Connect with Us

All posts tagged "krishtlindje"

Lajme 22:55 - 6 Janar, 2020

17 vite të dokumentuara në fotografi/ Familja “Bergeron” bën xhiron e botës

Mike dhe Laura Bergeron janë një familje e zakonshme nga Kalifornia Jugore, me përjashtim të faktit se për 17 vjet me radhë ata kanë shkrepur “kartolina”...

Kultura 10:07 - 4 Janar, 2020

Fredi Merkuri vazhdon të suprizojë familjen e tij pas vdekjes

Dyqanet e departamenteve Fortnum & Mason po përmbushin prej 28 vitesh një nga dëshirat e fundit të Fredi Merkurit. Ylli i Muzikës, i cili ndërroi jetë...

Lajme 21:34 - 2 Janar, 2020

“I vetëm në shtëpi”/ Si duken aktorët pas 30 vitesh

Ekzistojnë shumë simbole të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, pema, aroma e frutave, dritat, dhuratat. Mirëpo, për një pjesë të madhe të njerëzve përfshihet edhe komedia...

Bota 17:32 - 29 Dhjetor, 2019

Zjarr në pemën e Krishtlindjes/ Humb jetën babai dhe tre fëmijët e tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një baba dhe tre fëmijëte tij ndërruan jetë si pasojë e...

Histori 10:18 - 26 Dhjetor, 2019

Krishtlindje në kohën e komunizmit/ Meshat e Dom Ernest Troshanit

Krishtlindjet, festa më e madhe e besimitarëve të krishterë në mbarë botën, në Shqipëri ka filluar të festohet (pas një ndërprerje të gjatë) vetëm pas viteve...

Blog 08:15 - 26 Dhjetor, 2019

Mrekullia e festës/ Si u ulën armët gjatë Krishtlindjes së vitit 1914, në kulmin e Luftës së Parë Botërore

Në mesin e një kasaphane që sapo kishte nisur gjatë Luftës së Parë Botërore, në zonat e frontit perëndimor ndodhi befas një armëpushim i papritur. Mijëra...

Bota 22:55 - 25 Dhjetor, 2019

Kaos në Hong Kong/ Protestuesit vishen si babagjyshë

Policia në Hong Kong ka hedhur gaz lotësjellës ndaj mijëra protestuesve të veshur me kapuçë të Babagjyshit të Vitit të Ri, apo me brirë drerësh, të...

Lajme 19:56 - 25 Dhjetor, 2019

Basha me besimtarët e krishterë/ Kjo ditë e shenjtë ka fuqinë për të bashkuar shqiptarët

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka ndarë urimin e tij të Krishlindjes me besimtarët e krishterë nga Kisha e Shën Palit në Durrës dhe Kishat e...

Bota 18:02 - 25 Dhjetor, 2019

Gruaja që udhëtoi 10.000 milje, për të gatuar për Krishtlindje në Antarktidë

Sarah Clark udhëtoi 10,000 milje për të përgatitur darkën e Krishtëlindjes për stafin e Misionit Britanik (BAS) në Antarktidë, duke bërë kështu plot 21 orë udhëtim...

Sociale 18:01 - 25 Dhjetor, 2019

Krishtlindjet festë pushimi zyrtare/ Sa ditë përfitojnë shtetet nëpër botë

Ditët e pushimit janë një moment i rëndësishëm për të gjithë familjet që të mblidhen bashkë apo edhe për individë të caktuar që të pushojnë nga...

Sociale 17:42 - 25 Dhjetor, 2019

Foto-Turistët “pushtojnë” Korçën për Krishtlindje/ Është shumë bukur, na pëlqen atmosfera

Korça është një nga qytetet më të preferuar dhe më të vizituara nga turistët gjatë festave të fundivitit. Edhe këtë vit Korçës nuk i ka munguar...

Bota 17:29 - 25 Dhjetor, 2019

Festa e Krishtlindjes/ Si u festua sot nëpër botë

Krishtlindja, festa që prek nga pak të gjitha kontinetet, ka qenë sot në vëmendjen e të krishterëve, mediave, fotografëve etj.. Megjithëse zakoni është që kjo festë...

Politikë 14:14 - 25 Dhjetor, 2019

Meta uron besimtarët nga Katedralja Ortodokse/ Merr dhuratën e veçantë nga Kryepeshkopi

Presidenti Ilir Meta vizitoi sot Qendrën Sinodike të Katedrales Ortodokse “Ngjallja e Krishtit”, ku u prit nga Fortlumturia e Tij, Kryepeshkop Anastas Janullatos dhe nga klerikët...

Politikë 13:59 - 25 Dhjetor, 2019

Kryemadhi kërkon solidarizim për të prekurit e tërmetit/ Kanë nevojë për ngjyrat e Krishtlindjes

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi nga Katedralja Ortodokse ka dhënë një mesazh urimi për të gjithë besimtarët e krishterë. Kryemadhi tha se në këto ditë të...

Politikë 11:52 - 25 Dhjetor, 2019

Sali Berisha krah bashkëshortes/ Uron besimtarët për Krishtlindje

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një foto krah bashkëshortes së tij Lirie Berishës. Ish-lideri i demokratëve ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për festën e...

Politikë 10:26 - 25 Dhjetor, 2019

Krishtlindjet bashkojnë socialistët dhe opozitarët/ Kush janë politikanët që morën pjesë në meshë

Në meshën që u mbajt mbrëmjen e djeshme në Katedralen e “Shën Palit” në Tiranë, kanë qenë pjesëmarrës socialistë dhe opozitarë. Presidenti Ilir Meta me bashkëshorten...

Sociale 09:50 - 25 Dhjetor, 2019

Papa Francesku mesazh të fortë për Krishtlindje/ Zoti vjen falas, dashuria e tij është edhe për të këqinjtë

Papa Francesku ka dhënë një mesazh të fortë para besimtarëve të krishterë gjatë meshës në prag të Krishtlindjes në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan. “Ndërsa...

Politikë 08:50 - 25 Dhjetor, 2019

“Zoti nuk u jep dhuratë atyre që…”/ Rama përcjell mesazhin e Papa Franceskut për Krishtlindje

Kryeministri Edi Rama u ka përcjellë një mesazh qytetarëve shqiptarë sot me rastin e Krishtlindjes. Në ditën e Lindjes së Krishtit, Rama ka zgjedhur një shprehje...

Sociale 08:33 - 25 Dhjetor, 2019

Kremtohet Krishtlindja/ Lutje e mesazhe për të prekurit nga tërmeti

Besimtarët e krishterë në të gjithë botën kremtojnë sot Krishtlindjen. Mesha për katolikët në Tiranë u mbajt nga imzot Frendo në katedralen e Shën Palit. Ndërsa...

gramoz ruci ne konference
Lajme 22:00 - 24 Dhjetor, 2019

Mesazh urimi për Krishtlindje/ Ruçi: Solidaritet për familjet që nuk munden të gëzojnë rreth pemës

Kryetari i Kuvendit të Republikës, Gramoz Ruçi ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë me rastin e festës së Krishtlindjes. Ruçi shpreh solidaritet të plotë duke...

Lajme 20:37 - 24 Dhjetor, 2019

Kryemadhi uron shqiptarët për Krishtlindje/ Besimi në Zot do na sjellë prosperitet si komb

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka publikuar mesazhin e saj të urimit për Krishtlindje. Kryemadhi shprehet se kemi shumë për të reflektuar në këtë ditë feste...

Lajme 20:02 - 24 Dhjetor, 2019

Basha nuk harron të prekurit nga tërmeti për Krishtlindje/ Shpresë dhe bekim për një të nesërme më të mirë

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka uruar besimtarët e krishterë në vigjilje të Krishtlindjes. Në mesazhin e urimit të tij, Basha nuk ka harruar të prekurit...

Lajme 16:47 - 24 Dhjetor, 2019

Krishtlindje me Krishtin, apo pa Krishtin ?

Prej shumë ditësh shohim zbukurimet e festës së Krishtlindjes, nëpër sheshe , rrugë ,markete, shtëpi, etj. Gjatë kësaj feste njerëzit harxhojnë shumë nga buxheti i tyre,...