Connect with Us

All posts tagged "KPA"

Pas dorëheqjes, Alaudin Malaj i kërkon KPA-së prishjen e vendimit të KPK-së
Vetingu 19:59 - 11 Janar, 2021

Pas dorëheqjes, Alaudin Malaj i kërkon KPA-së prishjen e vendimit të KPK-së

Gjatë pushimit të kërkuar nga trupa e Kolegjit për të shqyrtuar kërkesën e tij për seancë të mbyllur të hënën, ish-Gjyqtari Alaudin Malaj u zgjat të...

Dha dorëheqjen para se të dilte në vetting/ KPA nxjerr nga sistemi i drejtësisë ish gjyqtarin e Apelit
Vetingu 14:31 - 22 Dhjetor, 2020

Dha dorëheqjen para se të dilte në vetting/ KPA nxjerr nga sistemi i drejtësisë ish gjyqtarin e Apelit

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë ne fuqi vendimin e KPK-së, për përjashtimin për 15 vite nga sistemi i drejtesisë, ndaj ish gjyqtarit të Gjykatës...

KPA lë në fuqi vendimin e KPK/ Bashkëshortja e Denar Bibës ngelet jashtë sistemit të drejtësisë për 15 vjet
Vetingu 17:35 - 21 Dhjetor, 2020

KPA lë në fuqi vendimin e KPK/ Bashkëshortja e Denar Bibës ngelet jashtë sistemit të drejtësisë për 15 vjet

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur të lërë në fuqi vendimin e shkarkimit të KPK për këshilltaren ligjore Elona Kana, bashkëshorte e nënkryetarit të KQZ,...

U shkarkua nga vettingu/ Besnik Muçi padi në Gjykatën Administrative të Apelit kundër KPK dhe KPA
Vetingu 20:43 - 17 Dhjetor, 2020

U shkarkua nga vettingu/ Besnik Muçi padi në Gjykatën Administrative të Apelit kundër KPK dhe KPA

Ish-gjyqtari dhe anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi i cili u shkarkua nga vettingu ka bërë padi në Gjykatën Administrative kundër vendimit të Kolegjit të Posaëm...

Vetingu 20:07 - 17 Dhjetor, 2020

Ndërpreu vettingun duke u dorëhequr/ Arjana Liço mbetet 15 vite jashtë sistemit të drejtësisë

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për gjyqtaren e Tiranës, Arjana Liço, e cila dha dorëheqjen duke bërë që procesi...

KPA rrëzon për herë të dytë KPK/ Rikthen në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme
Vetingu 17:08 - 15 Dhjetor, 2020

KPA rrëzon për herë të dytë KPK/ Rikthen në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme

Për herë të dytë, Kolegji i Posaçëm i Apelimit rrëzon vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit duke rikthyer në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme,...

Falsifikoi dokumentet/ SPAK kërkon 1 vit burg për ish- gjyqtarin, Luan Dacin
Kronika 14:03 - 1 Dhjetor, 2020

Falsifikoi dokumentet/ SPAK kërkon 1 vit burg për ish- gjyqtarin, Luan Dacin

SPAK ka kërkuar dënimin me 1 vit burg të ish gjyqtarit të Kolegjit të Posaçëm Luan Daci i akuzuar për “falsifikim dokumentesh”. Sipas SPAK Daçi ka...

“Përplasen” komisionet e Vettingut/ KPA u jep shpresa të shkarkuarve
Vetingu 13:25 - 20 Nentor, 2020

“Përplasen” komisionet e Vettingut/ KPA u jep shpresa të shkarkuarve

Fuat Verdha ishte gjyqtari i parë në sistemin e drejtësisë i cili u rikthye në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër, pas shkarkimit...

Vetingu 12:54 - 18 Nentor, 2020

E detyruan të frekuentonte Magjistraturën/ KPA konfirmon në detyrë prokurorin

Kolegji i posaçëm i Apelit ka konfirmuar në detyrë në detyrë, ish-drejtuesin e Prokurorisë së Apelit në Shkodër, Elvin Gokajn. Pas 20 vitesh e detyruan të...

Vetingu 13:52 - 17 Nentor, 2020

Hakmarrja për Strasburgun/ Dariel Sina përdori postin e Komisionerit Publik?

Instituticioni i Komisionerit Publik, pretendohet se është rregullator i procesit të Vettingut. Në fakt njëri nga komisionerët publik, dyshohet se ka ndryshuar destinacion në zbatimin e...

KPK e konfirmoi në detyrë/ Komisioneri Publik ankimon vendimin për gjyqtarin Genti Shaba
Vetingu 10:24 - 12 Nentor, 2020

KPK e konfirmoi në detyrë/ Komisioneri Publik ankimon vendimin për gjyqtarin Genti Shaba

Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin për gjyqtarin Genti Shaba, i cili u konfirmuar më 4 gusht në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, në kuadër...

Vetingu 10:25 - 11 Nentor, 2020

Dha dorëheqjen në prag të vettingut/ KPA nxjerr për 15 vjet nga sistemi i drejtësisë Arjana Fullanin

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin për përjashtimin nga  sistemi i drejtësisë për 15 vjet për Arjana Fullanin. Dy vite më Parë,...

“Ke rrogë më të lartë se kryeministri dhe presidenti”/ Fino kundër rritjes së fondit për KPA
Aktualitet 11:40 - 10 Nentor, 2020

“Ke rrogë më të lartë se kryeministri dhe presidenti”/ Fino përplaset me kryetaren e KPA

Në komisionet parlamentare ka nisur diskutimi i buxhetit për vitin 2021. Ditën e sotme, në Komisionin e Ligjeve po diksutohet për buxhetin në organet e reja...

Seanca në GJKKO për Luan Dacin/ Sot dëshmojnë ekspertët dhe Avokati i Popullit
Vetingu 12:42 - 9 Nentor, 2020

Seanca në GJKKO për Luan Dacin/ Sot dëshmojnë ekspertët dhe Avokati i Popullit

Në Gjykatën Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit prej muajit shtator po shqyrtohet çështja për ish anëtarin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit Luan Daci. Ai...

Dha dorëheqjen në prag të vetingut/ KPA nxjerr për 15 vjet nga sistemi i drejtësisë, Arjana Fullanin
Vetingu 11:12 - 4 Nentor, 2020

Arjana Fullani përballet me KPA/ Kërkon rikthimin në sistemin e drejtësisë

Ish gjyqtarja e Gjykatës së Lartë Arjana Fullani po përballet sot me trupën gjykuese të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, kundër vendimit të Komisionit të Pavarur...

KPA e ktheu në detyrë/ Fuat Vjerdha tregon mënyrën se si e “bindi” drejtësinë
Aktualitet 22:05 - 24 Tetor, 2020

KPA e ktheu në detyrë/ Fuat Vjerdha tregon mënyrën se si e “bindi” drejtësinë

Gjyqtari i njohur, Fuat Vjerdha, rikthehet në detyrë në krye të Gjykatës së Apelit në Shkodër duke u bërë kështu rasti i parë, që Komisioni i...

U shkarkua nga Vettingu/ Rikthehet në detyrë kreu i Gjykatës së Apelit në Shkodër
Vetingu 17:01 - 23 Tetor, 2020

U shkarkua nga Vettingu/ Rikthehet në detyrë kreu i Gjykatës së Apelit në Shkodër

Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka rikthyer në detyrë gjyqtarin Fuat Vjerdha, i cili votoi kundër uljes së dënimit për Dritan Dajtin. Pas përjashtimit të tij...

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua prokurori Dritan Peka
Vetingu 14:02 - 22 Tetor, 2020

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua Dritan Peka

Shkarkimi i prokurorit Dritan Peka, duket se ka ardhur si shkak i deklarimit të pamjaftueshëm në kriterin e pasurisë. Kjo pasi, në seancën e kaluar Komisioneri...

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua prokurori Dritan Peka
Vetingu 13:42 - 22 Tetor, 2020

KPA shkarkon nga detyra prokurorin Dritan Peka

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra kreun e Prokurorisë së Apelit në Tiranë Dritan Peka. Fillimisht, Peka u konfirmua në detyrë nga Komisioni...

Ambasadorja Kim takohet me kryetaren e KPA-së/ Sfidë përshpejtimi i procesit të rivlerësimit
Politikë 19:33 - 13 Tetor, 2020

Ambasadorja Kim takohet me kryetaren e KPA-së/ Sfidë përshpejtimi i procesit të rivlerësimit

Ambasadorja amerikane Yuri Kim dhe këshilltarja Ligjore e OPDAT në Shqipëri Michelle Lakomy, janë takuar sot me kryetaren e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Albana Shtylla....

Vetingu 10:51 - 25 Shtator, 2020

Nga refuzimi i vizës amerikane te pasuria e dyshimtë/ Kush është Donika Prela, gruaja që “ha” burra

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur sot shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela. KPA ka vendosur shkarkimin me arsyetimin se Prela nuk justifikon apartamentin...

KAP
Politikë 09:41 - 22 Shtator, 2020

KPA mbyll hetimin gjyqësor për Donika Prelën/ Ja çfarë ndodhi gjatë seancës

Përfaqësuesja ligjore e prokurores Donika Prela i kundërshtoi të gjitha prapësimet e Komisionerit Publik lidhur me provat e reja të dorëzuara nga subjekti. KPA e rrëzoi...

Probleme me pasurinë/ KPA “i pret kokën” kryetarit të Gjykatës së Fierit
Vetingu 19:08 - 10 Shtator, 2020

Probleme me pasurinë/ KPA “i pret kokën” kryetarit të Gjykatës së Fierit

Kryetari i Gjykatës së Fierit Roland Jaupaj është shkarkuar përfundimisht nga detyra, pas vendimit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit. Trupa gjykuese e përbërë nga Ina...