Connect with Us

All posts tagged "krize"

Bilanci i shifrave/ Si u fundos ekonomia shqiptare me dy muaj karantinë
Ekonomi 08:20 - 19 Janar, 2021

Risku nga katastrofat/ BB: Tërmeti dhe COVID-19 çojnë varfërinë 8 vite pas

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe materiale) me 2.3 për qind. Banka...

Ekonomi 08:26 - 18 Janar, 2021

OECD: 50% e bizneseve në Ballkan ndërprenë aktivitetin, qeveritë t’i mbështesin

Gati gjysma e bizneseve të vogla dhe te mesme në Ballkanin Perëndimor, ku përfshihet edhe Shqipëria e kanë ndërprerë plotësisht punën qoftë edhe përkohësisht për shkak...

Bota 14:14 - 14 Janar, 2021

Koronavirusi/ OBSH mbledh Komitetin e Emergjencës

Organizata Botërore e Shëndetësisë është e alarmuar për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit të ri të virusit SARS-CoV-2, një mutacion ky mjaft infektues. Viti...

Bota 08:18 - 9 Janar, 2021

Kriza nga pandemia/ Ekonomia amerikane humbet 140,000 vende pune në dhjetor

Ekonomia amerikane humbi 140,000 vende pune në dhjetor ndërsa vazhdon të goditet nga përkeqësimi i krizës së koronavirusit. Departamenti i Punës raportoi të premten se niveli...

Blog 08:29 - 6 Janar, 2021

Dhjetë rreziqet kryesore që i kanosen botës në vitin 2021

Nga Mathew J.Burrows & Robert A.Manning 2020-a nuk u quajt më kot “viti ferrit”. Pandemia, ngjarja katastrofike që parashikohet si një mundësi, por asnjëherë me saktësi...

Opinione 13:45 - 28 Dhjetor, 2020

Opinion në DW/ Mos e lini barrën e borxheve tek fëmijët e nipërit tanë

Me të drejtë në krizën e pandemisë shteti hyn në borxhe të mëdha. Por ai duhet të dijë edhe përgjigjen e pyetjes, se si do të...

Skandali me fondet e rindërtimit/ Tabaku: 5 nga 12 godina tek zona “5 maji” kthehen në zyra luksi për qeverinë
Politikë 09:52 - 28 Dhjetor, 2020

Ekonomia humbi 1 miliard dollarë/ Tabaku paralajmëron “planin” e Ramës

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku akuzon kryeministrin Edi Rama se ka dështuar në menaxhmin e dy krizave të mëdha të këtij viti, tërmeti dhe pandemia....

Mes rënies së konsumit dhe pastrimit të parave/ Bie ekonomia, rriten ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme
Ekonomi 08:11 - 28 Dhjetor, 2020

Ekonomia shqiptare ka humbur 1 miliard euro nga pandemia për 9 mujorin

Pandemia e Covid-19 ia ka dhënë një goditje të fortë ekonomisë këtë vit, me humbjet që sa vijnë e shtohen. Sipas INSTAT, ekonomia ra me gati...

Ekonomi 08:40 - 26 Dhjetor, 2020

Kapja e shtetit dhe… perspektiva e munguar e të rinjve

“Kapja e shtetit: “Një lloj korrupsioni politik sistemik, në të cilin interesat private ndikojnë dukshëm në proceset vendimmarrëse të një shteti, duke i përdorur në avantazhin...

Ekonomi 08:17 - 25 Dhjetor, 2020

Tërmeti dhe pandemia/ Shqiptarët konsumuan 252 milionë euro më pak në 9 mujorin e 2020

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 dhe pandemia Covid-19 këtë vit krijuan veç të tjerash traume në ekonominë e vendit. E përfshirë në panik, por edhe nga...

Ekonomi 08:10 - 23 Dhjetor, 2020

Nga Shkodra te Korça, qytetet më të goditura nga COVID-19/ Pësuan rritjen më të madhe të papunësisë

Qarqet e Shkodrës, Vlorës dhe Korçës panë rritjen më të lartë vjetore te papunësisë në tremujorin e tretë të këtij viti, sipas të dhënave zyrtare që...

Bukë dhe cirk me hallet pirg!/ Veliaj shpërdoron 30 milionë lekë për fishekzjarrët e fundvitit
Politikë 19:18 - 22 Dhjetor, 2020

Bukë dhe cirk me hallet pirg!/ Veliaj shpërdoron 30 milionë lekë për fishekzjarret e fundvitit

Megjithëse vendi po përballet me kriza të një pas njëshme, siç ishte tërmeti që la shumë shqiptarë në qiell të hapur apo pandemia e Covid-19 që...

Mes rënies së konsumit dhe pastrimit të parave/ Bie ekonomia, rriten ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme
Ekonomi 09:42 - 22 Dhjetor, 2020

Pasojat e karantinës/ Ekonomia nuk arrin të rimëkëmbet në tremujorin e tretë

Ekonomia vendase ka rezultuar e dobët edhe në tremujorin e tretë të vitit, duke vijuar të vuajë pasojat e karantinës në periudhën mars-maj, si një përpjekje...

Arti i sfiduar nga pandemia
Kosova & Rajoni 21:27 - 19 Dhjetor, 2020

Arti i sfiduar nga pandemia

Institucionet kulturore në Kosovë, sidomos ato që aplikojnë artet skenike, duke luajtur në grupe apo formacione më të mëdha artistësh, janë përballur me një varg sfidash...

Blog 08:30 - 18 Dhjetor, 2020

Vendet e G20, duhet të hartojnë një plan global për rimëkëmbjen ekonomike pas Covid-19

Nga Gordon Brown “The Financial Times” Shumica prej nesh po e presim me padurim 2021-in, si vitin e vaksinimit masiv kundër Covid019, si dhe efektet pozitive...

Ekonomi 08:53 - 17 Dhjetor, 2020

Banka e Shqipërisë: Kthimi i kufizimeve mund ta ketë ngadalësuar rimëkëmbjen e ekonomisë

Kthimi i masave kufizuese në tremujorin e fundit të vitit mund ta ketë ngadalësuar rimëkëmbjen e ekonomisë shqiptare. Pas mbledhjes së fundit të Këshillit Mbikëqyrës për...

Politikë 15:23 - 14 Dhjetor, 2020

Meta ngre alarmin/ Niveli i jetesës do përkeqësohet

Presidenti lir Meta ka ngrtur alarmin për gjendjen e vështirë ekonomike në vend. Meta thekson se niveli i jetesës ddo të përkeqësohet për shkak të krizës...

Të dhënat administrative/ 30 mijë persona dalin të papunë në janar-shtator
Ekonomi 08:14 - 14 Dhjetor, 2020

Të dhënat administrative/ 30 mijë persona dalin të papunë në janar-shtator

Në tremujorin e tretë të këtij viti, të punësuarit me pagë që deklarohen në tatime dhe paguajnë sigurime, kanë pësuar rënie të ndjeshme në raport me...

Kriza lë të papunë 14 mijë persona, 32 mijë të tjerë u rikthyen në tremujorin e tretë
Ekonomi 08:56 - 11 Dhjetor, 2020

Kriza lë të papunë 14 mijë persona, 32 mijë të tjerë u rikthyen në tremujorin e tretë

Pas heqjes së masave të karantinës punësimi shihet të jetë përmirësuar në tremujorin e tretë të këtij viti, por megjithatë më shumë se 14 mijë e...

Ekonomi 13:54 - 8 Dhjetor, 2020

FMN: Nevojat vjetore për financime të Shqipërisë kërkojnë edhe një buxhet tjetër

Nevojat buxhetore të Shqipërisë për të financuar funksionet publike janë sa dyfishi i mundësive reale që gjenerohen nga të ardhurat. Rishikimi i fundit i kushteve ekonomike...

Shqipëria krahasohet me Afrikën/ Topalli: Realitet i trishtueshem dhe i dhimbshëm
Politikë 09:26 - 4 Dhjetor, 2020

Shqipëria krahasohet me Afrikën/ Topalli: Realitet i trishtueshem dhe i dhimbshëm

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, ka reaguar lidhur me raportin e Bankës Botërore ku thuhet se 60% e të varfërve në Shqipëri nuk kanë...

Bota 08:48 - 4 Dhjetor, 2020

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së thotë se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht nuk do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e...

Ekonomi 08:25 - 4 Dhjetor, 2020

42 bashki në vështirësi financiare prej borxheve të larta, 7 në kolaps

Shumica e bashkive rreth 42 prej tyre nga 61 gjithsej janë në vështirësi financiare për shkak se kanë borxhet afatshkurtra dhe afatgjata në mbi 25 për...