Connect with Us

All posts tagged "kroaci"

Bota 09:41 - 12 Janar, 2020

Zjarr i madh në azil/ Humbin jetën 6 persona

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë një azil në qarkun Zagorje të Kroacisë. Raportohet se si pasojë e zjarrit kanë humbur jetën 6 persona që ndehshin...

Bota 11:32 - 6 Janar, 2020

Ndryshim në Kroaci

Socialdemokrati, Zoran Milanoviç do të jetë presidenti i ri i Kroacisë. Në balotazh ai fitoi kundër presidentes konservatore, Kolinda Grabar-Kitaroviç. Sipas të dhënave të Komisionit Zgjedhor,...

Politikë 12:44 - 30 Tetor, 2019

Meta takim me kryeministrin kroat/ Mundësi e çmuar për çeljen e negociatave

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh ndodhet në Koraci për një vizitë zyrtare. Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenković. “Ndamë të...

Kronika 22:46 - 29 Tetor, 2019

Transportonin drogë me makinë/ Arrestohen 3 shqiptarë në Kroaci

Tre shqiptarë janë arrestuar në Kroaci, pasi u kapën në flagrancë duke transportuar me makinë 39,485 kg marihuanë. Ndalimi i shqiptarëve u bë në hyrje të...

Politikë 15:02 - 29 Tetor, 2019

Meta takon presidenten kroate/ Mirënjohje për mbështetjen ndaj Shqipërisë në rrugën drejt BE

Presidenti Ilir Meta ndodhet për një vizitë në Kroaci, ku ka zhvilluar një takim me Presidenten Kolinda Grabar-Kitarović. Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan...

Politikë 21:21 - 5 Gusht, 2019

Sistemi për faturat/ Ish deputeti zbulon se si 15 mln euro përfundojnë në llogarinë e Ramës në Kroaci

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka ngritur dyshime lidhur me tenderin e sistemit elektronik të kontrollit të faturave. Në një postim në rrjetet sociale Shehaj...

Aktualitet 11:13 - 15 Korrik, 2019

Kroacia dëbon refugjatët me “pak dhunё”

Kishte kohё qё Kroacia i mohonte njoftimet pёr kthimin e refugjatёve ilegalё nё vendin fqinj Bosnje-Hercegovinё. Por presidentja kroate pranoi nё njё intervitё televizive, se ka...

Aktualitet 09:00 - 19 Shkurt, 2019

Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Një ngjarje e rëndë ka tronditur opinionin publik në Kroaci, ku një grua e cila ishte zhdukur që në vitin 2000, është gjetur në frigoriferin ë...

Aktualitet 19:49 - 4 Dhjetor, 2018

Rama takon homologun kroat/ Bashkëpunimet në siguri do intensifikohen

Gjatë qëndrimit në Kroaci kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqipëria synon t’i forcojë  akoma më shumë marrëdhëniet me këtë vend. Në një konferencvë të përbashkët...

Aktualitet 19:20 - 4 Dhjetor, 2018

Vizita zyrtare e Ramës në Kroaci/ Firmoset marrëveshja strategjike

Kryeministri Edi Rama ka shkuar në Kroaci për një vizitë zyrtare. Rama ka zhvilluar takime me krerët më të lartë si dhe me homologun e tij,...

Aktualitet 16:45 - 30 Nentor, 2018

Festa e Nëntorit/ Ambasadori i Shqipërisë në Kroaci organizon pritje

Ambasadori i Shqipërisë në Kroaci, Riza Poda, me rastin e 106 vjetorit të pavarësisë, shtroi një pritje në Hotel Sheraton në Zagreb. Në këtë darkë morën...

Life Style 22:41 - 28 Tetor, 2018

Shokon mjekja/ Ja sa kushton operacioni për rritjen e penisit

Meshkujt kroatë janë duke rritur penisët e tyre në masë të madhe. Një raport i fundit tregon se mijëra kroatë në vitin e fundit kanë vendosur...

Aktualitet 22:30 - 19 Gusht, 2018

Ra nga kroçera/ Shpëtohet pas 10 orësh turistja angleze

Roja bregdetare kroate, ka arritur të shpëtojë një 46 vjeçare nga Britania, 10 orë pasi ajo kishte rënë nga kroçera në Adriatik. Pasagjerja ra nga kroçera...

Aktualitet 14:51 - 14 Gusht, 2018

Mario Mandzukic largohet zyrtarisht/ Kjo është letra emocionuese

Mario Mandzukic nuk do të luajë më me Kroacinë. Ai ka deklaruar sot tërheqjen nga ekipi kombëtar, ku luajti për 12 vjet, duke shënuar 33 gola...

Aktualitet 10:20 - 13 Korrik, 2018

Anija e dyshuar për kontrabandë bllokohet në Kroaci

Kroacia ka sekuestruar anijen siriane “Seascaner” që u largua pa njoftim dhe pa plotësuar asnjë dokument nga Porti i Durrësit një javë më parë. Pasi autoritetet shqiptare...

Bota 17:00 - 10 Prill, 2018

Kroacia firmos mos ekstradimin e Ismail Morinës, në Serbi

Kroacia ka vendosur mos ekstradimin e tifozit Ismail Morina në Serbi. Lajmi është konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, nga Ministria Kroate e Drejtësisë, Drazhen Boshnjakoviç....

Aktualitet 17:46 - 5 Prill, 2018

Presidenti Meta takon Zëvendëskryeministrin dhe Ministrin e Mbrojtjes së Kroacisë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti në takim Zëvendëskryeministrin dhe Ministrin e Mbrojtjes së Republikës së Kroacisë, Damir Krstičević. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera historike...

Uncategorized 16:34 - 13 Shkurt, 2018

Vuçiç në Zagreb: Nuk jam çetnik. Do zgjidhim çështjen e të zhdukurve

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç po zhvillon një vizitë dy ditore në Kroaci. Ai dërgoi mesazhe paqe, por rezervat janë tepër të mëdha. Në prag të...

Uncategorized 20:53 - 12 Shkurt, 2018

Pritet me protesta në Kroaci presidenti serb Vuçiç

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi sot në Zagreb se: “Nuk e tronditin protestat” kundër vizitës së tij në Kroaci, por megjithatë komentoi disa nga parullat që...

Aktualitet 20:34 - 12 Janar, 2018

Meta në Kroaci: Të gjendet zgjidhje për Ballistin

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta që prej ditës së djeshme ndodhet për një vizitë zyrtare në Kroaci, ku ka takuar homologen e tij, Kolinda Grabar-Kitarovic. Përveç...

Aktualitet 21:51 - 22 Dhjetor, 2017

Plehrat shqiptare fusin Dubrovnikun në krizën më të madhe të pas luftës

Autoritetet e qytetit dhe qytetarët u bashkuan për të pastruar portin e bukur në Dubrovnik, pasi u bllokua nga sasi të mëdha plehrash që ka mbërritur...

Aktualitet 16:27 - 23 Nentor, 2017

Përurohet shtatorja e Nënë Terezës në Kroaci/ Meta: Nga sot shqiptarët më të fortë

Presidenti i Republikës Ilir Meta, zhvilloi një vizitë zyrtare në Kroaci, me rastin e përurimit të bustit të shenjtores Nënë Tereza. Në këtë vizitë, kreu i...

Aktualitet 16:25 - 14 Tetor, 2017

Zbardhet marrëveshja me Kroacinë/ Agjentë special zbarkojnë në Tiranë

Struktura e Posaçme Antikorrupsion në Shqipëri do të ngrihet sipas modelit kroat. Sapo të nisë puna për ngritjen e SPAK, Kroacia bashkë me SHBA e BE...