Connect with Us

All posts tagged "krize"

Kriza e Coviddhe informaliteti thellon dëmin e transportit urban/ Miliona humbje
Ekonomi 08:11 - 31 Mars, 2021

Kriza e Covid dhe informaliteti thellon dëmin e transportit urban/ Miliona humbje

Transporti urban në Tiranë përveç rënies të fluksit të pasagjerëve deri në 60% nga frika e infektimeve të Covid-19, informalitetit me shitjen e aboneve po vuan...

Politikë 14:55 - 22 Mars, 2021

Nxjerrja e Shqipërisë nga kriza/ Basha zbardh planin

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka prezantuar librin e tij, “Misioni im”, në qytetin Studenti. Ndër të tjera Basha u shpreh se në këtë libër të...

Transporti urban në krizë/ Operatorët letër institucioneve
Aktualitet 08:54 - 22 Mars, 2021

Transporti urban në krizë/ Operatorët letër institucioneve

Kriza nga Covid-19 ka shkaktuar vështirësi te sektori i transportit të udhëtarëve në vend. Operatorët kryesorë të transportit qytetas të Tiranë pohojnë rënie të fluksit të...

Si do të hyjë në histori pandemia e Coronas
Politikë 08:19 - 22 Mars, 2021

Si do të hyjë në histori pandemia e Coronas

Kriza e Coronas do të hyjë në histori, ndryshe nga pandemitë e kaluara. Kjo ka të bëjë edhe me rregullat e pashembullta që janë në fuqi...

Politika miope e Xho Bajden mbi kufirin,ka rikthyer krizën e emigrantëve në SHBA
Blog 09:05 - 18 Mars, 2021

Politika miope e Xho Bajden mbi kufirin,ka rikthyer krizën e emigrantëve në SHBA

Nga Armstrong Williams “The Hill” Demokratët në SHBA ishin kritikë të ashpër të politikave mbi kufirin të administratës së Donald Trumpit. Ata nxituan të sulmonin masat...

Sociale 17:27 - 1 Mars, 2021

Dhjetë leksione nga kriza e koronavirusit: Pse dështuan disa vende të pasura

Sipas një studimi më të fundit një përzierje vendesh më të vogla të drejtuara nga Zelanda e Re, Vietnami, Tajvani, Tailanda, Qipro, Ruanda dhe Islanda, renditen...

Ekonomi 08:35 - 27 Shkurt, 2021

Mbijetesa e klubeve të natës

Edhe para Covid-19, klubet e natës ishin në vështirësi. Pandemia i ka detyruar të luftojnë për mbijetesë, shkruan The Economist Në kohë normale, është jashtëzakonisht e...

PD-LSI nënshkruan marrëveshjen paszgjedhore/ Vjen reagimi i parë nga mazhoranca
Politikë 10:14 - 18 Shkurt, 2021

Shqipëria moderne e Spiropalit/ Elisa në botën e çudirave

Ministrja për Marrëdhëniet për Parlamentin Elisa Spiropali ka deklaruar një ditë më parë se në mandatin e tretë të Partisë Socialiste, Shqipëria do të kthehet në...

Ekonomi 11:19 - 16 Shkurt, 2021

Mbyllja e doganës së Kapshticës zhyt në krizë me dhjetëra biznese dhe familje në Korçë

Kufizimi i qarkullimit në doganën e Kapshticës për shkak të masave ndaj pandemisë së COVID-19 ka prekur nga punëtorët sezonalë e deri tek biznesmenët – të...

Politikë 13:55 - 15 Shkurt, 2021

“Edhe shitja e bukës është copë-copë”/ Tabaku pranë bizneseve në Tiranë

Drejtuesja politike e PD në degën 3 në Tiranë, Jorida Tabaku u takua me biznese në zonën e Brrylit ku pa nga afër krizën e thellë...

Aktualitet 08:48 - 13 Shkurt, 2021

Gara për ajrin/ Destinacionet e udhëtimit në vitin pandemik, si u nda tregu

Pandemia e ka goditur rëndë transportin ajror. Trafiku i pasagjerëve ra me 61% në 2020-n, duke zbritur në nivelin më të ulët që nga viti 2008....

Politikë 10:30 - 12 Shkurt, 2021

Turizmi në krizë/ Zotimi i Basha: Do e nxjerrim nga errësira, do hapim 110 mijë vende pune

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një bashkëbisedim sot me përfaqësues të agjencive turistike në Durrës, deklaroi se me ardhjen në pushtet, qeveria e tij...

Bota 08:51 - 11 Shkurt, 2021

Ballkani Perëndimor, vaksina kundër Covid-19 dhe gjeopolitika

Ndërsa bota po bën përpjekje për t’i dhënë fund nacionalizmit të vaksinimit, në Ballkanin Perëndimor ka nisur turizmi i vaksinimit. Ku mbarojnë konsideratat gjeopolitike dhe ku...

“Politikani shkel ligjin dhe nuk burgoset”/ Paralajmëron Çupi: Vendi do futet në krizë socio-politike
Politikë 22:23 - 10 Shkurt, 2021

“Politikani shkel ligjin dhe nuk burgoset”/ Paralajmëron Çupi: Vendi do futet në krizë socio-politike

Duke marrë shkas nga kriza shëndetësore që ka shkaktuar koronavirusi, analisti Frrok Çupi, ka sulmuar politikën. Çupi tha se politikanët janë të parët që e shkelin...

Ekonomi 08:20 - 1 Shkurt, 2021

Shqiptarët nuk duan më t’i mbyllin paratë, llogaritë rrjedhëse me rritje dyshifrore

Tendenca e shqiptarëve për t’i mbajtur paratë në llogari të hapura është forcuar gjatë vitit të kaluar dhe sidomos pas shpërthimit të krizës. Të dhënat e...

Bota 08:15 - 29 Janar, 2021

Kriza nga pandemia në SHBA/ Ekonomia u ngadalësua, por nuk u rrënua në fund të 2020

Departamenti i Tregtisë bëri të ditur të enjten se ekonomia amerikane u ngadalësua dukshëm, por nuk u rrënua në tre muajt e fundit të vitit 2020....

Bota 09:20 - 28 Janar, 2021

Krizë e rëndë politike në Itali

Teatrot e vërteta janë mbyllur për shkak të pandemisë. Por në Itali po zhvillohet një teatër tjetër – një dramë me krizën qeveritare, që është një...

“Inceneratorët, afera më korruptive”/ Tabaku: Tani është radha e SPAK
Politikë 13:11 - 26 Janar, 2021

“Vendi me borxhin me të lartë publik”/ Tabaku tregon kusuret e qeverisjes Rama

“Shqipëria vendi me borxhin me të lartë publik”/ Tabaku tregon kusuret e qeverisjes Rama: Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka ngritur shqetësimin lidhur me borxhin...

“Unë nuk shfrytëzoj postin për të pasuruar kunatin”/ Topalli tregon pse Basha e nxorri jashtë PD
Politikë 13:08 - 23 Janar, 2021

Shqipëria në krizë/ Topalli tregon përgjegjësit dhe rrugëdaljen e vetme

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli ka publikuar një pjesë të raportit që tregon se në çfarë momenti krize ndodhet vendi ynë. Topalli thotë se...

Certifikimi i listave në Kosovë/ Maliqi: KQZ është futur në krizë nga presionet
Kosova & Rajoni 22:18 - 22 Janar, 2021

Certifikimi i listave në Kosovë/ Maliqi: KQZ është futur në krizë nga presionet

Zyra për Regjistrimin e Partive Politike dhe Certifikim brenda Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka njoftuar nga 47 kandidatët që janë të dënuar me vendim të plotfuqishëm...

Bilanci i shifrave/ Si u fundos ekonomia shqiptare me dy muaj karantinë
Ekonomi 08:20 - 19 Janar, 2021

Risku nga katastrofat/ BB: Tërmeti dhe COVID-19 çojnë varfërinë 8 vite pas

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe materiale) me 2.3 për qind. Banka...

Ekonomi 08:26 - 18 Janar, 2021

OECD: 50% e bizneseve në Ballkan ndërprenë aktivitetin, qeveritë t’i mbështesin

Gati gjysma e bizneseve të vogla dhe te mesme në Ballkanin Perëndimor, ku përfshihet edhe Shqipëria e kanë ndërprerë plotësisht punën qoftë edhe përkohësisht për shkak...

Bota 14:14 - 14 Janar, 2021

Koronavirusi/ OBSH mbledh Komitetin e Emergjencës

Organizata Botërore e Shëndetësisë është e alarmuar për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit të ri të virusit SARS-CoV-2, një mutacion ky mjaft infektues. Viti...