Connect with Us

All posts tagged "koalicioni"

Kosova & Rajoni 08:47 - 7 Shkurt, 2020

ASH dhe Alternativa, marrëveshje për koalicion

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa kanë arritur marrëveshje për koalicion parazgjedhor për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 12 prillit në Maqedoninë e Veriut. Krijimin e aleancës...

Politikë 10:48 - 5 Shkurt, 2020

Video-Cili ka qënë gabimi i Bashës?!

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha së fundi ka dalë me një imazh të ri, ndoshta pasi ka punësuar një kompani izraelite për këtë dhe...

Kosova & Rajoni 19:20 - 15 Janar, 2020

Zbulohet oferta e LDK-së për formimin e qeverisë së koalicionit

Partia Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK), e cila u rendit e dyta në listën e partive fituese të zgjedhjeve të 06 tetorit 2019, ka shpalosur ditën e...

Bota 09:54 - 3 Janar, 2020

Pas tre muajsh negociatash në Austri u arrit koalicioni i parë i konservatorëve dhe i të Gjelbërve

Pas tre muajsh negociatash në Austri u arrit koalicioni i parë i konservatorëve dhe i të Gjelbërve: programi qeveritar ndërthur “më të mirën e të dy...

Aktualitet 13:33 - 29 Qershor, 2019

Zbulohet lëvizja e radhës/ Ja çfarë do të bëjë Lulzim Basha të hënën

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, ishte dje në deklaratën e tij mjaft i lexueshëm, tepër disfatist, dhe dukej se e kishte kuptuar që kishte...

Aktualitet 15:07 - 20 Maj, 2019

U përjashtua nga LSI/ Deputetja nënshkruan me Aleancën Kuqezi

Aleanca Kuq e Zi, ka nënshkruar me shtatë parti koalicionin 7 “Shpresa për ndryshim”, i cili do të marrë pjesë në zgjedhjet vendore të 30 qershorit....

Aktualitet 20:52 - 3 Maj, 2019

Zgjedhjet lokale/ Regjistrohet koalicioni opozitar në KQZ

Zv.kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Adriatik Leka në një postim në rrjetet sociale ka bërë me dije regjistrimin e koalicionit opozitar në KQZ për zgjedhjet...

Aktualitet 11:38 - 3 Maj, 2019

Plas në koalicionin opozitar/ Dule apo Idrizi ?

Me datë 23 prill 2019, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha firmosi marrëveshje me partitë e vogla aleate, për krijimin e koalicionit opozitar. Lulzim Basha ka...

Aktualitet 14:32 - 30 Prill, 2019

Faktet/ “Aleanca e qelbësirave”, nga Rama tek Lulzim Basha

Zgjedhjet e vitit 2013 nxorën Partinë Demokratike në opozitë, ku koalicioni i Rilindjes mori një milionë vota, ndërsa demokratët dhe aleatët e tyre 680 mijë. Pas...

Aktualitet 13:07 - 30 Prill, 2019

Zgjedhjet vendore/ PS zyrtarizon koalicionin me aleatët

Partia Socialiste ka zyrtarizuar koalicionin me aleatët për zgjedhjet vendore. Koalicioni Aleanca për Shqipërinë Europiane është bërë publik sot. Në këtë koalicion marrin pjesë 24 parti...

basha le ne balte ilir meten
Aktualitet 11:33 - 30 Prill, 2019

Meta garant i Kushtetutës apo kriminel?/ Çfarë thoshte dje Lulzim Basha

Mbrëmjen e djeshme, Sekretari i Përgjithshëm i Lulzim Bashës, zë hollë e mjekër nxirë Gazmend Bardhi, nga studio e Report TV tha se i vetmi garant...

Aktualitet 14:11 - 23 Prill, 2019

Kush është në fakt, koalicioni i Bashës

Sot kryetari i PD-së, Lulzim Basha, edhe pse nuk ka zgjedhje apo fushatë elektorale, për të prodhuar lajm shpalli koalicionin e tij opozitar, të cilin në...

rama mesazh opozites
Aktualitet 12:32 - 23 Prill, 2019

Krijimi i koalicionit opozitar/ Rama: Vetëvrasje politike

Kryeministri Rama ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjes mes PD-së dhe partive aleate për krijimin e një koalicioni opozitar, ku ndër të tjera theksohet se nuk...

Aktualitet 15:50 - 23 Dhjetor, 2018

I dërguari amerikan në koalicionin kundër ISIS jep dorëheqjen

I dërguari i posaçëm amerikan në koalicionin global që lufton Shtetin Islamik, Brett McGurk, ka dhënë dorëheqjen në shenjë proteste ndaj vendimit të papritur të Presidentit...

Aktualitet 16:44 - 15 Shtator, 2018

Negociatat e Bashës me PDIU-në/ Dule kërcënon me largim nga koalicioni

Pak ditë më parë Këshilli Kombëtar i PDIU-së, mandatoi kreun e kësaj partie, Shpëtim Idrizin, për të nisur negociatat me Partinë Demokratike. Kjo gjë duket se...

Aktualitet 16:49 - 16 Dhjetor, 2017

Arrihet marrëveshja e koalicionit/ Një parti e ekstremit të djathtë në qeveri

Konservatorët e Austrisë kanë arritur marrrëveshje për koalicon qeverisës me Partinë e Lirisë, që është kundër imigrimit, dhe është hapur rruga që ky vend të jetë...

Aktualitet 09:25 - 29 Shtator, 2017

LSI i rikthehet koalicionit me PS/ Voton të gjitha vendimet e Veliajt

Në mbledhjen e djeshme të Këshillit Bashkiak të Tiranës, Lëvizja Socialiste për Integrim ka votuar të gjitha vendimet e Veliajt, duke treguar se i është rikthyer...

Aktualitet 11:00 - 31 Maj, 2017

A do bëjë PD koalicion me PS dhe LSI pas zgjedhjeve?!/ Basha tregon të vërtetën

Kreu demokrat, Lulzim Basha, ndodhet paraditen e sotme në Konispol, për të zhvilluar takimin elektoral të radhës. Në fjalën e tij para qytetarëve, Basha tha se...

Aktualitet 23:48 - 24 Maj, 2017

Meta i “vërsulet” Ramës/S’patëm asnjë ftesë serioze, vetëm ngacmime

Presidenti i zgjedhur, Ilir Meta, ishte i ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ të gazetares Eni Vasili në ‘News24’, ku ka folur për aktualitetin politik, zgjedhjet e...

Aktualitet 18:44 - 20 Maj, 2017

Prapaskenat e koalicionit PS-LSI/Rama donte ta fuste në burg Metën

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka ka folur ditën e sotme për marrëveshjen Rama-Basha. Në lidhje me këtë Paloka tha se marrëveshja ndonëse...

Aktualitet 10:45 - 17 Maj, 2017

PDK-AAK-NISMA bashkë në zgjedhje/Fjalët e para të Haradinajt

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë fjalët e para pas arritjes së koalicionit të një nate më parë mes PDK-AAK dhe...

Aktualitet 14:29 - 20 Prill, 2017

Debate në KQZ/Zbardhet skenari i PS, “vija e kuqe” për regjistrimin e koalicioneve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po shqyrton kërkesën e PS-LSI për shtyrjen e afatit të regjistrimit të koalicioneve zgjedhore, që skadoi zyrtarisht më 19 prill. Përfaqësuesi ligjor...

Aktualitet 12:30 - 20 Prill, 2017

Letra e PS-LSI/Rama reagon ashpër: Idiotësira! Larg qoftë të detyrojmë KQZ!

Kryeministri Edi Rmaa ka folur në Kuvend për letrën e dërguar dje në KQZ nga PS-LSI, ku kërkohej shtyrja e afatit të regjistrimit të koalicioneve. Rama...