Connect with Us

All posts tagged "kosove"

Kosova & Rajoni 21:25 - 25 Shtator, 2020

Kosova si Shqipëria/ Ndalohet muzika pas orës 21:00

Qeveria e Kosovës ka nxjerrë një vendim lidhur me masat parandaluese të pandemisë që ka shkaktuar koronavirusi, pas propozimit të Ministrisë së Shëndetësisë. Gjatë mbledhjes u...

Arrestimet e EULEX në zyrat e OVL të UÇK-së në Kosovë, Thaçi: S’ka nevojë për aksione spektakolare!
Kosova & Rajoni 20:22 - 25 Shtator, 2020

Arrestimet e EULEX në zyrat e OVL të UÇK-së në Kosovë/ Thaçi: S’ka nevojë për aksione spektakolare!

Presidenti Hashim Thaçi ka reaguar për aksionin e EULEX me bastisjen e zyrave të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së dhe arrestimet e anëtarëve të...

Covid-19/ Ndërron jetën vetëm 1 pacient në Kosovë
Kosova & Rajoni 15:23 - 25 Shtator, 2020

Covid-19/ Ndërron jetën vetëm 1 pacient në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë 1 person ka ndërruar jetë si pasojë e virusit Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i...

Asnjë viktimë në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve me Covid në Kosovë
Kosova & Rajoni 15:19 - 24 Shtator, 2020

Asnjë viktimë në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve me Covid në Kosovë

Në 24 orët e fundit nuk është raportuar asnjë viktimë nga Covid-19 në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën me dije se gjatë...

Vdekjet e “dyshimta” nga COVID-19
Kosova & Rajoni 17:41 - 23 Shtator, 2020

Vdekjet e “dyshimta” nga COVID-19

Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e Istogut, mori lajmin se motra e tij vdiq në Klinikën Intensive të Qendrës Klinike Universitare...

Bien shifrat e të infektuarve në Kosovë/ Një person humb jetën gjatë 24 orëve
Kosova & Rajoni 15:29 - 23 Shtator, 2020

Bien shifrat e të infektuarve në Kosovë/ Një person humb jetën gjatë 24 orëve

Vijnë duke rënë shifrat e rasteve të reja me koronavirus në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 528 mostra, prej të cilëve rezultojnë...

Ministria serbe: Mbi 3 miliardë euro për projektet midis Kosovës dhe Serbisë
Kosova & Rajoni 19:44 - 22 Shtator, 2020

Mbi 3 miliardë euro për projektet midis Kosovës dhe Serbisë

Ministria e Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës e Serbisë tha se “vlera e projekteve infrastrukturore, që janë të rëndësishme për lidhjen e Beogradit dhe Prishtinës” dhe që...

Asnjë viktimë në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve me Covid në Kosovë
Kosova & Rajoni 15:17 - 22 Shtator, 2020

Asnjë viktimë në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve me Covid në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njoftoi se në 24 orët e fundit nuk ka asnjë viktimë nga koronavirusi. IKSHPK-ja bëri të ditur se janë...

Grenell vizitë në Kosovë dhe Serbi/Takime për zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit
Aktualitet 08:37 - 22 Shtator, 2020

Grenell vizitë në Kosovë dhe Serbi/ Takime për zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit

Pas nënshkrimit të marrëveshjes Kosovë-Seri, SHBA po kujdesen që të dyja palët ta zbatojnë. Prandaj Ambasadori amerikan Richard Grenell dhe kryesuesi i delegacionit, Adam Boehler isjin ditën...

Kosova dhe SHBA-ja pajtohen për përshpejtim të investimeve amerikane
Kosova & Rajoni 21:05 - 21 Shtator, 2020

Kosova dhe SHBA-ja pajtohen për përshpejtim të investimeve amerikane

Kosova dhe Shtetet e Bashkuara kanë nënshkruar një deklaratë ku zotohen për realizimin e projekteve që burojnë nga marrëveshja për normalizim ekonomik me Serbinë e nënshkruar...

“Do përmbysë mediokritetin”/ Ngjela për mbledhjen Shqipëri-Kosovë: Duhet urgjentisht të krijohet…
Politikë 20:38 - 21 Shtator, 2020

“Do përmbysë mediokritetin”/ Ngjela për mbledhjen Shqipëri-Kosovë: Duhet urgjentisht të krijohet…

*Në 25 shtator është vendosur mbledhja e përbashkët midis qeverisë së Shqipërisë dhe qeverisë së Kosovës. Mbledhja do të mbahet në Shkodër. Gjjthsesi, duke u nisur...

Ambasadori Kosnett kritika qytetarëve të Kosovës/ Nuk po e marrin seriozisht pandeminë
Kosova & Rajoni 18:23 - 21 Shtator, 2020

Ambasadori Kosnett kritika qytetarëve të Kosovës/ Nuk po e marrin seriozisht pandeminë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, Philip Kosnett, ka thënë se qytetarët e Kosovës nuk janë duke e marrë shumë seriozisht pandeminë e koronavirusit, si...

Dy viktima në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve në Kosovë
Kosova & Rajoni 15:28 - 21 Shtator, 2020

Dy viktima në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve në Kosovë

Në Kosovë janë shënuar në 24 orët e fundit edhe dy viktima nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 596 prej të cilëve...

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë
Kosova & Rajoni 09:18 - 21 Shtator, 2020

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, do të zhvillojë një vizitë zyrtarë në Prishtinë, bashkë me një delegacion të qeverisë amerikane....

Bisedimet Kosovë – Serbi/ Grenell: Le ta lëmë mënjanë politikën
Kosova & Rajoni 23:13 - 20 Shtator, 2020

Grenell: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, prioritet kryesor i administratës së Trump

I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka konfirmuar mbrëmjen e sotme ardhjen e tij në Prishtinë. Në një postim...

“Ndërrimi i territoreve Kosovë-Serbi do hapte oreksin e grekut..” / Ngjela tregon dy emrat që propozuan idenë
Kosova & Rajoni 19:55 - 20 Shtator, 2020

“Ndërrimi i territoreve Kosovë-Serbi do hapte oreksin e grekut..” / Ngjela tregon dy emrat që propozuan idenë

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka reaguar sërish në lidhje me çështjen e ndërrimit të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë. Sipas Ngjelës çështja u propozua dhe...

Kryeministri Hoti pret të hënën delegacionin amerikan, mes tyre dhe Richard Grenell
Kosova & Rajoni 19:10 - 20 Shtator, 2020

Kryeministri Hoti pret të hënën delegacionin amerikan, mes tyre dhe Richard Grenell

Kryeministri Avdulla Hoti do të presë ditën e hënë delegacionin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për nxitjen e bashkëpunimit dhe zhvillimit ekonomik në...

Dy viktima në 24 orë/ Bie nurmi i rasteve të reja me Covid në Kosovë
Kosova & Rajoni 15:32 - 20 Shtator, 2020

Dy viktima në 24 orë/ Bie nurmi i rasteve të reja me Covid në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, dy persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës raporton se gjatë 24 orëve...

Situatë shqetësuese në Kosovë/ Infektohen me Covid-19 disa nxënës dhe mësues, mbyllet shkolla
Kosova & Rajoni 19:48 - 19 Shtator, 2020

Situatë shqetësuese në Kosovë/ Infektohen me Covid-19 disa nxënës dhe mësues, mbyllet shkolla

Vetëm pak ditë pas hapjes së shkollave, në Kosovë kanë filluar problemet e para. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka konfirmuar sot se disa mësues dhe...

Kosova & Rajoni 19:16 - 19 Shtator, 2020

Raporti i BB-së: Kosova me ngecje të lartë në mësimnxënie

Kosova sërish u alarmua nga mekanizmat ndërkombëtarë për cilësi të dobët në arsim. Nxënësit në Kosovë, sipas një raporti të fundit të Bankës Botërore i cili ka...

Covid-19/ Ndërrojnë jetë 3 pacientë në Kosovë
Aktualitet 15:21 - 19 Shtator, 2020

Covid-19/ Ndërrojnë jetë 3 pacientë në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë, testuar gjithsej 634 mostra të marra nga ShSKUK, prej të cilëve rezultojnë 63 raste pozitive. Gjithashtu, mesohet se...

Covid-19 regjistron 3 viktima në Kosovë/ Ja sa persona rezultuan pozitivë
Aktualitet 15:19 - 18 Shtator, 2020

Covid-19 regjistron 4 viktima në Kosovë/ Ja sa persona rezultuan pozitivë

Gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 678 mostra të marra nga ShSKUK, ku prej të cilëve rezultojnë 57 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë...

Shifra shqetësuese në shtetin fqinj/ Humbin jetën 5 pacientë, konfirmohen dhe 183 raste të reja
Kosova & Rajoni 09:02 - 18 Shtator, 2020

Kosovë/ Shkon në 607 numri i viktimave nga Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 14.882 raste nga 60.235 persona të dyshimtë në virus...