Connect with Us

All posts tagged "Koronavirusi"

Facebook, masa kundër informacioneve të rreme
Teknologji 22:47 - 11 Gusht, 2020

Facebook, masa kundër informacioneve të rreme

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milion llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme rreth koronavirusit, duke...

Deputetja socialiste humb vëllain nga koronavirusi/ Prek me dedikimin
Politikë 18:00 - 11 Gusht, 2020

Deputetja socialiste humb vëllain nga koronavirusi/ Prek me dedikimin

Deputetja socialiste Vila Bello, ka humbur sot vëllain si shkak i koronavirusit. Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputetja në një postim në rrjetet sociale,...

Lajm i hidhur/ Humb jetën pedagogu i njohur nga koronavirusi
Sociale 20:55 - 10 Gusht, 2020

Lajm i hidhur/ Humb jetën pedagogu i njohur nga koronavirusi

Koronavirusi i ka marrë jetën pedagogut të njohur të inxhinierisë Klement Qerimi. Lajmin e bëjnë të ditur miqtë e tij në rrjetet sociale, të cilët tregojnë...

Koronavirusi në SHBA/ Mbi 5 milionë të infektuar
Bota 15:32 - 9 Gusht, 2020

Koronavirusi në SHBA/ Mbi 5 milionë të infektuar

Numri i të infektuarve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara ka arritur në më shumë se 5 milionë që prej fillimit të pandemisë, sipas të dhënave...

Lajmi i mirë/ E ftohura e zakonshme, mund të na mbrojë nga koronavirusi i ri
Blog 08:26 - 8 Gusht, 2020

Lajmi i mirë/ E ftohura e zakonshme, mund të na mbrojë nga koronavirusi i ri

Nëse keni qenë të infektuar nga koronavirusi, që shkakton të ftohurën e zakonshme kryesisht gjatën stinës së vjeshtës dhe dimrit, shanset që ju prekeni nga një...

Ekspertët shqetësohen nga koronavirusi/ Greqia mbyll ishullin e famshëm për 10 ditë
Kosova & Rajoni 21:20 - 7 Gusht, 2020

Ekspertët shqetësohen nga koronavirusi/ Greqia mbyll ishullin e famshëm për 10 ditë

Në vetëm 24 orë, në ishullin e Parosit janë konfirmuar 13 raste pozitive. Duke marrë shkas nga kjo, autoritetet greke kanë vendosur të izolojnë totalisht ishullin...

Lufta me koronavirusin/ Pipero: Ende s’dimë origjinën, duhen vite për një medikament
Shëndeti 20:41 - 6 Gusht, 2020

Lufta me koronavirusin/ Pipero: Ende s’dimë origjinën, duhen vite për një medikament

Mjeku i njohur infeksionist, Pëllumb Pipero, duke folur në një lidhje me A2, është shprehur se duhen ende vite për prodhimin e një medikamenti për të...

“Gjendja mund të përkeqësohet”/ SHBA porosit miliona doza të vaksinës kundër Covid
Kosova & Rajoni 09:02 - 6 Gusht, 2020

Kosova nis negociatat për vaksinën kundër koronavirusit

Kosova ka nisur negociatat me partnerët ndërkombëtarë që veprojnë në fushën e shëndetësisë si, Agjencinë për Fëmijë të Kombeve të Bashkuara (UNICEF) dhe Organizatën Botërore të...

Li Meng-Yan,
Bota 08:48 - 3 Gusht, 2020

“Covid-19 nuk doli nga tregu i Wuhanit”/ Virologia kineze habit me deklaratën: Ja kush është origjina e virusit

Ndërsa pothuajse gjithë bota po përballet me betejen e vështirë, me Covid-19, studiues të ndryshëm vijojnë të hedhin hipoteza në lidhje me shfaqjen e virusit. Së...

Si e “merr peng trupin”, koronavirusi
Shëndeti 16:55 - 2 Gusht, 2020

Si e “merr peng trupin”, koronavirusi

VIRUSI që shkakton COVID-19 transmetohet përmes stërklave, të padukshme të përcjella në ajër kur një person i infektuar kollitet ose teshtin. Atëherë këto stërkla mund të...

Vijojnë shifrat alarmante në Kosovë/ 10 viktima dhe 224 raste infektimi brenda 24 orësh
Kosova & Rajoni 15:25 - 1 Gusht, 2020

Vijojnë shifrat alarmante në Kosovë/ 10 viktima dhe 224 raste infektimi brenda 24 orësh

Në Kosovë vijon të ketë shifra alarmante të personave të prekur nga Covid-19, gjithashtu edhe rastet që kanë humbur jetën. Gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Shkencëtarët rusë/ Koronavirusi nuk reziston në ujë, shkatërrohet për 72 orë
Shëndeti 18:01 - 31 Korrik, 2020

Shkencëtarët rusë/ Koronavirusi nuk reziston në ujë, shkatërrohet për 72 orë

Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse plotësisht mund ta shkatërrojë koronavirusin e ri brenda 72 orëve, transmeton Anadolu Agency (AA). Rezistenca e...

Situata e Covid-19 shqetësuese/ Anestezisti: Përse intubimi nuk ka pasur atë sukses që ndoshta edhe pritej
Bota 09:44 - 30 Korrik, 2020

Vendi që “mposhti” koronavirusin/ 1,211 persona të testuar, asnjë rast pozitiv

Përfaqësuesi i OBSH në Korenë e Veriut, Edwin Salvador është shprehur për CNN, se në këtë vend në 16 korrik janë testuar 1,211 persona për koronavirusin...

Manastirliu këshilla qytetarëve/ Ja ku duhet të kërkoni informacion
Sociale 12:08 - 29 Korrik, 2020

Manastirliu në Kuvend: Klubet e natës vatra infeksioni, forcojmë instrumentat ligjor  

Duke prezantuar ndryshimet në Aktin Normativ për klubet e natës dhe penalitetet e tyre, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se klubet...

“Po sikur Covid të linte shenja si Murtaja, Lia, Fruthi…”/ Brataj nxjerr fotot dhë bën apelin e fortë
Shëndeti 23:25 - 28 Korrik, 2020

“Jemi në efektin e hapjes së transportit”/ Brataj: Ja kur do të ulen shifrat e të infektuarve

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tha se tani vendi është nën pasojat e hapjes së transportit publik. Brataj deklaroi në Report Tv se nëse do...

Pandemia e koronavirusit/ Silva Bino tregon si do procedohet me vitin e ri shkollor
Sociale 21:50 - 28 Korrik, 2020

Pandemia e koronavirusit/ Silva Bino: Çfarë do ndodhë me vitin e ri shkollor

Përfaqësuesja e Komitetit të Ekspertëve dhe shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino, ka folur sot për fillimin e vitit të ri...

Kujdes nga koronavirusi/ Paralajmëron zyrtari i lartë i SHBA për sëmundjet infektive
Shëndeti 20:28 - 28 Korrik, 2020

Kujdes nga koronavirusi/ Paralajmëron zyrtari i lartë i SHBA për sëmundjet infektive

Zyrtari më i lartë i SHBA për sëmundjet infektive tha se shtimi i rasteve me koronavirus në Florida, Kaliforni dhe disa shtete të tjera amerikane të...

Politikë 11:36 - 28 Korrik, 2020

“Covid-19 prek koronavirusin”/ Shpërthen ironia në rrjet pas infektimit të Veliajt

Mëngjesin e sotëm, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj bëri të ditur, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në rrjetet sociale se ka rezultuar...

Pas ambasadorëve, Meta pret në Presidencë Bashën/ Zbardhen detajet e takimit
Politikë 12:34 - 24 Korrik, 2020

Skandali/ Basha thyen karantinën dhe takon Metën pa maskë

Një ditë më parë mediat kosovare raportuan se kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli është prekur nga Covid-19. Më pas lajmi u konfirmua edhe...

Misteret e koronavirusit dhe dilemat e shkencës
Shëndeti 23:21 - 23 Korrik, 2020

Misteret e koronavirusit dhe dilemat e shkencës

Një nga misteret më të mëdha që lidhen me koronavirusin është shpejtësia me të cilën ai u përhap në të gjithë botën. Filloi në Kinën qendrore...

Ambasada gjermane bën njoftimin e rëndësishëm/ Ja kur do rihapet Zyra e Vizave dhe Pasaportave
Sociale 09:59 - 20 Korrik, 2020

Situata nga koronavirusi/ Ambasada gjermane merr vendimin drastik

Për shkak të situatës së koronavirusit, ambasada gjermane në vendin tonë ka marrë një vendim drastik. Në një njoftim në faqen zyrtare, ambasada bën të ditur...

Kronika 11:03 - 18 Korrik, 2020

Ishte me Covid-19 dhe po transportohej drejt Infektivit/ E moshuara ndërron jetë në ambulancë

Një 88-vjeçare nga Pogradeci ka ndërruar teksa po transportohej me ambulancë drejt spitalit Infektiv, pasi ishte konfirmuar pozitive ndaj Covid-19. Mësohet se e moshuara ishte konfirmuar...

Rama sërish apel qytetarëve/ “Mbani maska, mos e humbni vëmendjen te shifrat”
Politikë 19:44 - 16 Korrik, 2020

Rama sërish apel qytetarëve/ “Mbani maska, mos e humbni vëmendjen te shifrat”

Kryeministri Edi Rama ka bërë sërish thirrje pasditen e sotme për mbajtjen e maskës në një deklaratë pas inspektimit të investimeve në Ujësjellësin e Bovillës. Rama e...