Connect with Us

All posts tagged "komisioni i venecias"

Politikë 21:23 - 31 Mars, 2020

“Efikasiteti i reformës të jetë i qartë”/ Soreca: Të nxjerrim mësime

Ecuria e reformës në drejtësi ka qënë një nga arsyet që Këshilli Evropian i celi dritën jeshile Shqipërisë për hapjen e negociatave të pranimitt në familjen...

Opinione 19:33 - 7 Mars, 2020

Nga Altin Goxhaj/ Venecia si lajm i mirë për Metën dhe… Ramën e Bashën por i keq për ne!

Komisioni i Venecias i dha te drejte Presidentit per kapjen e Gjykates Kushtetuese nga EDvEri, pra Ministrja e Drejtesise ka falsifiku, ka abuzu pra ka shkel...

Politikë 20:24 - 15 Shkurt, 2020

Vasili publikon dokumentin/ Rama dhe Ruçi provokuan rëndë Komisionin e Venecias

Ish kreu i LSI, Petrit Vasili ka reaguar ashpër përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me miratimin e ligjit për emërimet në Gjykatën Kushtetuese dhe...

Politikë 16:14 - 6 Shkurt, 2020

Komisioni i Venecias vizitë zyrtare tre ditore në Shqipëri

Komisioni i Venecias pritet të zhvillojë një vizit ënë Shqipëri në datat 9 deri në 12 shkurt. Vizita është në kuadër të dhënies së opinionit për...

Lajme 14:52 - 3 Shkurt, 2020

Ligji për censurën ndaj mediave drejt Venecias/ OSBE jep njoftimin e rëndësishëm

OSBE ka dërguar në Komisionin e Venecias shqyrtimet dhe ankesat e saj për ligjin e censurës së mediave. Këtë fakt e ka bërë të ditur përmes...

Politikë 13:25 - 30 Janar, 2020

Mazhoranca një hap pas për paketën e censurës/ Thirrja e Sorecës: Adresoni çdo shqetësim

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca ka reaguar pasi mazhoranca kërkoi të mos votohet paketa e censurës nga Kuvendi, derisa Komisioni i Venecias të japë opinionin. Me...

Politikë 19:12 - 22 Janar, 2020

Dërgohet në Venecia paketa e censurës/ Ja kur do të jepet vendimi përfundimtar

Këshilli i Europës ka dërguar në Komisionin e Venecias ligjin e qeverisë Rama që synon censurimin e mediave. KE kërkon opinionin e tij pas debateve të...

Politikë 21:12 - 7 Janar, 2020

Emërimi i Xhaferllarit në Kushtetuese/ Venecia pranon kërkesën e mazhorancës

Mazhoranca ka dërguar për interpretim në komisionin e Venecias dekretin e presidentit për emërimin e Marsida Xhaferllarit në Gjykatën Kushtetuese. “Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë bëri...

Politikë 12:28 - 27 Tetor, 2019

Metës nuk i del inati/ “Se vlerëson Komisioni i Venecias sjelljen e Presidentit”

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka komentuar sërish raportin e Komisionit të Venecias, mbi ligjshmërinë e veprimeve të tij sa i takon zhdekretimit të datës së...

Politikë 20:41 - 15 Tetor, 2019

“Nuk prodhoi pasoja”/ Imami: Shkarkimi i Presidentit i vështirë

“Një akt që nuk prodhon pasoja nuk gjykohet!” Kështu u shpreh ish ministri dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Arben Imami teksa ka komentuar raportin e Komisionit...

Politikë 21:50 - 14 Tetor, 2019

Sulmon ashpër Presidentin/ Spiropali paralajmëron shkarkimin e Metës

Elisa Spiropali, Ministre e Shtetit për Parlamentin, e ftuar në studion e emisionit ‘5 Pyetjet nga Babaramo’ duke folur për raportin e Komisionit të Venecias dhe...

Politikë 19:08 - 14 Tetor, 2019

VOA/ Komisioni i Venecias ndryshoi opinionin përfundimtar për Metën

Komisioni i Venecias publikoi sot opinionin e vet përfundimtar lidhur me interpretimin e vendimit të presidentit Ilir Meta për të anulluar 30 qershorin si datën e...

Politikë 18:01 - 14 Tetor, 2019

Vendimi i “Venecias”/ Vasili: Rama dhe Rilindja u poshtëruan, tani të mbyllin gojën

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar referuar vendimit të plotë të Komisionit të Venecias të publikuar ditën e sotme. Përmes një shkrimi në rrjetet sociale,...

Politikë 21:48 - 11 Tetor, 2019

A është tejkalimi shkelje?/ Bardhi: Venecia konfirmoi se Presidenti nuk ka shkelur Kushtetutën

I ftuar në “Mbrëmje në ABC”, Sekretari i Përgjithshëm, Gazmend Bardhi, ka komentuar vendimin e Komisionit të Venecias për Presidentin e Republikës. Sipas Bardhit “opinioni tregon...

Politikë 17:25 - 11 Tetor, 2019

Venecia tha fjalën e fundit për Metën/ Blushi: Tao-Tao dhe lolot e ‘Rilindjes’ u detyruan të kërkojnë falje para Komisionit

Zëdhënësi i Presidentit të Republikës, Tedi Blushi tha se “lolot e Rilindjes dhe Tao Taos” janë detyruar të kërkojnë falje përpara komisionit të Venecias. “Sot është...

Politikë 17:18 - 11 Tetor, 2019

Raporti përfundimtar i Venecias/ Reagon presidenca: Lolot e rilindjes publikuan dokumentin e pavërtetë

Presidenca ka reaguar lidhur me Raportin përfundimtar të Komisionit të Venecias për presidentin Ilir Meta. Zëdhënësi i presidentit Meta, Tedi Blushi bën me dije se është...

Politikë 16:17 - 11 Tetor, 2019

“Draft-opinioni i Venecias, një show”/ Maliqi: Socialistët “godasin” Metën se kanë frikë nga Rama

I ftuar në studion e “Top Talk”, duke folur në lidhje me Draft-Opinionin e Komisionit të Venecias, deputeti Lefter Maliqi, ka thënë sërish se vendimi për...

Politikë 13:35 - 11 Tetor, 2019

Meta shkeli Kushtetutën/ Komisioni i Venecias i vë “vulën”

Komisioni i Venecias i ka vënë “vulën” duke thënë në raportin përfundimtar se Presidenti Ilir Meta ka shkelur Kushtetutën me anullimin e zgjedhjeve të 30 qershorit....

Politikë 18:35 - 7 Tetor, 2019

Raporti i Komisionit të Venecias/ Kryemadhi “merr në mbrojtje” Metën: “Ka zgjidhur gjithmonë kriza të vështira”

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka folur rreth situatës politike në vend si dhe komentoi raportin paraprak të Komisionit të Venecias për shkarkimin...

Politikë 21:10 - 1 Tetor, 2019

Rama reagon për herë të parë për Komisionin e Venecias/ Injoron presidentin Meta

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë pas raportit të Komisionit të Venecias ku thuhej se presidenti Ilir Meta e ka shkelur Kushtetutën me...

Politikë 21:56 - 30 Shtator, 2019

2 arsyet pse ka vlerë raporti i Venecias/ Rudina Hajdari zbulon votën për hetimin e Ilir Metës

Deputetja e opozitës Rudina Hajdari thotë se raporti i Komisionit të Venecias ishte shumë transparent. Ndër të tjera ajo u shpreh se e vlerëson këtë raport...

Politikë 21:45 - 30 Shtator, 2019

Raporti i Komisionit të Venecias/ Spahiu: Meta jo vetëm e ka shkelur, por e ka grisur totalisht Kushtetutën”

Ish kreu i Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiu, ka komentuar draft-raportin e Komisionit të Venecias ku një vend të rendësishëm ishte dhe pozicioni i presidentit Ilir Meta...

Opinione 20:08 - 28 Shtator, 2019

Nga Mero Baze/ Trajtimi i Venecias si “dekret për falje dënimi” për presidentin

Opinioni i Komisionit të Venecias ende nuk është bërë zyrtar, por përpjekja mediatike e Ilir Metës, për ta zhbërë atë, është në kulmin e saj. Nuk...