Connect with Us

All posts tagged "kosova"

kriza politike
Blog 09:30 - 12 Shtator, 2019

Ja si mund t’i ndryshojë Uashingtoni gjërat në Ballkan

Nga Janusz Bugajski “Center for European Policy Analysis” * Emërimi i zv/ndihmëssekretarit të Shtetit, Metju Palmer si Përfaqësues Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, është një vendim...

Politikë 19:31 - 10 Shtator, 2019

Foli me Ramën për Kosovën/ Trump shkarkon Bolton

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka shkarkuar sot nga detyra këshilltarin e Sigurisë Kombëtare John Bolton. Ky shkarkim i Bolton vjen vetëm disa muaj pas bisedës...

Kosova & Rajoni 22:15 - 6 Shtator, 2019

Rritet angazhimi amerikan në procesin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson, thanë të premten në Beograd se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë sakrifica për të siguruar normalizimin e marrëdhënieve...

Bota 11:07 - 4 Shtator, 2019

Peter Beyer: Jo ndryshimit të kufijve të Kosovës

Deputeti i Bundestagut, Peter Beyer vizitoi Prishtinën pas një vizite në Beograd, ku shprehu qëndrimin gjerman kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës. Pas tij vizitojnë Beogradin...

Opinione 18:00 - 2 Shtator, 2019

Nga Kreshnik Spahiu/ 6 arsye morale dhe ligjore pse votimet në Kosovë nuk vidhen si në Shqipëri?

Disa aktivistë të shoqërisë civile në Kosovë zhvilluan një sondazh me 100 familje të varfra shqiptare në Prishtinë, Pejë, Mitrovicë, Drenicë, Prizren dhe Gjakovë. U premtuan...

Kosova & Rajoni 14:53 - 2 Shtator, 2019

Behgjet Pacolli publikon foton me djemtë/ Studiojnë në shkollë publike

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka publikuar një foto me dy djemtë e tij, sot në ditën e parë të vitit të...

Kosova & Rajoni 16:46 - 1 Shtator, 2019

Skepticizmi për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Në janar të këtij viti, Kosova ka parashtruar sërish kërkesën për t’u anëtarësuar në Organizatën Ndërkombëtare Policore (INTERPOL), e cila kërkesë është pranuar nga kjo organizatë,...

Opinione 13:46 - 1 Shtator, 2019

Një mesazh prej së vërteti!

Nga Denis Dyrnjaja * Ky është Ambasadori Britanik në Kosovë Ruairi O’Connell. Në përfundim të misionit të tij ai kishte lënë një mesazh me përshtypjesh për...

Kosova & Rajoni 22:30 - 31 Gusht, 2019

Server: Emërimi i Palmer tendencë për marrëveshje të nxituar mes Kosovës dhe Serbisë

Eksperti amerikan i zhvillimeve politike në Ballkan, Daniel Serwer, ka thënë se emërimi i Mathew Palmer si përfaqësues special i Sekretarit Amerikan të Shtetit për Ballkanin...

Kosova & Rajoni 18:44 - 31 Gusht, 2019

Kosova hapa pas/ Ryshfeti s’është faktori i vetëm i tërheqjes së njohjeve

Mungesa e kultivimit të marrëdhënieve me disa nga vendet që e kanë njohur Kosovën, konsiderohet si një prej faktorëve që po çon në tërheqjen e këtyre...