Connect with Us

All posts tagged "konflikti"

Blog 08:34 - 17 Janar, 2020

Hapi i parë drejt paqes në Libi?

Të dielën (19.01) qeveria gjermane ka ftuar në zyrën e kancelares palët e konfliktit në Libi dhe përkrahësit e tyre jashtë vendit. Me këtë konferencë Gjermania...

Politikë 21:44 - 13 Janar, 2020

Paralajmëron eksperti i sigurisë/ Shqipëria i ka hedhur dorashkën në fytyrë Iranit, duhet kujdes

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Adrian Shtuni, në një lidhje me emisionin “Real Story”, ka folur për situatën e krijuar mes SHBA-ve dhe Iranit dhe rolin e...

Politikë 18:43 - 11 Janar, 2020

Konflikti SHBA-Iran/ Ngjela i ashpër: Mos dëgjoni hoxhallarët

Avokati Spartak Ngjela, i ftuar në studion e “Kjo Javë”, teksa ka komentuar konfliktin SHBA-Iran, u shpreh i prerë ndërsa theksoi se nuk ka fuqi Irani...

Politikë 21:36 - 21 Nentor, 2019

Sugjerimi i SHBA-së për konfliktin në Kushtetuese/ Lubonja: Këshilla për dërgimin në Venecia qesharak

Nga tryeza e emisionit “Real Story”, ku po diskutohet për konfliktin e ashpër KED-President, lidhur me dekretimin e  anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe sugjerimin e sotëm...

Kronika 18:02 - 24 Tetor, 2019

Konflikti-I përplas makinën me dashje/ Arrestohet 37 vjeçari

Një 37 vjeçar është arrestuar në flagrancë këtë pasdite në Kukës. Sipas njoftimit të policisë, mësohet se 37 vjeçari me inicialet L.SH, ka goditur në mënyrë...

Kronika 20:48 - 2 Tetor, 2019

Vrasja e trefishtë në Klos/ Dy familjet prej kohësh në konflikt, nusja kishte paditur vjehrrin e kunatin

Janë zbardhur detaje të reja nga vrasja e ndodhur një ditë më parë në Xibër të Klosit ku vëllai Sali Dakuci, vrau vëllanë Kujtimin dhe nipin...

Bota 14:28 - 28 Gusht, 2019

Kërcënime dhe drone/ Përshkallëzohet situata në Izrael 

Izraeli po lufton në disa fronte njëkohësisht. Konflikte ushtarake ka jo vetëm në Rripin e Gazës, por edhe në Liban e Siri. Situata mund të përshkallëzohet...

Opinione 20:24 - 25 Gusht, 2019

Ekskluzive/ Sherri Basha-Mediu: “Nuk pyes për kryetarë degësh dhe kryebashkiakë”

Pak ditë më parë CNA.al raportoi për një debat të ashpër të zhvilluar në zyrën e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, me Fatmir Mediun, kryetarin...

Politikë 11:43 - 7 Gusht, 2019

Partisë Socialiste i del tymi/ Konflikti ministra-deputetë, shtrihet në bazë

Partia Socialiste po zien nga brenda. Mazhoranca është përfshirë nga debate  dhe përplasje të ashpra brenda llojit. Konfliktet mes një numri të madh deputetësh dhe ministrave...

Aktualitet 12:58 - 25 Qershor, 2019

“Bashkë për në greminë”/ Modeli i Friedrich Glasl, i përshkallëzimit të konfliktit

Modeli i përshkallëzimit të konfliktit që ndihmon jo pak në analizën e konflikteve, ky model ka nëntë faza, ndryshe nga modeli i mëhershëm i Kurt R....

Aktualitet 12:52 - 12 Prill, 2019

Breshëri plumbash në mes të qytetit/ Zbardhet ngjarja

Policia ka zbardhur ngjarjen dhe identifikuar autorët e ngjarjes së ndodhur ditën e djeshme në lagjen nr 17 Durrës , ku dy të rinj kanë qëlluar...

pese konkluzione nga altin goxhaj
Aktualitet 22:58 - 22 Mars, 2019

Përfundon me marrëveshje konflikti tek “Petro Nini”/ Familjarëve u dhurohen dy shtëpi

Familjarëve të shtëpive tek “Petro Nini” iu janë dhuruar nga një shtëpi, pas konfliktit për dorëzimin e banesave. Lajmi bëhet i ditur nga “Ora News” ku...

Aktualitet 11:02 - 19 Mars, 2019

Përplasje mes dy biznesmenëve/ Plagosen tre persona, policia fsheh ngjarjen

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot denoncimin e një qytetari, sipas të cilit tre persona kanë mbetur të plagosur, tre ditë më parë në Tiranë, pas...

Aktualitet 19:40 - 12 Mars, 2019

Konflikti tek “Petro Nini”/ Qytetarët bëjnë “copë” Ramën në rrjetet sociale

Pak më parë kryeministri Edi Rama, në rrjetet sociale shpërndau një video, ku përgjigjej për situatën që u krijua ditën e djeshme tek “Petro Nini Luarasi”....

Aktualitet 18:49 - 12 Mars, 2019

Konflikti tek “Petro Nini Luarasi”/ Rama u përgjigjet komentuesve

Kryeministri Edi Rama, mbrëmjen e sotme iu është përgjigjur komentuesve në rrjetet sociale lidhur me konfliktin e pronësisë pranë shkollës “Petro Nini Luarasi”. Rama ka shtuar...

rama dergon meten ne kushtetuese
Aktualitet 01:38 - 12 Janar, 2019

DW: Krizë institucionale presidencë – kryemninistri?

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri.   Një...

Aktualitet 17:17 - 10 Janar, 2019

Protesta e studentëve/ Braçe: Konfliktin që po kërkonin nuk do ta gjeni

Zëvendëskryeministri, Erion Braçe në një postim në rrjetet sociale i është drejtuar studentëve se dhuna nuk ka lidhje me shkollën por me pushtetin. “#Dhune e vjeter...

hashim thaci dhe aleksander vucic
Aktualitet 20:04 - 13 Prill, 2018

Konflikti Kosovë-Serbi, katër skenarët e mundshëm

Gati një dekadë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, shtatë vite pas fillimit të dialogut me ndërmjetësimin e BE-së dhe pesë vjet nga marrëveshja e Brukselit...

Kronika 11:24 - 24 Mars, 2018

“Krimet  e Rënda” në aksion/ 6 persona në pranga

Krimet  e Rënda kanë zbardhur ngjarjen e ndodhur pak ditë më parë në Laknas Tiranë,  ku në një lokal shtetasit Ardjan Shima, Klejdian Deliu, Gentjan Neli,...

Aktualitet 20:55 - 30 Dhjetor, 2017

Media greke për konfliktin e emrit midis Greqisë dhe Maqedonisë  

  Pas ngjarjeve të brendshme politike në Greqi, akuzat në relacion pushtet-opozitë dhe dallimet ndërmjet partnerëve të koalicionit në Qeveri për shkak të çështjes së emrit,...

Kuriozitete 12:56 - 25 Korrik, 2017

(Video) Plas sherri mes nuses e vjehrrës/ Kapen për flokësh në sy të burrit dhe fëmijës

Mardhëniet mes nuses e vjehrrës janë ndër mardhëniet më të vështira, pasi gjtihmnë për arsye shumë të vogla mund të ndizen debate e konflikte të mëdha....

Aktualitet 08:57 - 28 Mars, 2017

Përshkallëzohet tensioni me Rusinë/Shikoni tanket që sjell Britania në Estoni (Video)

Pajisje të ushtrisë britanike, duke përfshirë edhe tanke, arritën kësaj jave në Estoni. Kjo është pjesë e një lëvizjeje të NATO-s për të parandaluar dhe për...

Aktualitet 09:04 - 8 Tetor, 2016

Meta: Konflikti të mos deformojë themelet e reformës

Kryetari i Kuvendit, njëherësh edhe kreu i LSI-së Ilir Meta kërkon që konfliktualiteti politik të mos dëmtojë reformën në drejtësi. Pas seancës për ligjet shoqëruese të...