Connect with Us

All posts tagged "Kroacia"

Lajme 15:38 - 13 Maj, 2020

Vijon solidariteti me Shqipërinë/ Ambasada e Kroacisë dhuron 50.000 maska dhe 500 veshje mbrojtëse për Policinë e Shtetit

Në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, mesditën e sotme, Ambasadori i Kroacisë Zlatko Kramarić i ka dorëzuar Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit...

Blog 08:55 - 1 Shkurt, 2020

 Korrupsioni, një çështje ende madhore për Bashkimin Evropian

Nga Isabel Silva & Jack Parrock “Euronews” * Hungaria, Polonia, Rumania, Kroacia dhe Greqia, janë pesë vendet e Bahkimit Evropian, që nuk arrijnë ta përcejnë pragun...

Politikë 18:42 - 20 Janar, 2020

Basha, letër kryeministrit të Kroacisë/ “Ju jam mirënjohës për mbështetjen që më keni dhënë”

Kryedemokrati Lulzim Basha, ka bërë publike letrën dërguar më 14 janar kryeministrit të Kroacisë, Andrej Plenkoviç për marrjen e drejtimit të Presidencës së Bashkimit Europian. Teksa...

Bota 12:53 - 23 Dhjetor, 2019

Çfarë detyre ka presidenca e BE-së?/ Shumë punë dhe një shans

Kroacia më 1 janar 2020 do të kryesojë presidencën e BE-së duke pasuar Finlandën. Kjo nënkupton një mori konferencash, që do të drejtohen nga diplomatët kroatë....

Politikë 13:47 - 20 Nentor, 2019

Basha takon kryeministrin Plenkovic/ Kroacia, avokate e Shqipërisë në procesin e anëtarësimit në BE

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenkovic. Gjatë këtij takimi, Basha ka theksuar se Partia Demokratike është...

Bota 21:34 - 13 Gusht, 2019

Video-Tragjedi me zjarret në Greqi/ Shkrumbon disa zona, 8 persona rëndë

Një zjarr i madh ka përfshirë ishullin Evia, afër Athinës, duke lënë të plagosur rëndë tetë persona. Zjarri ka rënë në një pyll të dendur me pisha,...

Aktualitet 09:56 - 4 Gusht, 2018

Shkëlqeu më Kroacinë në Botëror/ Transferohet te gjigandi i Premier League

Ai ishte padyshim një nga futbollistët më të mirë të nënkampionëve të Botës në Botërorin e Rusisë. Bëhet fjalë për mbrojtësin, Domagoj Vida, që deri para...

Aktualitet 16:17 - 9 Shkurt, 2018

Kroacia i kërkon Serbisë të paguajë për dëmet e luftës

Anëtarja më e re e Bashkimit Evropian, Kroacia, kërkon pagesën e dëmshpërblimit të luftës nga shteti i saj fqinj, Serbia, që është kandidate për të hyrë...

Aktualitet 12:08 - 31 Korrik, 2017

Nga Kastriot MYFTARAJ/Ja pse u arrestua Ballist Morina në Kroaci

Sipas përmbajtjes së vendimit të Gjykatës kroate të Dubrovnikut për ekstradimin e Ismail (Ballist) Morinajt, ndaj tij nuk ekziston një urdhër arrestimi ndërkombëtar i lëshuar nga...

Bota 16:59 - 2 Mars, 2017

Kroacia kundërshton ndalimin e abortit

Gjykata Kushtetuese e Kroacisë  ka kundërshtur ndalimin e abortit. Kërkesa për rishikim të ligjit që lejon abortin është bërë nga aktivistë konservatorë në vitin 1991, kur...

Aktualitet 22:39 - 29 Mars, 2016

Sulmet terroriste në Paris e Belgjikë janë koordinuar nga Shqipëria e Kroacia?

Në Ballkan, duke përfshirë edhe Shqipërinë, ka një numër të kampeve terroriste me intensitet të ulët. Aty rekrutohen njerëz dhe bëhen pjesëtarë të ISIS-it, thuhet në...

Bota 15:55 - 21 Shtator, 2015

Kroacia: Greqia ta ndalë dërgimin e emigrantëve për në Evropë

Kroacia do të kërkoj që Greqia ta ndalë lëvizjen e migrantëve nga Lindja e Mesme në pjesën tjetër të Evropës, tha sot ministri i brendshëm i...

Bota 16:52 - 27 Korrik, 2015

Kroacia planifikon terheqjen nga arbitrazhi i kufijve me Sllovenine

Qeveria e Kroacisë planifikon të tërhiqet nga arbitrazhi për kufirin me Slloveninë fqinje. Kryeministri i Kroacisë Zoran Milanoviq e bëri këtë njoftim sot, duke thënë se...