Connect with Us

All posts tagged "Kosoves"

Bota 19:22 - 1 Prill, 2020

Shtetet e Bashkuara kundër vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet ndaj Serbisë

Shtetet e Bashkuara u shprehën të pakënaqura me vendimin e qeverisë në detyrë të Kosovës për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe dhe zëvendësimin e tyre...

Kosova & Rajoni 19:10 - 28 Shkurt, 2020

Tarifa ndaj mallrave serb/ BE-ja mirëpret masat e kryeministrit të Kosovës

Bashkimi Evropian mirëpriti vendimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për heqjen e tarifave në importet e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina,...

Kosova & Rajoni 18:56 - 5 Shkurt, 2020

Qeveria e Kosovës nis punën/ Kryeministri Kurti shkel dy premtime

Albin Kurti mori zyrtarisht tanimë postin e kryeministrit të Kosovës, pas më shumë se 15 viteve në opozitë, por sfidat e qeverisë së re do të...

Opinione 14:14 - 22 Dhjetor, 2019

Nga Kreshnik Çollaku/ Manipulimi me praninë amerikane dhe Jugosllavia e re

Nje nder manipulimet me te shemtuara lidhur me mbledhjen e Jugosllavise se Re,qe u mbajt dje ne Tirane eshte dhe teza e hedhur nga sektori i...

presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet 19:11 - 27 Shkurt, 2019

Presidenti Vuçiç qetëson serbët e Kosovës/ Më prisni edhe 45 ditë

Presidenti Serbë, Aleksandër Vuçiç pas bisedimeve me 139 përfaqësuesit e serbëve të Kosovës , ka deklaruar se  serbët që po jetojnë në Kosovë po kërkojnë të...

Aktualitet 11:41 - 8 Shkurt, 2019

Kufijtë e Kosovës/ Zbulohen prapaskenat e ndërkombëtarëve

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë Rama 1, Ylli Manjani ka thënë sot se debati mbi kufijtë e Kosovës është një përplasje e fortë SHBA-Europë. Në një...

zv.ministri kosovar arian daci
Aktualitet 14:08 - 27 Janar, 2019

Orteku i dëborës i mori jetën të vëllait/ Përlot e motra e zv.ministrit

Zëvendësministri i Diasporës së Kosovës, Arian Daci, ka humbur jetën dje si pasojë e rënies së një orteku të borës në Brezovicë. Prapa vetes ai ka...

Aktualitet 18:20 - 17 Janar, 2019

Vizita e Putin në Serbi/ Tregon dy gabimet e Kosovës

Presidenti rus, Vladimir Putin i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Serbi. Nga konferenca me homologun e tij serb Aleksandër Vuçiç, ai nuk anashkaloi dhe...

Aktualitet 17:51 - 7 Janar, 2019

Negociatat me Serbinë/ Ekipi i Kosovës të martën në Bruksel

Për herë të parë ekipi negociues i Kosovës me Serbinë, takon të martën në Bruksel Federica Mogherinin, që është ndërmjetësuese në dialogun me Serbinë, që aktualisht...

Aktualitet 16:06 - 2 Janar, 2019

Policia serbe arreston zv.ministrin e Kosovës

Zëvendës ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe njëkohësitsht nënkryetari i Partisë Liberale të serbëve në Kosovë, Boban Stankoviç është arrestuar nga policia serbe në pikën...

Aktualitet 14:44 - 30 Dhjetor, 2018

Qeveria e Kosovës zgjeron tarifën për mallrat nga Serbia

Zyra e BE-së në Prishtinë i bën thirrje qeverisë së Kosovës që ta rishqyrtojë vendimin e saj të ri për ta zgjeruar taksën 100% edhe për...

Aktualitet 18:14 - 29 Dhjetor, 2018

Zgjerimi i tarifave ndaj Serbisë/ BE thirrje Kosovës për rishqyrtim

Zyra e posaçme e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe misionet diplomatike të vendeve anëtare të BE-së, i bënë thirrje qeverisë së Kosovës që të rishqyrtojë vendimin...

Aktualitet 15:59 - 24 Dhjetor, 2018

Dialogu me Serbinë/ Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Të mërkurën (26 dhjetor), Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar mbi dokumentin e përgatitur nga Qeveria e Republikës së Kosovës,...

Aktualitet 13:10 - 23 Dhjetor, 2018

Tarifa ndaj Serbisë/ Opozita e Kosovës refuzon dialogun me qeverinë

Dy partitë më të mëdha opozitare në Kosovë LDK dhe Vetëvendosja, refuzuan të marrin pjesë në një tryezë të rrumbullakët ku qëllimi ishte unifikimi për dialog...

Aktualitet 15:35 - 19 Dhjetor, 2018

Forcat e Sigurisë së Kosovës/ Sekretari i NATO-s: Po vëzhgojmë angazhimin

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i tha të mërkurën kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, se tashmë Këshilli Veri Atlantik ka zhvilluar diskutimin e parë...

Aktualitet 18:26 - 16 Dhjetor, 2018

Parlamenti i Kosovës mandaton ekipin për bisedimet me Serbinë

Një ditë pas vendimit për ushtrinë, Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë dhe mandatoi ekip negociator për bisedime me Serbinë. Ekipi do të ketë dy bashkëkryesues. Vuçiq...

Aktualitet 15:13 - 15 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar sot një seancë të jashtëzakonshme për votimin e draft-rezolutës propozuar nga Partia Socialdemokrate që ka të bëjë me dialogun me...

haradinaj kunder deklaratave te vucic
Aktualitet 15:59 - 4 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% ndaj mallrave serb/ Haradinaj: Thaçi nuk e ka kundërshtuar vendosjen e taksës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së qeverisë,  ka treguar se  presidenti Hashim Thaçi nuk ka  qenë kundër vendosjes së taksës 100% ndaj mallra serb....

Aktualitet 18:05 - 30 Qershor, 2018

Veteranët e Kosovës “pushtojnë” plazhin e Durrësit

 Veteranët të dalë nga lufta, duke nisur nga dita e nesërme, do të shkojnë të pushojnë në plazhin e Durrësit falë mijëra eurove të ndara nga...

Aktualitet 19:44 - 7 Qershor, 2018

Heqja e vizave/ Kryeparlamentari i Kosovës lobon në Austri

Kryeparlamentari  Kosovës, Kadri Veseli, vetë i 30-të, do të qëndrojë sot e nesër në Vjenë të Austrisë për të lobuar për heqjen e vizave për Kosovën....

Aktualitet 19:30 - 23 Maj, 2018

Pakoja që nuk i lejon serbët të bllokojnë ngritjen e Ushtrisë së Kosovës

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nismës Socialdemokrate dhe ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës,k Jakup Krasniqi gjatë një interviste për gazetën “Zëri” ka folur edhe për transformimin...

Aktualitet 18:36 - 19 Maj, 2018

Serbia liron dy pjesëtarët e arrestuar të Forcës së Sigurisë së Kosovës

Dy pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK),nga radhët e komunitetit serb të arrestuar nga Serbia të premten , janë liruar. Lirimi i tyre është konfirmuar...

Aktualitet 23:05 - 18 Maj, 2018

Asnjë nga kandidatët shqiptarë nuk zgjidhet për Gjykatën Kushtetuese të Kosovës

Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të votojë asnjërin nga kandidatët për Kryetar të Gjykatës Kushtetuese. Në raundin e dytë në garë ishin Remzije Istrefi-Peci, Nexhmi...