Connect with Us

All posts tagged "koalicion"

Politikë 20:12 - 3 Qershor, 2020

Lefter Maliqi “pendohet” që pranoi mandatin/ “Ose do bashkohem me PD-LSI, ose heq dorë nga politika”

Vitin e kaluar Lefter Maliqi doli kundër kryetarit të partisë ku bën pjesë dhe pranoi mandatin e deputetit, ndonëse opozita i dogji ato. Lefter Maliqi nga...

Politikë 08:54 - 30 Maj, 2020

“Komunistët në kryesi si mizat në m*t”/ Murrizi lëvizje të re politike! Koalicion me Bashën?

Deputeti Myslim Murrizi shprehet i vendosur për të krijuar një lëvizje të re politike. Në një prononcim për CNA.al, Murrizi thekson se lëvizja e re poltike...

Kosova & Rajoni 12:57 - 29 Prill, 2020

Haradinaj arrin marrëveshje me Mustafën për koalicion/ Ja ministritë që merr AAK

Nënshkruhet marrëveshja e koalicionit në mes të LDK-së dhe AAK-së. Lajmin e ka bërë të ditur kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj pas takimit me të parin...

Politikë 16:15 - 6 Mars, 2020

“Po krijohet diçka e re brenda të djathtës”/ Kulluri zbulon detaje nga kjo lëvizje

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri ka deklaruar se një grup i njohur politikanësh aktivë kanë filluar negociatat për bisedime me partitë aleatë...

Politikë 17:36 - 19 Shkurt, 2020

Formula e re brenda opozitës/ Mediu tregon si do ndërtohen grupimet

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ka folur për formulën e re brenda opozitës, e cila parashikon që brenda koalicionit të madh të krijohet një grupim...

Politikë 10:24 - 11 Shkurt, 2020

Mediu kërkon zgjerimin e koalicionit opozitar/ Ka vetëm dy rrugë

Kreu i PR-së, Fatmir Mediu ka folur lidhur me tezën e hedhur së fundmi për formimin e federatës së djathtë. Ai deklaroi se opozita duhet të...

Politikë 19:01 - 5 Shkurt, 2020

Aleatët i kërkojnë Bashës një koalicion të ri opozitar/ Shehi: Kemi mbi 100 mijë vota

Krahas propozimeve të opozitës së bashkuar për Reformën Zgjedhore po punojnë më vete edhe ekspertët e Partisë Republikane. Dashamir Shehu, thotë se i kanë kërkuar Lulzim...

Kosova & Rajoni 16:14 - 2 Shkurt, 2020

Kryeministrja Brnabiç kundër koalicionit VV-LDK/ Lista Serbe nuk e përkrah qeverinë e re

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, nuk e ka përkrahur aspak krijimin e qeverisë së re të Kosovës, me arritjen e një koalicioni mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe...

Politikë 14:14 - 2 Shkurt, 2020

Basha përshëndet koalicionin VV-LDK/ “Akt ndershmërie dhe pjekurie politike”

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për krijimin e qeverisë në Kosovë, pas firmosjes së një koalicioni mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së. Basha e cilëson...

Kosova & Rajoni 10:55 - 2 Shkurt, 2020

VV dhe LK lidhën koalicion/ Meta përshëndet bashkëqeverisjen

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas nënshkrimit të koalicionit mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së. Meta përshëndet ngrohtësisht arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje të dy partive fituese...

Opinione 13:26 - 26 Dhjetor, 2019

Nga Andi Bushati/ Dështimi i Albinit përballë botës së vjetër

Nga Andi Bushati Lajmi i keq që dha përmes një videomesazhi Albin Kurti, se në ditën e formimit të kuvendit të ri, Vetëvendosje dhe LDK do...

Kosova & Rajoni 23:33 - 19 Dhjetor, 2019

Deputetja e VV-së ia bën të qartë LDK-së/ S’do rrini në opozitë, o koalicion o zgjedhje të reja

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Arbërie Nagavci ia ka bërë të qartë LDK-së se nëse nuk lidhin koalicion me VV-në, nuk mund të kalojnë as në opozitë....

Kosova & Rajoni 14:01 - 10 Tetor, 2019

Vjosa Osmani flet pas takimit me Kurtin/ Çfarë u vendos për koalicionin

Ka përfunduar takimi mes Albin Kurtit, Isa Mustafës dhe Vjosa Osmanit ku është diskutuar për arritjen e një marrëveshje koalicioni për të qeverisur me Republikën e...

Kosova & Rajoni 11:23 - 10 Tetor, 2019

Kërkesa për koalicion bashkëqeverisës/ Vjosa Osmani takim me Albin Kurtin

Kandidatja për kryeministre në Kosovë, Vjosa Osmani, ka konfirmuar se sot do të takohet me liderin e VV-së, Albin Kurti. Nuk dihet ende se kur do...

Politikë 21:16 - 12 Shtator, 2019

Koalicion mes PD dhe PS?/ Berisha flet për “goditjen e mëshirës”

Ish kryeministri, Sali Berisha, ka folur lidhur me situatën politike në vendin tonë. I ftuar në emisionin “Opinion”, Berisha është pyetur lidhur me një koalicion të...

akuza e shkelzen berishes
Aktualitet 19:01 - 1 Maj, 2019

Nga Astrit Patozi/ KOALICIONI QESHARAK I “RILINDJES” ME RRETH 21 PARTI

Ky koalicioni i “Rilindjes” me njëzet e ca parti më të vogla për të garuar bashkë në zgjedhjet e 30 qershorit është disa herë me qesharak...

Aktualitet 22:46 - 20 Prill, 2019

Kreshnik Spahiu: Opozita e re koalicion me Amerikën, e vjetra me Monikën

Sot Rudina Hajdari krijoi partinë e re ‘Bindja Demokratike’ ndërsa të martën do ta regjistrojë për të shkuar kështu drejt zgjedhjeve lokale të 30 qershorit. Ndërkohë që po sot,...

krimi i organizuar ne zgjedhje
Aktualitet 20:10 - 2 Mars, 2019

I gatshëm të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme/ Njihuni me Koalicionin e ri politik

Koalicioni Qytetar për Shqipërinë në një postim në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me pranimet e mandateve nga disa prej kandidatëve pasardhës në listat zgjedhore...

kryeministri edi rama,kryetari i pd lulzim basha
Aktualitet 22:30 - 1 Mars, 2019

Baton Haxhiu, njeriu afër Ramës, deklaron: Basha ka vetëm një të ardhme, koalicion me Ramën

I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, gazetari dhe analisti Baton Haxhiu ka bërë disa deklarata në lidhje me djegien e mandateve të opozitës. I pyetur...

Aktualitet 20:45 - 26 Tetor, 2018

Kryemadhi nxjerr zbuluar Metën/ LSI nuk u informua për koalicionin me Ramën

E ftuar në emisionin “Provokacia”  të Mustafa Nanos, në abc News kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka komentuar paksa koalicionin me Edi Ramën, në mandatin e...

Aktualitet 19:42 - 19 Shtator, 2018

Koalicioni PD-PDIU trazon politikën në Athinë

Zyrtarizimi i bashkëpunimit ndërmjet PDIU dhe PD, ka sjellë reagime të forta nga pala greke. Pas OMONIA-s, tashmë ka reaguar edhe Partia Demokratike e Greqisë. Në...

Aktualitet 17:46 - 16 Shtator, 2018

Koalicioni PD-PDIU/ Zbardhen pikat e marrëveshjes Basha-Idrizi

Ditën e sotme kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zyrtarizuar koalicionin me kreun e PDIU-së, Shpëtim Idrizi, duke zgjeruar kështu frontin opozitar, i cili ka...

Aktualitet 13:24 - 16 Shtator, 2018

Zyrtarizmi i koalicionit PD- PDIU/ A do jetë më aleat i Bashës, Dule?

Pas zyrtarizmit të koalicionit mes PD dhe PDIU, natyrshëm ngrihet pyetja nëse  PBDNJ do ta braktisë apo jo këtë aleancë. Kjo për faktin se marrëdhëniet mes...