Connect with Us

All posts tagged "kqz"

Politikë 10:56 - 21 Shkurt, 2020

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve “ekzekuton” provat e 30 Qershorit

Në 30 qershor 2019, Shqipëria mbajti zgjedhjet për pushtetin vendor, ku për herë të parë në historinë e demokracisë në vendin tonë, zgjedhjet u bojkotuan nga...

Politikë 14:55 - 11 Shkurt, 2020

Kërkesa e çuditshme në KQZ/ Qytetari nga Vlora kërkon mandatin e deputetit

KQZ ka protokolluar ditën e sotme një shkresë të çuditshme nga një qytetar nga Vlora me banim në Tiranë. Sipas Abc news, me anë kësaj kërkese...

Politikë 12:35 - 3 Shkurt, 2020

Publikohet lista e fondeve vjetore/ KQZ u jep 140 milionë lekë 6 partive

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e ditës së sotme shqyrtoi projektvendimin për shpërndarjen e fondeve vjetore për partitë politike në formën e ndihmës financiare vjetore...

Lajme 20:25 - 2 Shkurt, 2020

Prokuroria e Përgjithshme kërkesë KQZ/ Nis verifikimin për kryebashkiakun e Librazhdit

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur një verifikimin për kryebashkiakun socialist të Librazhdit, Kastriot Gurra. Mësohet se Prokuroria ka paraqitur pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve një kërkesë...

Politikë 12:31 - 19 Dhjetor, 2019

“Mjaft shpërdorimit të burimeve shtetërore”/ Zguri: Zgjedhjet e lira në dëshirë të autoriteteve të larta

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri ka marrë pjesë në konferencën “Për zgjedhje ndershme: Të ndalojmë shpërdorimin e burimeve shtetërore”, i organizuar nga Instituti...

Politikë 10:42 - 25 Nentor, 2019

Referendumi i Presidentit/ Bledar Skendëri shpjegon rolin e KQZ-së

Presidenti Ilir Meta, ka deklaruar se sot do të propozojë ide konkrete për referendumin e paralajmëruar. Lidhur mbi këtë ka folur dhe anëtar i KQZ, Bledar...

Politikë 14:05 - 16 Nentor, 2019

Agim Kajmaku thyen heshtjen nga arratia/ Ja veprimi i radhës i ish-kryebashkiakut

Ish-kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku, edhe ndodhet dhe për të ka një urdhër arresti, ka thyer heshtjen. Mësohet se ish-kreu i bashkisë Vorë i shkarkuar nga...

Politikë 12:40 - 14 Nentor, 2019

Arta Vorpsi u betua para noteres/ Denar Biba: Ishte thjesht shfaqje e vullnetit të saj

Nën kryetari i KQZ-së e ka quajtur betimin e Arta Vorpsit para noteres si shfaqje e njëanshme e vullnetit të saj për të treguar se merr...

Politikë 18:19 - 11 Nentor, 2019

Kryebashkiaku i Vorës në kërkim/ Tre akuzat që mund ta çojnë pas hekurave

Ish kreu i Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku, pas shkarkimit nga KQZ është shpallur në kërkim nga Policia e Shtetit. Ndërkaq ndaj tij rëndojnë tre akuza...

Denoncim 13:43 - 9 Nentor, 2019

Dy krimet e prokurorëve që mbyllen dosjen e Lulzim Bashës

Një ditë më parë, Prokuroria e Tiranës deklaroi publikisht se janë mbyllur hetimet në lidhje me çështjen e lobimeve të kreut të PD-së, Lulzim Basha, në...

Politikë 13:09 - 6 Nentor, 2019

Riformatohet KQZ/ Zbardhet drafti i Komisionit të Reformës 

Nesër paradite do të mblidhet Komisioni i Posaçëm Parlamentar për Reformën Zgjedhore, për të dikutuar rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe për administrimin e procesit zgjedhor. Ekspertët kanë...

Politikë 20:22 - 30 Tetor, 2019

VOA/ Kajmaku nuk shpëton, ja çfarë e çon atë në shkarkim të menjëhershëm nga detyra, KQZ vendos të premten

Në Shqipëri, Kryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, njoftoi sot thirrjen për ditën e premte të mbledhjes për të shqyrtuar rastin e kryebashkiakut të...

Politikë 12:37 - 30 Tetor, 2019

Mandati i Kajmakut në dorën e KQZ/ Kur vendoset “fati” i kryebashkiakut

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhet ditën e premte në orën 11:00, për të shqyrtuar kërkesën e Prokurorisë së Përgjithshme, në lidhje me mandatin e...

Politikë 18:09 - 29 Tetor, 2019

Kërkesa e Prokurorisë vë në lëvizje KQZ-në/ PS braktis Kajmakun: Të përballet i vetëm

KQZ ka nisur nga puna pas kërkesës që Prokuroria e Përgjithshme i bëri këtij institucioni për heqjen e mandatit të kryebashkiakut  të Vorës, Agim Kajmaku, për...

Politikë 16:19 - 29 Tetor, 2019

Akuzat e forta ndaj Kajmakut/ KQZ bën lëvizjen e radhës për shkarkimin e kryebashkiakut

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është vënë në lëvizje pas marrjes së shkresës nga Prokuroria e Përgjithshme për heqjen e mandatit për kreun e bashkisë së Vorës,...

Politikë 17:16 - 28 Tetor, 2019

Dokumenti/ Prokuroria e Përgjithshme kërkesë KQZ-së: Ti hiqet mandati Agim Kajmakut

Prokuroria e Përgjithshme ka konfirmuar se kryebashkiaku i Vlorës, Agim Kajmaku dhe Jorgo Toto është i njëjti person dhe i kërkon KQZ-së që t’i heqë mandatin...

Kosova & Rajoni 15:50 - 23 Tetor, 2019

Foto-Nis verifikimi i votave të ardhura nga Serbia/ stafi i KQZ-së i veshur si në Çernobil

Zyrtarët e KQZ-së në Kosovë kanë rifilluar procesin e shqyrtimit dhe vlerësimit të zarfeve me fletëvotime që kanë ardhur nga shteti i Serbisë. Ky proces po...

Politikë 11:50 - 17 Tetor, 2019

Dorëzimi i raporteve për financimet e fushatës/ 16 parti nuk i binden KQZ-së

Zëdhënësja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Drilona Hoxhaj ka datë sot në një deklaratë për mediat, ku ka folur në lidhje me dorëzimin e raporteve financiare...

Kosova & Rajoni 11:13 - 6 Tetor, 2019

Lejuan votim në kundërshtim me rregullat e KQZ/ Ndalohen dy komisionerë në veri të Kosovës

Dy komisionarë janë ndaluar nga Policia e Kosovës me urdhër të Prokurorisë. Ndalimi i tyre është bërë pasi dyshohet se kanë lejuar persona që të votojnë...

Politikë 14:26 - 18 Shtator, 2019

Zgjedhjet e 30 qershorit/ Klement ZGURI, “shuplakë” partive, KQZ e pambrojtur

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri ka qënë i pranishëm sot në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit Europian. Në fjalën e tij, Zguri...

Lajm i Rekomanduar 11:45 - 16 Shtator, 2019

Faktet që “gozhdojnë” Lulzim Bashën dhe tregojnë dështimin e tij

Ka një debat të fortë në lidhje me sjelljen politike të kreut të Partisë Demokratike. A është ai njeriu i duhur, a është vizionari, njeriu që...

Politikë 17:07 - 28 Gusht, 2019

Verifikimi i kandidatëve/ Analistët: Zgjatja e afateve nuk zgjidh problemin

Analistët Afrim Krasniqi dhe Aleksandër Çipa nuk e cilësojnë të mjaftueshëm propozimin e kryeministrit Edi Rama për të zgjatur afatet e verifikimit të kandidatëve për poste publike,...

Opinione 20:12 - 16 Gusht, 2019

Shkodra si Kurban i Ramës

Presidenti Ilir Meta deklaroi qe nuk ka nder mend te dekretoje nje date tjeter per zgjedhje ne bashkine Shkoder dhe i rikujtoi kryeministrit Rama daten 13...