Connect with Us

All posts tagged "kodi zgjedhor"

avokati zbulon marreveshjen
Politikë 09:04 - 27 Maj, 2020

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar “ngre tonet”/ Boll është Boll, nuk do të ketë një tjetër “2017”

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ka reaguar ashpër në lidhje me qëndrimet që PS dhe PD po mbajnë për të mos ndryshuar Kodin...

Politikë 12:33 - 26 Maj, 2020

Artan Fuga rendit arsyet/ Pse Kodi Zgjedhor duhet patjetër të ndryshojë

Akademiku dhe profesori i njohur, Artan Fuga shkruan se Kodi Zgjedhor duhet patjetër të ndryshojë. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga rendit disa nga arsyet...

Politikë 18:27 - 14 Shkurt, 2020

LRE e Galdinit bën publike 4 parimet për Kodin Zgjedhor!

Nëpërmjet një njoftimi për shtyp, LRE – Lëvizja e Re ka bërë publike 4 parimet bazë që kjo parti e djathtë, opozitare i gjykon si të...

Politikë 09:14 - 1 Shkurt, 2020

Mazhoranca përgënjeshtron Bashën/ Nuk ka zgjedhje të parakohshme

Një ditë më parë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u shpreh se pjesë e marrëveshjes për uljen në Tryezën e Reformës Zgjedhore, është edhe zhvillimi...

Politikë 12:08 - 19 Dhjetor, 2019

Propozimet për Sistemin Zgjedhor/ Hajdari: Mjaft me abuzime dhe vjedhje votash

Kryetarja grupit parlamentar demokrat, Rudina Hajdari ka folur për propozimet e bëra nga Opozita në lidhje me ndryshimet në Sistemin Zgjedhor të Shqipërisë. Opozita ka propozuar...

Politikë 11:16 - 19 Dhjetor, 2019

Zbardhet drafti i Opozitës/ Ndryshimet e propozuara për Kodin Zgjedhor

Deputetët e opozitës parlamentare Myslym Murrizi dhe Halit Valteri kanë dërguar propozimin e tyre në Kuvend me qëllim ndryshimin e Kodit Zgjedhor të Shqipërisë, propozim ky...

Politikë 22:43 - 18 Shtator, 2019

“Rama e Basha s’duan ndryshim të Kodit Zgjedhor”/Ngjela mbështet opozitën e re

Avokati Spartak Ngjela shprehet se kryeministri Edi Rama dhe kreu i PD, Lulzim Basha nuk duan ndryshimin e Kodit Zgjedhor. I ftuar në Real Story” në...

Lajm i Rekomanduar 15:19 - 16 Gusht, 2019

Valdrin Pjetri nuk dorëhiqet dot nga ceremonia e marrjes së detyrës

Ditën e djeshme Valdrin Pjetri deklaroi që paska vendosur të tërhiqet nga ceremonia e marrjes së detyres si kryetar i bashkisë Shkodër. Por, Kodi zgjedhor është...

Politikë 11:05 - 7 Gusht, 2019

Kriza politike, Edvin Kulluri tregon prapaskenat

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike Edvin Kulluri ka reaguar referuar krizës politike në të cilën ndodhet vendi duke treguar shkaktarët e saj. Sipas Kullurit...

selia e partise demokratike tirane
Aktualitet 20:21 - 16 Maj, 2019

Vendimi i PD-së për dërgimin e anëtarëve në KZAZ/ Ja ç’parashikon Kodi Zgjedhor

Pasditën e sotme Partia Demokratike me anë të Gazment Bardhit bëri me dije se PD dhe LSI do të dërgojnë anëtarët e tyre në KZAZ për...

Aktualitet 17:19 - 7 Maj, 2019

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Mblidhet Komisioni i Posaçëm

Pak çaste më parë është mbledhur për herë të parë Komisioni i Posaçëm i Reformës Zgjedhore. Në mbledhjen e këtij komisioni janë të pranishëm të gjithë...

Aktualitet 19:38 - 19 Prill, 2019

Aleatët kundër Bashës/ Kërkojnë ndryshim të Sistemit Zgjedhor

Kryetari i PAA-së, Agron Duka teksa fliste për situatën aktuale në vend ka ngulmuar në kërkesën e tij për ndryshimin  e sistemit zgjedhor duke kërkuar një...

Aktualitet 19:26 - 31 Mars, 2019

Arian Galdini jep ultimatumin/ Është kriminal, Kodi zgjedhor duhet ndryshuar!

Aleati i të djathtës në kohën e “Çadrës së lirisë”, kreu i LDE-së, Arian Galdini, në një postim në rrjetet sociale, ka kërkuar sërish ndryshimin e...

Kuvendi i Shqiperise, seancat plenare
Aktualitet 10:11 - 21 Shkurt, 2019

Opozita ende s’ka dorëzuar mandatet/ Deputetët duhet të paraqiten në Kuvend

Opozita e bashkuar ka vendosur të djegë mandatet e deputetëve. Ndërkohë, dje është bërë një firmosje masive e dorëzimit të mandateve, një akt formal me një...

Aktualitet 08:55 - 26 Janar, 2019

Kodi Zgjedhor/ Dashamir Shehi apel partive politike

Për kreun e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, futja e teknologjisë në zgjedhje është immediate. Kreu i LZHK-së është shpreh se votimi dhe numërimi duhet...

Monika kryeamshi qan per arsimin e larte
Aktualitet 09:55 - 18 Janar, 2019

Kryemadhin e lëshojnë nervat/ “Shpërthen” në fyerje ndaj gazetares

Mbrëmjen e djeshme, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ishte e ftuar në emisionin “Open” në Top Channel, ku ndër të tjera është pyetur nga gazetarja Anila...

Aktualitet 18:11 - 7 Janar, 2019

Aleatët paralajmërojnë Bashën/ Voto Kodin Zgjedhor

Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi në një intervistë të dhënë në Tv Klan është shprehur kundër vendimit të Lulzim Bashës për të bojkotuar punimet e Parlamentit....

Aktualitet 15:47 - 29 Dhjetor, 2018

Nga Mentor Kikia/ Isha, pashë, dëgjova dhe ika

Pashë, mes të tjerëve, nja dy tipa që nuk frymëzojnë aspak qytetari. Nuk di të them nëse duhej të ishin në burg, por në një protestë...

Aktualitet 18:03 - 27 Dhjetor, 2018

Aleati shuplakë Bashës/ PD e ka të vështirë t’i fitojë zgjedhjet

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka i ftuar në rubrikën “Opinion” të News 24, përdori një gjuhë të ashpër ndaj aleatëve të tij opozitarë. Duka...

Deputetet ne Kuvedn, seance plenare
Aktualitet 18:44 - 26 Dhjetor, 2018

“Shpërthen” deputeti i PD-së/ Kolegët mendojnë vetëm për menderen e tyre në Kuvend

Deputeti demokrat, Myslim Murrizi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ka kërkuar ndryshimin e ligjit zgjedhor. Sipas tij kolegët në Kuvend janë servilët e kryetarëve dhe...

Aktualitet 18:05 - 8 Dhjetor, 2018

Reforma në drejtësi/ Soreca: Qeveria dhe opozita duhet të vendosin

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, vizitoi Panairin e Dimrit, një panair i organizuar nga prezenca e BE-së, në vendin tonë. Nga ky panair...

Aktualitet 17:35 - 17 Shtator, 2018

Marrëveshja PD-PS për kodin zgjedhor/ Aleati i Bashës përgënjeshtron zërat

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili, ka komentuar zërat që flasin për një marrëveshje mes Partisë Demokratike dhe asaj Socialiste për ndryshimet në kodin...

Aktualitet 18:41 - 4 Dhjetor, 2017

Kodi Zgjedhor është jo vetëm antikushtetues, por stimulon kapjen e shtetit

Nga Alban Daci Mbetëm i idesë se kur të vërtetat jemi në gjendje t’i konstatojmë dhe janë në shërbim të gjësë “publike”, duhet t’i themi hapur...