Connect with Us

All posts tagged "korrupsioni"

“Goditja ka filluar”/ Spartak Ngjela tregon dy rreziqet që kërcënojnë sigurinë
Politikë 14:55 - 14 Qershor, 2021

“Goditja ka filluar”/ Spartak Ngjela tregon dy rreziqet që kërcënojnë sigurinë

Avokati Spartak Ngjela shkruan se dy dy janë segmentet që cenojnë sigurinë e Amerikës në Shqipëri – korrupsioni i lartë shtetëror dhe, ndërhyrja e Rusisë me...

Afera korruptive e shekullit/ Kur do zgjohet SPAK për inceneratorët?
Politikë 13:16 - 14 Qershor, 2021

Afera korruptive e shekullit/ Kur do zgjohet SPAK për inceneratorët?

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka njoftuar sot se I ka kërkuar Gjykatës së Posaçme konfiskimin e pasurive të shtetasit Ylli Ndroqi...

Aktualitet 20:19 - 9 Qershor, 2021

Blinken jep paralajmërimin e fortë/ “Do luftojmë pandëshkueshmërinë, ata që janë përfshirë në korrupsion…”

Pas vendimit të DASH për shpalljen non grata të ish kryeministrit Sali Berisha në SHBA, sekretari i përgjithshëm Antony Blinken ka lëshuar një tjetër “rrufe”. Ambasadorja...

Bota 14:08 - 4 Qershor, 2021

Memorandumi kundër korrupsionit në SHBA/ Individët, organizatat kriminale do të mbahen përgjegjës

Ekspertët thonë se shpallja e luftës kundër korrupsionit si një përparësi themelore e interesave të sigurisë kombëtare nga Shtëpia e Bardhë, është një paralajmërim për aktorët...

Paralajmëron Yuri Kim/ “SHBA do u kërkojë llogari të korruptuarve, hapat që do ndiqen”
Aktualitet 23:00 - 3 Qershor, 2021

Paralajmëron Yuri Kim/ “SHBA do u kërkojë llogari të korruptuarve, hapat që do ndiqen”

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim,  e anë të një postimi në Twitter shkruan se Presidenti Biden vendosi sot zyrtarisht luftimin e korrupsionit...

Korrupsioni në Shqipëri/ Rrezikon anëtarësimin në BE
Aktualitet 21:03 - 1 Qershor, 2021

Korrupsioni në Shqipëri/ VOA: Rrezikohet anëtarësimin në BE

Udhëheqësit e Bashkimit evropian do të takohen gjatë javëve të ardhshme për të diskutuar edhe një herë mbi aspiratat e ngecura të vendeve të Ballkanit për...

Aktualitet 11:50 - 1 Qershor, 2021

Gjuetarët e korrupsionit/ Kush është kryeprokurorja që do të mbrojë miliardat e BE

Të martën filloi nga puna prokuroria e BE, instanca e parë me kompetenca vepruese ligjore që do të luftojë korrupsionin në vendet anëtare. Sidomos fondet e...

Krimi i organizuar dhe korrupsioni/ Hajdari shkon në Departamentin Amerikan të Shtetit
Politikë 21:05 - 25 Maj, 2021

Krimi i organizuar dhe korrupsioni/ Hajdari shkon në Departamentin Amerikan të Shtetit

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari, ka zhvilluar sot një takim me drejtorin për çështjet e Europës qëndrore dhe jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit, Dave...

Vendimi i DASH/ Bujar Vreto: Ja pse Berisha u shpall non grata nga SHBA
Politikë 18:50 - 19 Maj, 2021

Vendimi i DASH/ Bujar Vreto: Ja pse Berisha u shpall non grata nga SHBA

Kryetari i Partisë Demokratike Librazhd Bujar Vreto ka reaguar pas vendimit të DASH, që shpalli non grata ish kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij. Përmes...

Anketa: Papunësia dhe korrupsioni largojnë të rinjtë nga Shqipëria
Sociale 19:29 - 17 Prill, 2021

Anketa/ Papunësia dhe korrupsioni largojnë të rinjtë nga Shqipëria

Në Shqipëri, papunësia dhe korrupsioni vlerësohen nga një anketë kombëtare me të rinjtë si faktorët kryesorë, që e nxitin rininë të largohen nga vendi. Mbi 70...

Lufta kundër krimit dhe korrupsionit/ BKH drejt funskionimit
Aktualitet 18:36 - 13 Prill, 2021

Lufta kundër krimit dhe korrupsionit/ BKH drejt funksionimit

Byroja Kombëtare e Hetimit po shkon drejt funksionimit. Lajmin e ka bërë të ditur vetë ambasada e SHBA, e cila përmes një postimi thekson se ditën...

 “Drejtësi për të gjithë”/ Yuri Kim: SHBA do mbështesë gjithmonë Shqipërinë
Aktualitet 19:41 - 9 Prill, 2021

“Drejtësi për të gjithë”/ Yuri Kim: SHBA do mbështesë gjithmonë Shqipërinë

Ambasada Amerikane nëpërmjet një reagimi në rrjetet sociale, thekson edhe njëherë qendrimin e ambasadore Yuri Kim e cila thekson se SHBA do të mbështesë Reformën në...

Adela Kryeziu flet “pa doreza”/ Ja pse qytetarët duhet të votojnë Lëvizjen për Ndryshim në 25 prill
Politikë 16:24 - 7 Prill, 2021

Adela Kryeziu flet “pa doreza”/ Ja pse qytetarët duhet të votojnë Lëvizjen për Ndryshim në 25 prill

Disa kohë më parë ish kryeparlamentarja Jozefina Topalli prezantoi lëvizjen e saj të re “Lëvizja për ndryshim”. Kësaj lëvizje i janë bashkuar dhjetra emra, dhjetëra të...

“Mos e shisni votën”/ Kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim mesazh qytetarëve: Bashkë kundër korrupsionit
Politikë 16:58 - 5 Prill, 2021

“Mos e shisni votën”/ Kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim mesazh qytetarëve: Bashkë kundër korrupsionit

Kandidatja e partisë Lëvizja për Ndryshim për qarkun Dibër, Sandra Xheleshi në një intervistë të dhënë, u shpreh se zgjedhjet e 25 prillit janë të rëndësishme...

Raporti iu DASH/ Mëhilli: Kambanë alarmi për qeverinë dhe opozitën
Politikë 19:49 - 31 Mars, 2021

Raporti i DASH/ Mëhilli: Kambanë alarmi për qeverinë dhe opozitën

Ekspertja e Komunikimit Erla Mëhilli, e cila më herët ka qenë zëdhënëse e ish kryeministrit Sali Berisha ka komentuar raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit. Nga...

DASH për Shqipërinë: Mosndëshkimi mbetet problem serioz
Politikë 20:45 - 30 Mars, 2021

DASH për Shqipërinë: Mosndëshkimi mbetet problem serioz

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paraqiti të martën raportin për të drejtat e njeriut në botë për vitin 2020, duke thënë se riafirmonte angazhimin e...

Aktualitet 11:16 - 30 Mars, 2021

Raporti i ‘Transparency International’: Shqipëria, shteti i kapur nga korrupsioni

Organizata Transparency International dhe Instituti për Demokraci e Ndërmjetësim publikuan sot në Tiranë një raport mbi kapjen e shtetit, korrupsionin e lartë dhe ligjet me porosi....

Edi (Marshalli), 10 vite më pas, si “Saliu”, shpall një Grusht shteti nga Presidenti!
Politikë 22:53 - 26 Mars, 2021

“Doshi u vu në shënjestër që të dalin emra të tjerë”/ Zheji: Edi Rama i ka dhënë një mbështetje të madhe

Analisti Artur Zheji ka folur për kandidaturën e Tom Doshit në zgjedhjet e 25 prillit, ndonëse ambasadoria amerikane Yuri Kim ka bërë thirrje që të mos...

Vrasja në Elbasan/ Shehi: Opozita nuk do tensione, jemi në buzë të selametit
Politikë 23:14 - 24 Mars, 2021

“Qeveria e lidhur me korrupsionin”/ Shehi jep arsyet: Ja pse qytetarët nuk duhet të votojnë PS

Kreu i LZHK Dashamir Shehi është shprehur se Partia Ssocialiste nuk e meriton një mandat të tretë dhe se sipas tij është e lidhur me korrupsionin....

KQZ i dha dritën jeshile Tom Doshit/ Reagon Yuri Kim
Aktualitet 20:53 - 17 Mars, 2021

Kim takon Arben Krajën dhe nxjerr shifrat/ “SPAK po jep goditje kundër krimit dhe korrupsionit”

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka zhvilluar sot një takim me kreun e Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK), Arben Kraja. Në një postim në...

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Pa luftuar korrupsionin, ska fitore mbi ekonominë
Ekonomi 10:21 - 15 Mars, 2021

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Pa luftuar korrupsionin, ska fitore mbi ekonominë

Bizneset anëtare të Dhomës Amerikane të Tregtisë e shohin me shqetësim nivelin e korrupsionit, cili konsiderohet si kërcënimi më i madh në aktivitetin ekonomik. I ftuar...

“Ambasadorët nuk e kanë keq”/ Patozi: Nëse korrupsioni është kriter për përzgjedhjen atëherë...
Politikë 17:26 - 26 Shkurt, 2021

“Ambasadorët nuk e kanë keq”/ Patozi: Nëse korrupsioni është kriter për përzgjedhjen atëherë…

Drejtuesi i Bindjes Demokratike Astrit Patozi u shpreh se thirrjet e ambasadorëve drejtuar partive politike për pastrimin e listave është një gjë e drejtë, duke theksuar...

Zëri i Amerikës: Pse Departamenti i Shtetit nderoi Dvoranin
Aktualitet 18:36 - 23 Shkurt, 2021

Zëri i Amerikës: Pse Departamenti i Shtetit nderoi Dvoranin

Departamenti i Shtetit nderoi të martën individë të vendeve të ndryshme për luftën kundër korrupsionit, mes së cilëve edhe gjykatësin shqiptar Ardian Dvorani. Çmimi i ri...