Connect with Us

All posts tagged "kriza ekonomike"

FMN/ Tre grafikë që tregojnë se si ka ndikuar izolimi në ekonominë globale
Ekonomi 09:28 - 3 Gusht, 2020

Kriza e vërtetë ekonomike do të nisë në shtator

Nga Dr. Klodian Muço Në një krizë të tillë nevojitet të mbështetet punësimi dhe konsumi, e jo gjenerimi i fitimeve dhe pasurisë për pak firma të...

Politikë 17:04 - 11 Maj, 2020

Vendi drejt krizës ekonomike/ Qeveria ble 196 automjete automjete tek oligarku i Ramës

Kryeministri Edi Rama krah ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Shtetit Ardi Veliu dhe ambasadorit të BE-së Luigi Soreca inauguroi flotën...

"U mori shqiptarëve 2.1 miliardë euro nga rritja e taksave"/ Teliti “shpërthen” keq ndaj Ramës
Politikë 17:46 - 5 Maj, 2020

90 mijë të papunë/ Teliti bën llogaritë: Qeveria ka paguar vetëm 37 mln euro nga 110 mln që ka premtuar

Këshilltari për Ekonominë në Partinë Demokratike, Dorian Teliti, ka folur për situatën ekonomike si shkak i pandemisë së Covid-19. Në një intervistë për Ora neës, ai...

Ekonomia e Suedisë u tkurr më pak se ajo e Eurozonës, në kulmin e pandemisë
Ekonomi 18:03 - 29 Prill, 2020

Vlerësimi i Bankës Botërore/ Shqipëria dhe Kosova do të jenë vendet më të prekura nga kriza ekonomike

Një vlerësim i Bankës Botërore sugjeron se Shqipëria dhe Kosova do të jenë vendet që do të vuajnë më shumë ekonomikisht nga kriza e shkaktuar nga...

arben ristani sekretar i partise demokratike
Politikë 21:21 - 18 Prill, 2020

Arben Ristani bën thirrjen e fortë/ “Të heqim qafe monarkun delirant”

Ish sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Arben Ristani, në një intervistë për “Koha Jonë”, ka komentuar ngërçin në të cilën ndodhet ekonomia shqiptare sipasojë e pandemisë...

Politikë 11:50 - 9 Prill, 2020

Meta thirrje qeverisë/ Të shtohen përpjekjet për të mbështetur biznesin

Presidenti Ilir Meta apelon qeverinë që të bëjë më shumë përpjekje për të mbështetur biznesin në këtë situatë të vëshrirë nga Covid-19 ku shumë aktivitete janë...

Bota 20:00 - 6 Prill, 2020

Merkel: Koronavirusi, sprova më e madhe në historinë e BE

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel e quajti krizën Corona si „sprovën më të madhe në historinë e BE-së“. Të gjitha vendet anëtare janë të prekura njësoj....

Blog 08:17 - 14 Shkurt, 2020

Qeveria e re kleptokrate, nuk do shpëtojë dot Rusinë nga kriza ekonomike

Nga Anders Aslund “Project Syndicate” * Muajin e shkuar, presidenti rus Vladimir Putin, ndërmori disa ndryshime në qeveri dhe rendin kushtetues, duke treguar se në një...

Blog 09:01 - 18 Tetor, 2019

A ka ndonjë lidhje mes azilkërkuesve, dhe kërcënimit nga emigrantët?

Nga Arno Van Hootegem & Bart Meuleman “The Conversation” * Në mesin e shoqërisë civile dhe politikëbërësve në Evropë, ekziston shqetësimi i madh se numri i...

Aktualitet 21:44 - 10 Gusht, 2018

Rreziku që vjen nga Turqia/ Banka Europiane i frikësohet krizës ekonomike

Kriza e Turqisë frikëson tregjet ndërkombëtare, duke ndikuar edhe te euro. Bursat kanë shënuar rënie, sidomos në titujt e bankave. Banka Qendrore Europiane ka shprehur shqetësimin...