Connect with Us

All posts tagged "kosova"

Ekonomi 16:54 - 23 Shtator, 2020

Kosova “shpëton” turizmin e Shqipërisë/ Në gusht përbënin 62% të hyrjeve

Shifrat zyrtare të lëvizjes së shtetasve tregojnë se 62% e të totalit të hyrjeve në vendin tonë në muajin gusht ishin nga Kosova, duke konfirmuar atë...

Kosova & Rajoni 14:34 - 21 Shtator, 2020

Richard Grenell me zyrtarë të lartë amerikanë vizitojnë Kosovën e Serbinë

Delegacioni amerikan, pjesë e të cilit janë edhe zyrtarë të lartë të Koorporatës Ndërkombëtare të Financave të SHBA-së synon jetësimin e marrëveshjes ekonomike Kosovë-Serbi të nënshkruar...

Blog 08:26 - 18 Shtator, 2020

Marrëveshjet historike e kanë forcuar imazhin e Donald Trumpit si paqe-bërës

Nga Osama Al-Sharif “Arab News” Misioni i presidentit të SHBA-së Donald Trump për t’u zgjedhur për një mandat të dytë në zgjedhjet e nëntorit, po shihet...

A është kontaktuar nga Gjykata e Hagës?/ Përgjigjet Sali Berisha
Politikë 22:11 - 16 Shtator, 2020

A është kontaktuar nga Gjykata e Hagës?/ Përgjigjet Sali Berisha

“A është kontaktuar nga Gjykata e Hagës?” Kjo është pyetja që i është drejtuar ish-kryeministrit Sali Berisha, teksa po fliste për çështjen e kufijve të Kosovës...

Berisha ngre akuza të forta/ Hashim Thaçi tentoi zmadhimin e Serbisë
Politikë 21:45 - 16 Shtator, 2020

Berisha ngre akuza të forta/ Hashim Thaçi tentoi zmadhimin e Serbisë

Kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të forta ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit Edi Rama. Ashtu siç ka deklaruar edhe më parë, Berisha...

Dalin statistikat nga aeroporti i Frankfurtit/ Rastet më të shumta me COVID-19 janë nga Kosova
Kosova & Rajoni 18:34 - 13 Shtator, 2020

Dalin statistikat nga aeroporti i Frankfurtit/ Rastet më të shumta me COVID-19 janë nga Kosova

Rastet më të shumta me COVID-19 në aeroportin e Frankfurtit janë nga Kosova. Kjo tregohet nga statistikat e ndërmarrjes Centogene, e cila ofron testet  për koronavirus...

Bota 19:40 - 11 Shtator, 2020

Pas Kosovës, Izraeli nënshkruan marrëveshje historike me një tjetër shtet

Izraeli dhe shteti i Gjirit të Bahreinit kanë arritur një marrëveshje historike për të normalizuar plotësisht marrëdhëniet e tyre. Lajmin e ka bërë të ditur Presidenti...

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë
Bota 15:54 - 11 Shtator, 2020

Kosova, Serbia dhe SHBA-ja propozohen për çmimin Nobel 2021

Marrëveshja për stabilizimin ekonomik ka bërë që Kosova, Serbia dhe SHBA-ja të nominohet për çmimin Nobel të paqes. Deputeti i parlamentit të Suedisë, Magnus Jacobsson, ka...

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë
Blog 08:29 - 11 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Një hap tjetër përpara për politikën e jashtme të Donald Trump

Nga Russell A.Berman “National Interest” Presidenti amerikan Donald Trump bëri bashkë udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator, për të nënshkruar...

Ambasadori palestinez paralajmërim për Kosovën/ 40 shtete islame rrezikojnë ta çnjohin
Kosova & Rajoni 23:26 - 9 Shtator, 2020

Ambasadori palestinez paralajmërim për Kosovën/ 40 shtete islame rrezikojnë ta çnjohin

Ambasadori palestinez në Serbi, Mohamed Nabhan, ka dhënë një goditje për kosovën, pasi ka thënë se Palestina nuk do ta njohë si shtet në asnjë mënyrë....

Vuçiç: Në Uashington, Serbia nuk e pranoi njohjen e ndërsjellë me Kosovën
Kosova & Rajoni 15:58 - 9 Shtator, 2020

Vuçiç: Në Uashington, Serbia nuk e pranoi njohjen e ndërsjelltë me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se në takimin në Uashington, Serbia nuk e ka pranuar njohjen e ndërsjellë me Kosovën. Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës,...

Kosova & Rajoni 22:39 - 8 Shtator, 2020

Dritan Abazoviç: Gati të sakrifikoj veten, qeveri me emra jashtë politikës

Dritan Abazoviç, president i lëvizjes URA në Malin e Zi që në zgjedhjet e 30 gushtit ka siguruar katër mandate deputetësh, do të ketë një rol...

Marrëveshja me Serbinë/ Adi Krasta tregon tre alternativat e Kosovës: S’duhet të mbetet e vetmuar
Kosova & Rajoni 22:24 - 8 Shtator, 2020

Marrëveshja me Serbinë/ Adi Krasta tregon tre alternativat e Kosovës: S’duhet të mbetet e vetmuar

Gazetari Adi Krasta ka folur mbrëmjen e sotme për marrëveshjen Kosovë-Serbi, e cila ngjalli reagime të shumta, si pozitive edhe kritika. Krasta tha se për momentin...

Opinione 11:59 - 8 Shtator, 2020

Ku është shtëpia e Zotit, aty është liria/ A do ta njohë Selia e Shenjtë pavarësinë e Kosovës

Nga Azgan Haklaj Para 20 vitesh teksa Kosova pas gjashtë shekujsh robërie po e ndjente armën e lirisë mes gërmadhave e plagëve të luftës që akoma...

“Mblodhi gjithë llumin në qeveri”/ Spahiu: Rama nuk fiton mandat të tretë edhe sikur Skëndërbeu të zgjohet nga varri
Politikë 23:36 - 7 Shtator, 2020

“Kosova shkoi e poshtëruar në SHBA”/ Spahiu: Edhe Serbia është e përdorur

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, pretendon se Kosova shkoi e poshtëruar dhe inferior në Uashington për takimi me presidentin Donald Trump. Sipas Spahiut,...

Berisha akuza të forta Vuçiç/ Ai është skllav i psikologjisë së tij primitive që nuk njeh moral
Politikë 14:44 - 7 Shtator, 2020

Berisha akuza të forta Vuçiç/ Ai është skllav i psikologjisë së tij primitive që nuk njeh moral

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka akuzuar Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç si skllav i psikologjise se tij primitive që sipas tij nuk njeh ligj...

Kosova & Rajoni 14:29 - 7 Shtator, 2020

Hapja e ambasadës së Kosovës në Jerusalem/ BE qartëson qëndrimin e saj

Zëdhënësi i BE-së për Politika të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano ka qartësuar qëndrimin e BE-së përsa i përket Jeruzalemit. Në konferencën e zhvilluar ditën e...

Marrëveshja e detit me Greqinë/ Fuga: Pasuritë kombëtare po shkojnë për “dhjamë qeni”, jemi katandisur në një rryp tokë
Kosova & Rajoni 10:49 - 7 Shtator, 2020

Njohja e Kosovës nga Izraeli/ Fuga: Dora diplomatike është më e çliruar sesa më parë!

Akademiku Artan Fuga, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me zhvillimt e fundit në Rajon. Sipas Fugës, njohja e Kosovës nga Izraeli, me...

Izraeli do të njohë Kosovën?/ Kreu I Vetevendosjes hedh dyshimet: Nuk ka asnjë garanci
Politikë 09:11 - 7 Shtator, 2020

Izraeli do të njohë Kosovën?/ Kreu i Vetevendosjes hedh dyshimet: Nuk ka asnjë garanci

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi është shprehur se nuk ka ende një garanci që Izraeli do ta njohë Kosovën si shtet. Në një...

Haradinaj mesazh politikanëve/ “Vetëm të bashkuar mund t'ia dalim”
Kosova & Rajoni 11:59 - 6 Shtator, 2020

Haradinaj mesazh politikanëve/ “Vetëm të bashkuar mund t’ia dalim”

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar ditën e sotme lidhur me marrëveshjen historike mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington. Ish-kryeministri deklaron...

Foto-Pas marrëveshjes, Trump i dhuron Vuçiç “Çelësin e Shtëpisë së Bardhë”
Kosova & Rajoni 13:51 - 5 Shtator, 2020

“Nuk ka njohje reciproke”/ “Shpërthen” Vuçiç: Marrëveshjen e bëmë me SHBA, jo me Kosovën

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka deklaruar në një intervistë se marrëveshja është lidhur me SHBA-në dhe jo me Kosovën.Vuçiç thotë se palët kanë nënshkruar pika të...

Njohja nga Izraeli/ Reagon Netanyahu: Kosova, shteti i parë me shumicë myslimane që hap ambasadë në Jerusalem
Kosova & Rajoni 19:40 - 4 Shtator, 2020

Njohja nga Izraeli/ Reagon Netanyahu: Kosova, shteti i parë me shumicë myslimane që hap ambasadë në Jerusalem

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka reagur pas marrëveshjes për njohje reciproke mes shtetit të tij dhe Kosovës. Netanyahu ka thënë se pas marrëveshjes, Kosova do...

Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur në luftë/ Kosova ende pa përparim
Kosova & Rajoni 23:31 - 30 Gusht, 2020

Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur në luftë/ Kosova ende pa përparim

Dita ndërkombëtare e personave të zhdukur e gjen Kosovën pa ndonjë përparim në zbardhjen e fatit të të zhdukurve gjatë luftës së vitit 1999. Janë 1...