Connect with Us

All posts tagged "komunizmi"

Përkujtohet 20 shkurti i vitit 1991/ Olli: Sot pas 30 vitesh, diktatura na sundon sërish
Politikë 18:34 - 20 Shkurt, 2021

Përkujtohet 20 shkurti i vitit 1991/ Olli: Sot pas 30 vitesh, diktatura na sundon sërish

20 shkurti 1991 ka hyrë në historinë e Shqipërisë si dita e shembjes së simbolit të diktaturës, shtatores së Enver Hoxhës në qendër të Tiranës. Në...

Modeli Trump si rrugëzgjidhje për ringritjen e kombit
Opinione 16:57 - 28 Nentor, 2020

Modeli Trump, si rrugëzgjidhje për ringritjen e kombit

Nga Nikola Kedhi Përse bien kombet? Është një pyetje që njeriut të zakonshëm, në furtunën e jetës së përditshme, nuk i shkon ndër mend ta bëjë....

Sekretet dhe gënjeshtrat e spiunëve të Luftës së Ftohtë
Blog 09:32 - 11 Tetor, 2020

Sekretet dhe gënjeshtrat e spiunëve të Luftës së Ftohtë

Gjatë Luftës së Ftohtë Moska ishte një vend si askush tjetër. Sytë dhe veshët e policisë sekrete Sovjetike, KGB, ishin kudo. I vetmi vend ku mund...

Ina Zhupa kujton viktimat e komunizmit/ “Drejtësia nuk mund të vijë nga persekutorët e rilindur”
Politikë 14:09 - 23 Gusht, 2020

Ina Zhupa kujton viktimat e komunizmit/ “Drejtësia nuk mund të vijë nga persekutorët e rilindur”

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, ka përkujtuar ditën e sotme viktikmat e sistemeve totalitare. Në një postim në rrjetet sociale, Zhupa ka publikuar një tabelë...

Dëshmi të rralla/ Femrat që vuajtën në burgjet e regjimit komunist dhe abuzimet që bëheshin ndaj tyre
Histori 20:51 - 27 Korrik, 2020

Dëshmi të rralla/ Femrat që vuajtën në burgjet e regjimit komunist dhe abuzimet që bëheshin ndaj tyre

Faqja që i dedikohet historive të trishta të periudhës së Komunizmit, ka nxjerrë sot dëshmitë e rralla të Tanush Kasos, kryetarit të Shoqatës së Burgosurve Politikë...

Histori 09:28 - 25 Korrik, 2020

Dokumenti i vitit 1987/ Si Enver Hoxha persekutonte popullin, qytetet me më shumë kontigjentë

Regjimi diktatorial i Enver Hoxhës sundoi duke përdorur përgjime masive dhe duke mbajtur nën terror qytetarët, nëpërmjet të ashtuquajturve agjentë. Sigurimi i Shtetit, ishte një ndër...

Blog 08:26 - 25 Qershor, 2020

Letër e hapur atyre që vetë-quhen “socialistë”

Nga Scott Mcconnell “The American Conservative” * I dashur Filip, Demokracia sociale evropiane ka bërë një paqe kaq të qëndrueshme me institucionet parlamentare, liritë civile dhe...

Opinione 08:30 - 11 Prill, 2020

Nga Edisop Ypi/ A ta shpallim 11 Prillin festë kombëtare ?

Dridhej e spërdridhej të linte përshtypjen se ishte i shkolluar. Por ishte thjesht një gdhë që s’mori dot asnjë diplomë. Po i ditur, i kënduar, a...

Histori 10:12 - 27 Mars, 2020

Burgosje, tortura e internime/ Dëshmia tronditëse e avokatit të famshëm

Publikohet historia e panjohur e familjes së avokatit dhe publicisit të njohur, Vasil Dilo me origjinë nga Gjirokastra, i cili pasi ishte shkolluar e diplomuar për...

Blog 08:25 - 11 Mars, 2020

A do të sjellë COVID-19, shembjen e regjimit komunist në Kinë?

Nga Liubomir K.Topaloff  “The Diplomat” “Aksidenti bërthamor në Çernobil” – shkroi ish-udhëheqësi sovjetik Mikail Gorbaçov, në prag të 20 vjetorit të katastrofës – “më shumë sesa...

Histori 09:02 - 7 Mars, 2020

“I kërkova Ramiz Alisë që të dënonte figurën e Enverit”/ Dëshmia e rrallë e ish-majorit që e mbyllën në Psikiatri

Publikohet historia e panjohur të ish-majorit të Sigurimit të Shtetit, Koçi Lubonja, i cili pasi kishte dalë partizan që në moshën 17 vjeçare me gjithë vëllezërit...

A do shkojë Rama në mbledhjen e Këshillit Politik?/ Enkel Demi vë bast live me Petrit Vasilin
Politikë 09:07 - 6 Mars, 2020

“Ju nuk e dini fare se çfarë bëhet në Shqipëri”/ Enkel Demi vë me “shpatulla pas muri” ministrin e Ramës

Ministri për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi ka pasur një debat të fortë, sot në emisionin “Abc e Mëngjesit” me Enkel Demin. Gjatë bisedës në studio,...

Histori 10:18 - 26 Dhjetor, 2019

Krishtlindje në kohën e komunizmit/ Meshat e Dom Ernest Troshanit

Krishtlindjet, festa më e madhe e besimitarëve të krishterë në mbarë botën, në Shqipëri ka filluar të festohet (pas një ndërprerje të gjatë) vetëm pas viteve...

Politikë 23:00 - 9 Nentor, 2019

Muzeu i pamundur i komunizmit/ Si kujtohet regjimi 3 dekada pas rënies së Murit të Berlinit

Tre dekada pas rënies së Murit të Berlinit, dhe rrëzimit të diktatorit bullgar, Todor Zhivkov, Bullgaria grindet për muzeun e kohës së komunizmit. Në vendet e...

Histori 08:53 - 7 Nentor, 2019

Zhdukja e mjekut hebre/ Dëshmia shokuese e bashkëshortes: Si u gjet trupi pa kokë

Publikohet historia e panjohur e Natan Schachner, mjekut me origjinë hebraike i cili gjatë periudhës së pushtimit ishte në rradhët partizane të Brigadës së Mehmet Shehut...

Blog 09:18 - 6 Nentor, 2019

102 vite komunizëm, 100 milionë të vdekur

Nga David Satter “Wall Stret Journal” * Më 6 nëntor 1917, bolshevikët e armatosur pushtuan Pallatin e Dimrit në Petrograd (sot Shën Petersburg), dhe arrestuan ministrat...

Politikë 18:09 - 2 Nentor, 2019

“Glorifikimi i heronjëve të komunizmit”/ Alizoti: Vetëm politikanët pervers mund të imponojnë këtë poshtërsi

Në kuadër të 75-vjetorit të Çlirimit të Atdheut, Bashkia e Tiranës ka vendosur portretet e heronjve të Luftës Nacionalçlirimtare në bulevardin ”Nënë Tereza”. Ndërkaq, ëshë ndërhyrë...

Histori 11:57 - 21 Tetor, 2019

Fati i trishtë i familjes së Isa Boletinit/ Përndjekja në Shqipëri dhe Serbi, si ia vranë djalin

Memorie.al sjell dëshminë  nipit të heroit, Isa Boletinit për hakmarrjen e komunistëve ndaj familjes së tyre. “Hakmarrja e regjimit komunist ndaj familjes sonë filloi që në...

Jozefina topalli partia demokratike
Politikë 13:07 - 17 Tetor, 2019

Jozefina Topalli, armike nga babai dhe bashkëshorti si dje nga Enver Hoxha dhe sot nga Lulzim Basha

Me vendosjen e diktaturës komuniste në Shqipëri, ndër hapat e parë që u ndërmorën nën terror, ishin shpartallimi i të gjitha organizimeve kulturore e artistike, që...

Histori 11:47 - 12 Tetor, 2019

Raporti sekret i Sigurimit të Shtetit në vitin 1973/ Leka Bungo nën vëzhgim për agjitacion e propagandë

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dokumentet e vitit 1974 me karakteristikën e Teatrit “Bylis” të Fierit për regjizorin e njohur , Leka Bungo, ku ai akuzohej për shfaqje...

Lajm i Rekomanduar 09:20 - 18 Shtator, 2019

Ekskluzive-Intervista e plotë/ Arben Imami, pa dorashka për Ramën, Bashën, opozitën, zgjedhjet dhe të ardhmen

Në një intervistë ekskluzive për CNA.al ish-ministri dhe themeluesi i Partisë Ddemokratike, Arben Imami, ka analizuar krizën politike në vend dhe qeverisjen e Ramës këto 6 vite, që...

Politikë 12:43 - 23 Gusht, 2019

“Për të mos u kthyer më kurrë pas”/ Mesazhi i fortë i Metës

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një mesazh të fortë sot, me rastin e përkujtimit të Ditës Europiane të Kujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit, dy...

Politikë 08:48 - 20 Gusht, 2019

“Rilindja e komunizmit”/ Ish-ministri i Ramës numëron faktet tronditëse

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani akuzon Rilindjen, se po rikthen komunizmin. Në një postim në rrjetet sociale, Manjani numëron disa fakte që...

Me shume postime