Connect with Us

All posts tagged "koronavirus"

“OBSH show mediatik”/ Mjeku i njohur: Pas 10 muajsh të shfaqjes së Covid flasin njësoj, 9 shanset e humbura
Sociale 11:47 - 14 Gusht, 2020

“OBSH show mediatik”/ Mjeku i njohur: Pas 10 muajsh të shfaqjes së Covid flasin njësoj, 9 shanset e humbura

Mjeku i njohur kardiokirurg, prof. Edvin Prifti ka renditur 8 shanset e humbura të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të përgatitur dhe mbrojtur njerëzimin nga koronavirusi....

Prej 5 ditësh i shtruar te Infektivi/ Humb jetën një tjetër pacient me Covid
Sociale 09:35 - 14 Gusht, 2020

Prej 5 ditësh i shtruar te Infektivi/ Humb jetën një tjetër pacient me Covid

Shënohet një tjetër viktimë nga COVID-19 në vendin tonë. Mësohet se në spitalin Infektiv ka humbur jetën një 60-vjeçar nga Tepelena. Ai ishte shtruar prej 5...

Blog 08:31 - 14 Gusht, 2020

Çfarë janë “superpërhapësit” dhe si mund të ndalen?

Një udhëtim për ski, një dasmë, një praktikë kori: ajo që kanë të përbashkët këto ngjarje është se ato kanë të gjitha raste të superpërhapjes së...

Veliaj shfaqet në ekran pas betejës me Covid/ Zhupa i nxjerr "të palarat": Dy javë plazh dhe nxirje
Politikë 13:54 - 13 Gusht, 2020

Veliaj shfaqet në ekran pas betejës me Covid/ Zhupa i nxjerr “të palarat”: Dy javë plazh dhe nxirje

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa ka ironizuar kyrebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj. Sot pasi u shfaqt në ekran, pasi mundi virusin, Zhupa thotë se “dy javë...

Rëndohet bilanci/ Katër viktima në 24 orët e fundit, regjistrohen dhe 120 raste të reja
Sociale 10:05 - 13 Gusht, 2020

I shtruar prej ditësh tek Infektivi/ Ndërron jetë nga COVID një mësues

Një mësues nga Mirdita ka ndërruar jetë nga COVID 19. Mësohet se mësuesi ishte shtruar prej disa ditësh në spitalin Infektiv në Tiranë pasi gjendja e...

Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë
Bota 09:25 - 13 Gusht, 2020

Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres paralajmëroi se pandemia e COVID-19 jo vetëm që kërcënon rezultatet në luftimin e varfërisë globale dhe ndërtimin...

“Covid-i dhe pushteti”/ Erion Dasho: Qeveria nuk ka asgjë nën kontroll!
Shëndeti 08:45 - 13 Gusht, 2020

“Covid-i dhe pushteti”/ Erion Dasho: Qeveria nuk ka asgjë nën kontroll, po bëjnë propagandë!

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho thotë se në janar 2020, mozaikut të pushteteve ju shtua një “pushtet” i ri, ai i COVID-it i cili vepronte...

Shëndeti 08:28 - 13 Gusht, 2020

Vaksina ruse për COVID-19, zyrtarët amerikanë skeptikë

Dy zyrtarë të lartë amerikanë të shëndetësisë kanë shprehur skepticizëm në lidhje me pretendimin e presidentit Vladimir Putin se shkencëtarët rusë kanë zbuluar vaksinën e parë...

Vetëvrasja e 29-vjeçarit në "Shefqet Ndroqi"/ Zbardhet dëshmia e infermieres
Kronika 08:18 - 13 Gusht, 2020

Tragjedi te “Shefqet Ndroqi”/ 29 vjeçari i prekur nga Covid hidhet nga kati i tretë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në spitalin Covid 2 në Tiranë. Mësohet se një i ri, i infektuar me koronavirus është hedhur nga kati i...

Epidemiologu hedh dritë mbi shifrat e Covid-19/ Vret më pak se gripi sezonal
Shëndeti 14:45 - 12 Gusht, 2020

Epidemiologu hedh dritë mbi shifrat e Covid-19/ Vret më pak se gripi sezonal

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, përmes një postimi në rrjetet sociale komenton shifrat e vdekjeve të shkaktuara nga virusi i ri. Mjeku thotë se Covid-19 vret më pak...

Testohet vaksina ruse anti Covid te 38 persona/ Ka efekte anësore
Shëndeti 14:10 - 12 Gusht, 2020

Testohet vaksina ruse anti Covid te 38 persona/ Ka efekte anësore

Pas lajmit se Rusia ka zbuluar vaksinën kundër koronavirusit dhe reagimeve të ndryshme nga ana e studiuesve dhe ekspertëve në botë ajo është testuar në vetëm...

Për tre muaj/ Facebook fshin 7 milionë postime të rreme rreth koronavirusit
Lajme 10:15 - 12 Gusht, 2020

Për tre muaj/ Facebook fshin 7 milionë postime të rreme rreth koronavirusit

Rrjeti social Facebook bën të ditur  se 7 milionë postime në 3-mujorin e dytë të këtij viti për shpërndarjen e informacioneve false rreth koronavirusit, përfshirë këtu...

Shëndeti 08:20 - 12 Gusht, 2020

Studimi/ Cigaret elektronike rrisin rrezikun e koronavirusit

Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t’u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa jo duhanpirësit në të...

Rritje e lehtë e shifrave në 24 orë/ Humbin jetën 5 të infektuar
Shëndeti 16:05 - 11 Gusht, 2020

Rritje e lehtë e shifrave në 24 orë/ Humbin jetën 5 të infektuar

Konfirmohen 140 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Shqipëri. Raportohet se janë kryer 603 testime për të dyshuar të prekur nga...

Shëndeti 11:47 - 11 Gusht, 2020

Nga origjina e pandemisë, tek shkollat, vaksinat dhe ajo çfarë na pret

Si ka filluar gjithçka? Si është menaxhuar emergjenca? Do vijë shpejt vaksina? Si të lëvizet në frontin e hapjes së shkollave? Profesor Andrea Crisanti, Drejtor i...

"Do jem i pari që do injektohem"/ Presidenti i Filipineve i beson vaksinës së Rusisë
Bota 11:26 - 11 Gusht, 2020

“Do jem i pari që do injektohem”/ Presidenti i Filipineve i beson vaksinës së Rusisë

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka pranuar ofertën e Rusisë për vaksinën anti-covid e cila sipas deklartave nga Moska është gati dhe e sigurtë. Duterte tha...

Mjeku ngre shqetësimin: Në spitalet COVID më shumë të dyshuar se sa pacientë të diagnostikuar
Shëndeti 08:52 - 11 Gusht, 2020

Mjeku ngre shqetësimin: Në spitalet COVID më shumë të dyshuar se sa pacientë të diagnostikuar

Mjeku i njohur Erion Dasho ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me pacientët e shtruar në spitalet COVID, pasi sipas tij në këto spitale ka...

Shifra alarmante në Kosovë/ 13 viktima në 24 orë, konfirmohen 171 raste pozitive
Kosova & Rajoni 15:23 - 10 Gusht, 2020

Tjetër bilanc i zi në Kosovë/ 14 viktima nga Covid-19 dhe qindra raste të reja

Situata në Kosovë vijon të jetë alarmante nga pandemia e koronavirusit. Në 24 orë e kanë humbur jetën nga koronavirusi 14 persona, duke e çuar kështu...

Situata nga pandemia/ Gjermania i premton Shqipërisë 10.5 milion euro për luftën kundër Covid-19
Politikë 14:33 - 10 Gusht, 2020

Situata nga pandemia/ Gjermania i premton Shqipërisë 10.5 milion euro për luftën kundër Covid-19

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj zhvilloi sot një takim me ambasadorin gjerman Peter Zingraf ku u diskutua mbi intensifikimin e bashkëpunimit përgjatë vitit 2020....

Sociale 13:39 - 10 Gusht, 2020

Infektohen me Covid shefi i policisë dhe ai i regjimit të jashtëm në burgun e Bradasheshit

Shefi i policisë në burgun e Brandasheshit dhe shefi i regjimit të jashtëm janë infektuar me COVID-19 ditën e sotme. Ata janë izoluar në shtëpi dhe...

Si e “merr peng trupin”, koronavirusi
Blog 09:02 - 10 Gusht, 2020

Katër ndryshimet e mëdha globale, që mund të shkaktojë koronavirusi

Nga Chengwei Liu “Psychology Today” Brenda disa muajsh, koronavirusi është përhapur nga Kina në pothuajse çdo cep të botës, dhe fatkeqësisht ka marrë deri tani jetën...

Situata nga Covid/ Boris Johnson: Shkollat duhet të hapen në shtator!
Politikë 08:28 - 10 Gusht, 2020

Situata nga Covid/ Boris Johnson: Shkollat duhet të hapen në shtator!

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka deklaruar se shkollat në Angli duhet të rihapen në muajin shtator. Ai u shpreh se vendi e ka për “detyrë morale”...

Kosova & Rajoni 20:16 - 9 Gusht, 2020

Hapja e shkollave në Kosovë/ Hoti: Po përgatitet udhëzuesi për mënyrën e organizimit

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka deklaruar se po përgatitet një udhëzues për organizimin e vitit të ri shkollor, për hartimin e të cilit po studiohen...