Connect with Us

All posts tagged "KPA"

Vetingu 12:50 - 31 Korrik, 2020

KPA largon nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren, Regleta Panajoti

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, KPA vendosi që të ndërpresë procesin e rivlerësimit për gjyqtaren e gjykatës së Tiranës, Regleta Panajoti si dhe t’i heqë të...

“Kam probleme shëndetësore”/ Donika Prela nuk paraqitet në KPA
Vetingu 09:43 - 27 Korrik, 2020

“Kam probleme shëndetësore”/ Donika Prela nuk paraqitet në KPA

Shtyhet seanca gjyqësore në KPA për gjyqtaren Donika Prela. Prela nuk është paraqitur në seancën e sotme ndërsa ka kërkuar shtyrje. “E kam të pamundur paraqitjen...

KPA merr vendimin/ Largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë Petrit Çenon
Vetingu 17:49 - 10 Korrik, 2020

KPA merr vendimin/ Largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë Petrit Çenon

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur të lërë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për shkarkimin e gjyqtarit të Apelit të Durrësit,...

Ylli Ndroqi në hetim nga SPAK/ Zbulohet pasuria e sekuestruar
Vetingu 09:42 - 10 Korrik, 2020

Një tjetër prokurore i shtohet SPAK

Një tjetër prokurore do të jetë pjesë e Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Mësohet se bëhet fjalë për Manjola Kajana, e cila...

KPA lë në fuqi vendimin/ Ngec në vetting ish-kryetari i Prokurorisë së Apelit
Politikë 18:26 - 3 Korrik, 2020

KPA lë në fuqi vendimin/ Ngec në vetting ish-kryetari i Prokurorisë së Apelit

Kolegji i Posaçëm i Apelimit lë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për Artan Bajramin, ish-kryetarin e Prokurorisë së Apelit për Krime të...

Vetingu 14:28 - 30 Qershor, 2020

Emri/ Zgjidhet kryetarja e re e KPA

Albana Shtylla është zgjedhur në krye të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, duke zëvendësuar kështu në këtë detyrë Natasha Mulajn. Mësohet se Mulajt i ka mbaruar...

Dy anëtarë të KPA-së kallëzohen në SPAK për falsifikim, fshehje të ardhurash e pasurie
Kronika 21:22 - 24 Qershor, 2020

Dy anëtarë të KPA-së kallëzohen në SPAK për falsifikim, fshehje të ardhurash e pasurie

Dy anëtarë të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, KPA, gjyqtarët Luan Daci dhe Ardian Hajdari janë kallëzuar penalisht në Prokurorinë e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin...

Vetingu 16:24 - 20 Qershor, 2020

Ish-gjyqtari kërkesë ONM-së/ Hetoni anëtaren e KPA, më shkarkoi se dënova Zylfie Haklajn

Një tjetër rast hakmarrje duket se ka sjellë përplasje mes punonjësve të drejtësisë. Ish-gjyqtari i Gjykatës së Tiranës, Bledar Abdullai, i ka kërkuar ndërkombëtarëve (ONM) të...

Politikë 11:59 - 23 Maj, 2020

Reforma në Drejtësi/ Ambasadorja e SHBA, tjetër mesazh të fortë

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka dhënë sërish sot mesazh të forta në lidhje me Reformën në Drejtësi. Në një postim në...

Lajme 10:21 - 10 Mars, 2020

Masat kundër koronavirusit/ KPK dhe KPA ndërpresin shërbimin e pritjes me qytetarët

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe Kolegji i Posaçëm i Apelimit, kanë njoftuar sot se do të ndërpresin shërbimin e pritjes me qytetarët, me qëllim mbrojtjen e...

Politikë 12:18 - 8 Mars, 2020

Venezia merret seriozisht me KPA/ Vettingu i padrejtë dhe i pabarabartë

Komisioni i Venezias, sugjeron rihapjen e vetingut për raste të caktuara magjistratësh të përjashtuar nga sistemi. Në një draft oponion të lëshuar me kërkesë të shumicës...

Tritoli trondit Tiranën/ Shpërthim pranë një banese, alarmohen familjarët
Kronika 11:06 - 21 Shkurt, 2020

Aksioni i policisë gjatë natës/ Zbardhen detajet, arrestohet edhe vëllai i kryetares së KPA

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me shoqërimet e bëra gjatë natës nga policia në kuadër të aksionit kundër aktivitetit të paligjshëm të...

Politikë 12:16 - 20 Janar, 2020

Trupa e KPA, si subjekt rivlerësimi nga SPAK

Lajmi i fundit nga procesi i vetingut sot nuk është ndonjë vendim i KPA! Lajmi ka lidhje me kallëzimin penal që një nga ata që nga...

Vetingu 10:18 - 8 Janar, 2020

Besnik Cani kërkon shtyrjen e seancës në KPA/ Zbulohet arsyeja

Shtyhet seanca dëgjimore në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit për anëtarin e KLP, Besnik Cani. Mësohet se Cani ka kërkuar shtyrje të seancës në KPA duke...

Kronika 20:48 - 16 Dhjetor, 2019

KPA riçel hetimin gjyqësor për anëtarin e KLP Arben Dollapaj

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, KPA vendosi të hënën më 16 dhjetor që të riçelë hetimin për anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, KLP, Arben...

Vetingu 12:00 - 10 Dhjetor, 2019

KPK konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Durrësit

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Anita Jellën. Drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit, është njëherazi edhe kandidate për Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit...

Vetingu 13:29 - 5 Dhjetor, 2019

KPK e konfirmoi në detyrë/ ONM ankimon vendimin për Hajdarmatajn

Komisioneri Publik do të ankimojë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për konfirmimin në detyrë të prokurorit pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë...

Politikë 12:39 - 4 Dhjetor, 2019

Katër aktet e Ramës në situatë të jashtëzakonshme

Kryeministri Edi Rama gjatë këtyre ditëve është përpjekur që jo vetëm të jetë në funksion të tragjedisë së ndodhur në 26 nëntor, pra të merren masat,...

Politikë 14:17 - 25 Nentor, 2019

Rama merr në mbrojtje Donika Prelën/ Mesazh Kolegjit të Posaçëm të Apelimit

Përreth dy orë kryeministri Edi Rama “ngujoi” socialistët në “Ar-Turbina”, për të shpalosur platformën anti-KÇK. Si gjithnjë Rama nuk e ka anashkaluar rastin për të folur...

Politikë 10:28 - 22 Nentor, 2019

Besnik Muçi injoron KPA/ Paraqitet sot në Gjykatën Kushtetuese

Besnik Muçi i cili u shkarkua dje nga Komisioni i Posaçëm i Apelimit duket se ka injoruar vendimin e tyre. Muçi është paraqitur sot në Gjykatën...

Politikë 11:37 - 21 Nentor, 2019

Besnik Muçi sfidon KPA/ Nuk pranon të lëshojë zyrën

Besnik Muçi në një prononcim për mediat, pas vendimit të KPA për shkarkimin e tij nga detyra, ka sfiduar hapur Kolegjin e Apelimit. Besnik Muçi është...

Vetingu 11:16 - 21 Nentor, 2019

Vettingu shkarkon Besnik Muçin/ Meta e emëroi në Gjykatën Kushtetuese

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur sot shkarkimin nga detyra të Besnik Muçit, anëtar i Gjykatës Kushtetuese. Muçi gjykohet në KPA pas ankimimit të Komisionerit...

Vetingu 11:14 - 7 Nentor, 2019

Kërkoi kohë për informacionin nga Turqia/ KPA mbyll hetimin për Besnik Muçin

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka mbyllur hetimin gjyqësor për anëtarin e Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi. Edhe pse gjyqtari kërkoi kohë për ardhjen e dokumentacionit nga...