Connect with Us

All posts tagged "krete"

Kosova & Rajoni 15:23 - 2 Maj, 2020

Tërmet i fortë “shkund” Greqinë/ Ja sa ballë ishte

Një tërmet me magnitudë 6.5 ballë, i shkallës rihter ka goditur Greqinë, rreth mesditës së sotme. Mësohet se epiqendra e tërmetit ishte në Kretë, ne oren...

Lajme 17:28 - 14 Mars, 2020

“Thyhet urdhëri”/ Autobuzi me 30 udhëtarë hyn përmes Kakavijës në tokën shqiptare

Kryeministri Edi Rama urdhëroi dje mbylljen e kufinjve me Greqinë, si një ndër masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, por duket se ky urdhër është...

Kosova & Rajoni 08:58 - 12 Gusht, 2019

Nuk kanë të ndaluar tërmetet/ Lëkundet Kreta

Nuk kanë të ndaluar tërmetet në Greqi. Tërmeti i radhës është regjistruar në Kretë, me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter. Mediat greke, raportojnë se  epiqendra e...

Kosova & Rajoni 08:59 - 31 Korrik, 2019

Greqia nuk gjen paqe/ Një tërmet i fortë trondit Kretën

Të tjera lëkundje tërmeti kanë tronditur Greqinë, në orët e para të mëngjesit të sotëm. Mësohet se lëkundjet e tërmetit kanë ndodhur në ishullin e Kretës....

Aktualitet 19:37 - 22 Nentor, 2018

Një shqiptare turiste në Kretë/ Çfarë vendesh pa dhe si u prit

Nga Anisa Bega Një nga gjërat që të gjithë gëzohen pa masë, është pikërisht udhëtimi. Të shohësh kultura të reja, njerëz të rinj, zakone të reja...

Aktualitet 20:33 - 1 Nentor, 2018

Flamurit kuqezi digjet mes Kretës/ Nxënësja shqiptare humb ndjenjat nga pamjet

Flamuri shqiptar është djegur brenda pak ditës për herë të dytë në Greqi. Mësohet se pasi u dogj para Parlamentit grek në Athinë, flamuri është djegur...

Aktualitet 23:14 - 8 Shtator, 2018

Greqi/ Zbulohen dy varre mijëra vjeçare në Kretë

Dy varre që i përkasin periudhës 2 800-1 700 para Krishtit janë gjetur në ishullin e Kretës në Greqi. Mediat greke raportojnë se varret janë zbuluar...

Politikë 19:04 - 1 Mars, 2018

Marrëveshja e detit/ Bushati asnjë informacion Metës për takimet e fundit

Detaje të reja janë publikuar nga komunikimi i Presidentit Meta me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati mbi negociatat për kufirin detar me Greqinë. Burimet për Report...

Aktualitet 12:14 - 10 Nentor, 2017

Kretë, zbulohet axhenda e bisedimeve Bushati-Kotzias/ Nga heqja e ligjit të Luftës tek çështja çame

Në Kretë ka nisur takimi dy palësh Bushati-Kotzias ku po tentohet ti jepet zgjidhje problemeve sa të vjetra dhe të reja mes dy vendeve. Burime nga...

Aktualitet 20:26 - 18 Tetor, 2017

Bushati-Kotzias “burgosen” në Kretë për kufirin detar, çështjen çame dhe Ligjin e Luftës

Ministri Ditmir Bushati dhe homlogu i tij grek Nikos Kotzias mund të takohen në Kretë në fillim të nëntorit. Burime nga Ministria e Jashtme greke thonë...

Aktualitet 21:00 - 26 Qershor, 2016

Përfundon Sinodi i Shenjtë në Kretë/ Mesha e fundit, në gjuhën shqipe

Liturgjia Hyjnore në gjuhën shqipe ka qenë mesha e fundit e zhvilluar gjatë punimeve të Sinodit të Madh dhe të Shenjtë në ishullin grek të Kretës,...

Aktualitet 21:19 - 20 Qershor, 2016

Nis sinodi i kishave ortodokse në Kretë/ Mes tyre edhe Kisha Autoqefale e Shqipërisë

Bashkëmeshimi panegjirik në Kishën e Hirshme të Shën Minait, në Iraklio të Kretës, me pjesëmarrjen e të gjithë primatëve ortodoksë, ka shënuar fillimin e Sinodit të...

Bota 18:20 - 2 Shtator, 2015

Greqi, sekuestrohen armë të destinuara për ISIS-in

Autoritetet greke kanë sekuestruar sërish një ngarkesë me armë për Shtetin Islamik. Sipas zyrtarëve grekë, ngarkesa me armë ishte e stivosur në anijen “Haddad1” me flamur...

Udhëtoni 16:52 - 23 Shkurt, 2015

Hania, një nga vendet më të bukura në Kretë

Hania është një ish-qytet port veneciane që gjendet në Kretë Perëndimore. Është një nga qytetet më të bukura dhe historike të Kretës dhe ka shumë hotele...