Connect with Us

All posts tagged "kpk"

Me një pagë dhe e mbytur në kredi/ KPK merr vendimin për prokuroren e Tiranës
Vetingu 10:32 - 12 Janar, 2021

Me një pagë dhe e mbytur në kredi/ KPK merr vendimin për prokuroren e Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokuroren e Prokurorisë së Titanës Lindita Ziguni. Gjatë seancës dëgjimore kjo e fundit u përball me disa...

Ka aplikuar për tu emëruar në Apel/ KPK jep vendimin për gjyqtaren
Vetingu 10:15 - 6 Janar, 2021

Ka aplikuar për tu emëruar në Apel/ KPK jep vendimin për gjyqtaren

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtaren e Fierit, Arta Duka. Ajo ka rezultuar e pastër në të 3 kolonat e vlerësimit, atë...

Bilanci i vetingut për vitin 2020/ Zbardhet sa gjyqtarë dhe prokurorë janë shkarkuar nga KPK
Vetingu 18:36 - 31 Dhjetor, 2020

Bilanci i vetingut për vitin 2020/ Zbardhet sa gjyqtarë dhe prokurorë janë shkarkuar nga KPK

Vlerësimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve në tre kriteret, atë të pasurisë, pastërtisë së figurës dhe profesionalizmit ka sjellë boshatisjen e sistemit të drejtësisë. Rreth 190 gjyqtarë...

Yuri Kim: ‘Kushtetuesja’ funksionale, mos u shpërqendroni nga propaganda dhe konspiracionet
Aktualitet 15:27 - 28 Dhjetor, 2020

Yuri Kim takim me anëtarët e KPK/ Folëm për presionin dhe sfidat me të cilat përballen

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim bën me dije se ka zhvilluar një takim me anëtarët e Komisionit të Pavarur të Kulaifikimit lidhur me presionin dhe sfidat...

Vetingu 15:37 - 27 Dhjetor, 2020

Braçe e denonci për shkelje të ligjit/ Çfarë ndodhi me hetimet për gjyqtarin Gentin Hamiti

Në vitin 2019, zëvendëskryeministri Erjon Braçe listoi tre gjyqtarë të cilët sipas tij kishin dhënë vendime në kundërshtim me ligjin. Një ndër këta gjyqtarë ishte Gentian...

Dha dorëheqjen para se të dilte në vetting/ KPA nxjerr nga sistemi i drejtësisë ish gjyqtarin e Apelit
Vetingu 14:31 - 22 Dhjetor, 2020

Dha dorëheqjen para se të dilte në vetting/ KPA nxjerr nga sistemi i drejtësisë ish gjyqtarin e Apelit

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë ne fuqi vendimin e KPK-së, për përjashtimin për 15 vite nga sistemi i drejtesisë, ndaj ish gjyqtarit të Gjykatës...

KPA lë në fuqi vendimin e KPK/ Bashkëshortja e Denar Bibës ngelet jashtë sistemit të drejtësisë për 15 vjet
Vetingu 17:35 - 21 Dhjetor, 2020

KPA lë në fuqi vendimin e KPK/ Bashkëshortja e Denar Bibës ngelet jashtë sistemit të drejtësisë për 15 vjet

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur të lërë në fuqi vendimin e shkarkimit të KPK për këshilltaren ligjore Elona Kana, bashkëshorte e nënkryetarit të KQZ,...

U shkarkua nga vettingu/ Besnik Muçi padi në Gjykatën Administrative të Apelit kundër KPK dhe KPA
Vetingu 20:43 - 17 Dhjetor, 2020

U shkarkua nga vettingu/ Besnik Muçi padi në Gjykatën Administrative të Apelit kundër KPK dhe KPA

Ish-gjyqtari dhe anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi i cili u shkarkua nga vettingu ka bërë padi në Gjykatën Administrative kundër vendimit të Kolegjit të Posaëm...

Vetingu 20:07 - 17 Dhjetor, 2020

Ndërpreu vettingun duke u dorëhequr/ Arjana Liço mbetet 15 vite jashtë sistemit të drejtësisë

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për gjyqtaren e Tiranës, Arjana Liço, e cila dha dorëheqjen duke bërë që procesi...

Ka aplikuar për tu emëruar në Apel/ KPK jep vendimin për gjyqtaren
Vetingu 13:00 - 17 Dhjetor, 2020

Gjyqtari i dënuar me 3 vite burg, jashtë Vettingut/ Darjel Sina çudit me ankesën ndaj KPK

Ibrahim Hoxha i cili ka ushtruar funksionin e gjyqtarit në Gjykatën e Faktit në Tiranë, është shndërruar në objekt përplasjeje mes Komisionit të Pavarur të Kualifikimit...

Vetingu 10:18 - 17 Dhjetor, 2020

Vettingu/ KPK merr vendimin për gjyqtarin e Vlorës, Florjan Kalaja

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Florjan Kalaja, gjyqtar pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, aktualisht deleguar pranë Gjykatës së Apelit Durrës. Kalaja ka...

KPA rrëzon për herë të dytë KPK/ Rikthen në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme
Vetingu 17:08 - 15 Dhjetor, 2020

KPA rrëzon për herë të dytë KPK/ Rikthen në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme

Për herë të dytë, Kolegji i Posaçëm i Apelimit rrëzon vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit duke rikthyer në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme,...

Vetingu 13:14 - 14 Dhjetor, 2020

Konfirmohet në detyrë gjyqtarja Rilinda Selimi

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Rilinda Selimi gjyqtarja pranë Gjykatës Administrative të Apelit. Trupa gjykuese është e përbërë nga Olsi Komici, Pamela...

Vetingu 10:19 - 11 Dhjetor, 2020

U përball me vettingun/ KPK jep vendimin për gjyqatarin e skandaleve

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka dhënë sot vendimin për Gjyqtarin e Apelit të Vlorës Sokol Ngresi, i njohur ndryshe si gjyqtari i skandaleve. Ngresi u...

Bilanci i vetingut për vitin 2020/ Zbardhet sa gjyqtarë dhe prokurorë janë shkarkuar nga KPK
Vetingu 10:19 - 10 Dhjetor, 2020

Vettingu/ KPK konfirmon në detyrë prokurorin, rezulton i pastër në të tre kriteret

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë edhe Albert Demirnelin,prokuror pranë Prokurorisë Tiranë. KPK, nuk ka gjetur shkelje në të trija kriteret. Prokurori i...

Vetingu 09:50 - 10 Dhjetor, 2020

I pastër në 3 shtyllat e vlerësimit/ KPK konfirmon në detyrë ish- inspektorin në KLD

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë ish-inspektorin e KLD-së, Qemal Zaimin. Në seancën e zhvilluar ditën e sotme, Zaimi kandidat për gjyqtar Apeli,...

Tentativa për të kapur Gjykatën e Lartë/ Tre skandalet e Sokol Ngresit
Vetingu 14:39 - 8 Dhjetor, 2020

Tentativa për të kapur Gjykatën e Lartë/ Tre skandalet e Sokol Ngresit

Me datë 9 Dhjetor 2020, gjyqtari i Apelit të Vlorës, Sokol Ngresi do të përballet me Vettingun. Ngresi do të jetë në duar të komisionerëve, GentaTafa...

Firmosi mandatin e kryebashkiakut të Ramës/ Si mbijetoi gjyqtarja e varfër në “Këshillin e milionerëve”
Vetingu 12:00 - 3 Dhjetor, 2020

Firmosi mandatin e kryebashkiakut të Ramës/ Si mbijetoi gjyqtarja e varfër në “Këshillin e milionerëve”

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur procesin e rivlerësimit për gjyqtaren Flutura Hoxha që prej një viti. Gjyqtarja Hoxhae ka të përqëndruar karrierën në Gjykatën...

Vetingu 17:12 - 27 Nentor, 2020

Dha dorëheqjen për t’i shpëtuar vettingut/ Prokurori del para KPK në 2 dhjetor

Në 25 shtator 2020, Këshilli i Lartë i Prokurorisë protokolloi një kërkesë të Bilbil Metes, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme, për t’u larguar nga drejtësia. Njëzetë...

Në panik nga rezultatet e hetimit?/ Prokurori ia “mbathi” nga Vettingu
Vetingu 12:16 - 25 Nentor, 2020

Në panik nga rezultatet e hetimit?/ Prokurori ia “mbathi” nga Vettingu

Është bërë procedurë standarde që gjyqtarë dhe prokurorë të japin dorëheqje për t’i shpëtuar Vettingut. Dhe pavarësisht se çfarë kanë bërë gjatë kohës që kanë qenë...

Dha dorëheqjen para përballjes me vettingun/ KPK nxjerr për 15 vjet nga sistemi i drejtësisë prokuroren e Durrësit
Vetingu 13:30 - 19 Nentor, 2020

Dha dorëheqjen para përballjes me vettingun/ KPK nxjerr nga sistemi i drejtësisë prokuroren e Durrësit

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi më 10 nëntor të ndërpresë procesin e rivlerësimit për prokuroren e Durrësit, Rabiana Halili, pas dorëheqjes së saj. Gjithashtu u...

Vetingu 12:54 - 18 Nentor, 2020

E detyruan të frekuentonte Magjistraturën/ KPA konfirmon në detyrë prokurorin

Kolegji i posaçëm i Apelit ka konfirmuar në detyrë në detyrë, ish-drejtuesin e Prokurorisë së Apelit në Shkodër, Elvin Gokajn. Pas 20 vitesh e detyruan të...

basha
Vetingu 11:12 - 16 Nentor, 2020

Ngec në “sitën” e Vettingut/ KPK shkarkon kreun e prokurorisë së Apelit në Shkodër

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra kreun e Prokurorisë së Apelit të Shkodrës, Brahim Dragjoshin. Procesi i vettingut ndaj tij u zhvillua nga...