Connect with Us

All posts tagged "kriza"

Ekonomi 12:22 - 29 Tetor, 2020

Banka e Shqipërisë thirrje qeverisë/ Nëse kriza thellohet, të mos ngarkojë kosto të tjera mbi bankat

Politika nuk duhet të transferojë kosto të mundshme të krizës ekonomike në bilancet e sektorit bankar. Zëvendësguvernatorja e parë, Luljeta Minxhozi, tha sot në konferecnën virtuale...

Efekti i COVID-19/ Ekonomitë më sytë nga turizmi, përmirësohen standardet
Ekonomi 12:05 - 26 Tetor, 2020

Efekti i COVID-19/ Ekonomitë më sytë nga turizmi, përmirësohen standardet

Turizmi është një nga sektorët më të goditur globalisht sa i takon situatës së COVID-19 por edhe ai që mund të rimëkëmbet më shpejt. Drejtoria e...

Politikë 09:35 - 21 Tetor, 2020

Biznesi i vogël më i prekuri nga kriza/ Basha bën thirrjen urgjente

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se biznesi i vogël është në krizë. Teksa ka publikuar denoncimin e një pronari të një lokali, Basha thotë...

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”
Kuriozitete 12:10 - 17 Tetor, 2020

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Edhe pse duket si një ngjarje e rrallë, 60-80% e  njerëzve kanë pasur deja vu, por për disa, kjo mund të nënkuptojë se ekziston një gjendje...

Ekonomia në botën e çudirave! Kriza më e thellë në Shqipëri që nga piramidat e vitit 1997
Ekonomi 09:42 - 11 Tetor, 2020

Ekonomia në botën e çudirave!/ Kriza më e thellë në Shqipëri që nga piramidat e vitit 1997

Shifrat e para zyrtare po japin përmasat reale të pasojave të pandemisë. INSTAT raportoi se ekonomia ra me 10.2% në tremujorin e dytë të vitit, në...

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli
Politikë 12:32 - 2 Tetor, 2020

“Ky është një skenar i errët”/ Meta ngre tonet: Tjetër padi në Arbitrazh, Shqipëria drejt katastrofës

Presidenti Ilir Meta ka dhënë alarmin në lidhje me borxhet, e shtetit shqiptar. Në një deklaratë për mediat, kreu i shtetit ndër të tjera theksoi se...

Një mesazh për disa humbësa/ Pse tremben Lulzimsat nga partitë e reja?
Politikë 23:17 - 1 Tetor, 2020

5 hapat e daljes nga kriza/ Basha leksion Ramës: Ja çfarë duhet të bëjë qeveria

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka treguar pesë hapat e daljes nga kriza ku ndodhet vendi. Basha propozoi që të gjithë njerëzit që për personat...

“Vendi ynë është prekur nga tre kriza”/ Malaj tregon ndikimin më të madh në në rënien ekonomike
Ekonomi 13:03 - 30 Shtator, 2020

“Vendi ynë është prekur nga tre kriza”/ Malaj tregon ndikimin më të madh në në rënien ekonomike

Eksperti ekonomik Arben Malaj ka komentuar situatën ekonomike në të cilën ndodhet vendi dhe programin politik të Partisë Demokratike. Malaj ka theksuar se sektorët më të...

Basha “ultimatum” Ramës/ Boll me kakarisje, zbato planin me 5 pika, tani!
Politikë 11:06 - 29 Shtator, 2020

Qeveria dështoi me menaxhimin e pandemisë/ Paralajmërimi i fortë i Bashës: Vendi drejt katastrofës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka hedhur akuza të forta sot në drejtim të qeverisë, për të cilën tha se ka dështuar me menaxhimin e...

Blog 08:27 - 31 Gusht, 2020

Pesë vite nga kriza e refugjatëve/ Kronologjia e krizës

Më 31 gusht 2015, kur një numër i madh refugjatësh erdhën në Gjermani, kancelarja Merkel u shpreh me një fjali që është kthyer në simbol të...

Pasojat e krizës/ Mbyllen 32.4 mijë biznese, dalin të papunë 57 mijë persona 
Ekonomi 08:18 - 31 Gusht, 2020

Pasojat e krizës/ Mbyllen 32.4 mijë biznese, dalin të papunë 57 mijë persona 

Në vetëm pak muaj, kanë falimentuar gati një e treta e bizneseve në vend dhe kanë dalë dhjetëra të papunë. Fatale ka qenë pandemia për mijëra...

Rama thirrje Lukashenkos/ Pranoni kërkesën tonë
Politikë 11:28 - 28 Gusht, 2020

Rama thirrje Lukashenkos/ Pranoni kërkesën tonë

Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kreut të OSBE-së, i ka bërë thirrje presidentit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko që të pranojë të nisë negociatat për zgjidhjen...

Vatra e re e krizës në Evropë/ Greqia dhe Turqia vazhdojnë të luajnë me zjarrin
Blog 08:25 - 27 Gusht, 2020

Vatra e re e krizës në Evropë/ Greqia dhe Turqia vazhdojnë të luajnë me zjarrin

Edhe pse Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas u përpoq të ndërmjetësojë mes Greqisë dhe Turqisë, tensionet midis dy partnerëve të NATO-s vazhdojnë. Ministrja gjermane e...

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi
Bota 21:19 - 20 Gusht, 2020

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë propozimin, që Brukseli dhe Moska të ndihmojnë në zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi. Macron takoi kancelaren gjermane Angela Merkel...

Kriza ekonomike në Shqipëri dhe sfidat në vazhdim/ Flasin ekspertët
Ekonomi 20:12 - 20 Gusht, 2020

Kriza ekonomike në Shqipëri dhe sfidat në vazhdim/ Flasin ekspertët

Viti 2020 është për ekonominë e Shqipërisë një nga vitet më të vështirë të dekadave të fundit. Studiues të njohur të ekonomisë pohojnë se gjysmën e...

Sipërmarrja, Covid-i dhe kura ndaj tij
Ekonomi 08:23 - 20 Gusht, 2020

Sipërmarrja, Covid-i dhe kura ndaj tij

Nga Daniel Guçe Ekspert i zhvillimit të SME-ve Sipas vëzhgimit të bërë nga Këshilli i Investimeve për periudhën Prill-Maj, 97% e sipërmarrjeve shqiptare pritet të ndikohen...

Angazhim ndërkombëtar për të zgjidhur krizën në Bjellorusi
Bota 20:57 - 18 Gusht, 2020

Angazhim ndërkombëtar për të zgjidhur krizën në Bjellorusi

Presidenti amerikan Donald Trump të martën tha se ai do të zhvillonte bisedime me Rusinë lidhur me situatën e krijuar në Bjellorusi pas protestave kundër udhëheqësit...

Nga Klodian Tomorri/ Biznesi pervers i testimeve me pagesë
Opinione 10:57 - 12 Gusht, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Ekuacioni i mbrapshtë

Ekonomia boterore do te humbase 21 trilione dollare prodhim vetem ne 2020-en si pasoje e Covidit. Kjo eshte te fshish te gjithe GDP-ne e SHBA-ve me...

Parashikimi i errët në kohë COVID-i/ Sa pritet të ulen të ardhurat për frymë të çdo shqiptari  
Sociale 09:11 - 30 Korrik, 2020

Parashikimi i errët në kohë COVID-i/ Sa pritet të ulen të ardhurat për frymë të çdo shqiptari  

Në Kuadrin e fundit makroekonomik, qeveria shqiptare parashikon që të ardhurat për frymë në vitin 2020 të zbresin në 553 mijë lekë (rreth 4,760 euro). Në...

Bota 13:20 - 22 Korrik, 2020

Trump me tone të reja për krizën e Covid-19

Presidenti amerikan, Donald Trump paralajmëron nga shkallëzimi i gjendjes së pandemisë në SHBA. Ai i inkurajon tani amerikanët shprehimisht të mbajnë maska mbrojtëse. “Me gjasë për...

Kthesë epokale/ Pandemia e detyroi BE të marrë hapa të jashtëzakonshëm
Ekonomi 14:01 - 21 Korrik, 2020

Kthesë epokale/ Pandemia e detyroi BE të marrë hapa të jashtëzakonshëm

Pandemia e detyroi BE të marrë hapa të jashtëzakonshëm. Për mënyrën si i merr vendimet BE, vendimi për paketën historike financiare ishte i shpejtë. Ky solidaritet...

Tabaku publikon të dhënat mbi borxhin/ Çdo shqiptar paguan 4500 euro nga xhepi për fasadat e qeverisë
Politikë 11:10 - 21 Korrik, 2020

Tabaku publikon të dhënat mbi borxhin/ Çdo shqiptar paguan 4500 euro nga xhepi për fasadat e qeverisë

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se borxhi për frymë që shqiptarët do të paguajnë pas 7 viteve...

Kriza nga Covid-19/ Propozimi i Charles Michel për zhbllokimin e situatës
Ekonomi 14:12 - 18 Korrik, 2020

Kriza nga Covid-19/ Propozimi i Charles Michel për zhbllokimin e situatës

Presidenti i Këshillit të BE, Charles Michel propozon që pagesat për krizën e Coronës në raste grindjesh mund të ndalen. Holanda ka reaguar pozitivisht ndaj propozimit...