 2 Maj 2019, është mbyllur gara për postin e Prokurorit të Përgjithshëm. Katër janë kandidatët që kanë aplikuar për këtë post. Ata janë Prokurorja e...

Aktualitet 10:21 - 2 Maj, 2019

Përfundon afati për dorëzimin e kërkesës në KLP/ Katër kandidatë në garë për kryeprokuror

Sot ka përfunduar afati për të dorëzuar dokumentet në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, për të marë pjesë në garën për Prokuror të Përgjithshëm. Katër Kandidatët...

Nga Andi Bushati/ Kush po i përze shqiptarët nga vendi
Aktualitet 18:02 - 19 Mars, 2019

Prapaskenat për zgjedhjen e Kryeprokurorit/ Bushati: Fituesi është caktuar

Sot, është shpallur gara për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Kandidatët që janë lakuar për këtë post, janë kryeprokurorja aktuale, Arta Marku, prokurori i Krimeve të...

Aktualitet 15:37 - 19 Mars, 2019

Gara për kryeprokuror dhe SPAK/ Flet Gent Ibrahimi

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka hapur sot garën për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Pas përfundimit të mbledhjes, kreu i KLP-së Gent Ibrahimi është shprehur...

kryetari i keshillit te larte te prokurorise, gent ibrahimi
Aktualitet 17:07 - 21 Shkurt, 2019

KLP zvarrit zgjedhjen e Kryeprokurorit/ Justifikohet Gent Ibrahimi

Data 19 mars do të jetë afati i fundit, i hapjes së garës për Prokurorin e Përgjithshëm. Kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi, i pyetur për zvarritjen...

Aktualitet 18:07 - 4 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet për Kryeprokurorin/ Pesë kandidatët që plotësojnë kriteret

Këshilli i Lartë i Prokurorisë pritet të dalë nga mbledhja e prokurorëve që do të zhvillohet në 11 dhjetor, ku vendimi i parë që do marrë...