Connect with Us

All posts tagged "koreja e veriut"

Bota 15:17 - 24 Gusht, 2019

Prova të reja me raketa të Koresë së Veriut

Koreja e Veriut ka kryer një tjetër provë me raketa balistike, duke shkelur një premtim bërë presidentit amerikan, Donald Trump, se do të përmbahet nga provat...

Aktualitet 19:50 - 11 Nentor, 2018

Foto- Koreja e Jugut dhuratë për Kim Jong Un/ I dërgon 200 tonë mandarina

Pas marrëveshjes për dhënien fund të armiqësisë në Gadishullin Korean, Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae In dërgoi sot 200 tonë mandarina në Korenë e...

Aktualitet 21:44 - 27 Korrik, 2018

Kim Jong Un mban fjalën/ Dorëzon eshtrat e 55 ushtarëve amerikanë

Koreja e Veriut i ka dorëzuar Amerikës 55 trupat e ushtarëve të vdekur gjatë luftës. Arkivolet ku ishin vendosur trupat, ishin të mbuluara nga flamuj të...

Aktualitet 16:53 - 12 Qershor, 2018

Marrëveshja për denuklearizimin e Koresë së Veriut/ Reagon Berisha

Pas marrëveshjes së firmosur nga presidenti i SHBA-ve, Donald Trump me Kim Jong un për denuklearizimin e Koresë së Veriut, ka reaguar ish-kryeministri Sali Berisha. Në...

Aktualitet 15:51 - 12 Qershor, 2018

Takimi SHBA-Koreja e Veriut/ Zbardhet deklarata e plotë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald J. Trump, dhe Kryetari i Komisionit të Çështjeve Shtetërore të Republikës Demokratike Popullore të Koresë (DPRK), Kim Jong Un, zhvilluan...

Aktualitet 16:42 - 31 Dhjetor, 2017

Viti i Ri mbërrin në vendin komunist/ Spektakël në qiell

Vendi komunist i drejtuar nga Kim Jong Un, ka hapur dyert për Vitin e Ri 2018. Kryeqyteti i Koresë së Veriut, ka dhuruar një spektakël të...

Aktualitet 19:53 - 28 Nentor, 2017

Nuk ndalet së provokuari Koreja e Veriut/ Lëshon një tjetër raketë balistike

Koreja e Veriut e udhëhequr nga Kim Jong Un, vijon të provokojë ndërkombëtarët dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Mediat e Koresë së Jugut, kanë raportuar...

Aktualitet 22:30 - 11 Tetor, 2017

Do shkoni në Korenë e Veriut?/ Zbuloni gjërat që nuk mund të blini

Është e vështirë të besosh të gjitha gjërat që thonë për Korenë e Veriut. Kjo e bën një vend intrigues dhe shumë të çuditshëm. Njerëzit që...

Aktualitet 15:16 - 4 Tetor, 2017

Putin paralajmëron një sulm të mundshëm ndaj Koresë së Veriut

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka paralajmëruar mundësinë e një sulmi global ndaj Koresë së Veriut, për të çarmatosur shtetin komunist. Vladimir Putin tha se s...

Aktualitet 12:10 - 26 Shtator, 2017

Shtëpia e Bardhë hedh poshtë pohimet për luftë kundër Koresë Veriore

Shtëpia e Bardhë ka hedhur poshtë pohimet e ministrit të Jashtëm të Koresë së Veriut se SHBA-ja i ka shpallur luftë Koresë së Veriut, këto pretendime...

Aktualitet 08:25 - 26 Shtator, 2017

Kërcënimet e Trump për Korenë komuniste/Ja kundërpërgjigja e ministrit

Ministri i jashtëm i Koresë së Veriut tha se Donald Trump ka shpallur luftë në vendin e tij. Duke postuar në Twitter, se nëse ministri i...

Aktualitet 09:42 - 22 Shtator, 2017

Programi Bërthamor i Koresë së Veriut/ Trump: Do ndërmerren sanksione të reja

SHBA ka njoftuar se sanksione të reja do të ndërmerren ndaj Koresë së veriut. Presidenti Donald Trump, ka thënë se me 21 shtator do të njoftojë...

Aktualitet 18:03 - 3 Shtator, 2017

Donald Trump “shpërthen” ndaj Koresë së Veriut/Vend i papërgjegjshëm!

Presidenti Donald Trump dënoi Korenë e Veriut për provën më të madhe bërthamore që ka zhvilluar deri më sot, duke e cilësuar “një vend të papërgjegjshëm,...

Aktualitet 21:54 - 2 Shtator, 2017

Paralajmërimi i frikshëm i Vladimir Putin për tensionin SHBA-Kore e Veriut

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar administratën Trump se armiqësia e vazhdueshme midis SHBA dhe Koresë së Veriut është pranë përshkallëzimit në një “konflikt në shkallë...

Aktualitet 15:41 - 29 Gusht, 2017

Koreja e Veriut lëshon raketë mbi Japoni/Shkakton alarm

Koreja e Veriut lëshoi sot një raketë që kaloi mbi Japoni duke zgjuar reagime të menjëhershme nga Tokio dhe Seuli, si dhe një tjetër paralajmërim nga...

Aktualitet 22:30 - 28 Gusht, 2017

15 foto që tregojnë ndryshimin mes Koresë së Jugut dhe të Veriut

  Njerëzit që studiojnë kulturën koreane duket se besojnë se “gjithkush pëlqen të flasë për Korenë e Veriut sepse mund të thuash diçka për këtë”. Megjithatë,...

Aktualitet 19:40 - 22 Gusht, 2017

Amerika bën prova lufte/ Koreja e Veriut bëhet gati të përgjigjet

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë filluar stërvitjet e përbashkëta ushtarake, pavarësisht rritjes së tensioneve me Phenianin dhe rrezikun që këto manovra mund të...

Aktualitet 17:14 - 17 Gusht, 2017

Moon: S’ka sulm ndaj Koresë së Veriut, pa miratimin e Seulit

Ndërkohë në një përpjekje të re për t’i dhënë zgjidhje diplomatike krizës, presidenti Moon njoftoi se po konsideron mundësinë e nisjes së një të dërguari të...

Aktualitet 08:26 - 16 Gusht, 2017

Kush e furnizon Korenë e Veriut me motorë raketash?

Koreja e Veriut ka arritur përparime të shpejta në aftësitë e saj raketore gjatë dy viteve të fundit, falë mesa duket motorëve të stilit sovjetik të...

Aktualitet 14:15 - 15 Gusht, 2017

Luftë? SHBA paralajmëron Korenë e Veriut

Tonet mes Uashingtonit dhe Phenianit po ashpërsohen gjithnjë e më shumë. Ministri amerikan i Mbrojtjes, James Mattis në një paralajmërin ndaj udhëheqjes komuniste bëri fjalë madje...

Aktualitet 11:05 - 15 Gusht, 2017

Pas raketës vjen lufta!/Koreja e Veriut s’ka të ndalur, tjetër kërcënim SHBA-s

Koreja Veriore, që kishte alarmuar ushtrinë e saj më 15 gusht, ka thënë se do të presë edhe pak për hedhjen e raketave në territorin amerikan,...

Aktualitet 09:26 - 15 Gusht, 2017

Si të zgjidhet kriza e Koresë së Veriut/Receta e Henry Kissingerit

Për më shumë se 30 vjet, përgjigja e botës ndaj programit bërthamor të Koresë së Veriut, ka kombinuar dënimin me zvarritjen. Sjellja kokëkrisur e Phenianit është...

Aktualitet 20:10 - 13 Gusht, 2017

Parashikoi presidencën e Trump/ Tani parashikon Luftën e Tretë Botërore

Një profet i cili pretendon se ka parashikuar saktësisht presidencën e Donald Trump ka parashikuar datën e saktë të fillimit të Luftës së Tretë Botërore. Lajmëtari...