Connect with Us

All posts tagged "klsh"

Ministria e Drejtësisë
Denoncim 14:01 - 8 Prill, 2020

Ministria e Drejtësisë, tender sekret për materiale mjekësore anti- Covid/ KLSH dhe SPAK duhet të ulërijnë

Pas denoncimeve të tenderave të ushqimeve nga Ministria e Mbrojtjes dhe 4 tenderave  “sekret shtetëror” nga Ministria e Shëndetësisë, ish-deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka bërë...

Politikë 13:40 - 6 Mars, 2020

“KLSH fundos propagandën e Ramës”/ Administrata shkaktoi 1.3 miliardë euro dëme

Eksperti i Ekonomisë në PD, Dorian Teliti, ndërsa ka komentuar raportin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, shkruan se KLSH ka “fundosur” përfundimisht propagandën e kryeministrit...

Lajme 15:01 - 3 Mars, 2020

160 auditime për 2019/ KLSH: Institucionet 223.8 milionë euro parregullsi dhe shkelje financiare

Kontrolli i Lartë i Shtetit bën të ditur se ka realizuar 160 auditime,  për vitin që u mbyll. Sipas KLSH-së, nga auditimet del në përfundimin se...

Denoncim 15:21 - 21 Shkurt, 2020

Auditi i KLSH-së për menaxhimin e burimeve natyrore/ Zbardhen shkeljet institucionale, ja rekomandimet 

Kontrolli i Lartë i Shtetit, ka zbardhur sot përfundimet e auditit të zhvilluar “Mbi Përputhshmërinë” në Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore (AKBN) Tiranë, për veprimtarinë nga...

Lajme 12:23 - 20 Shkurt, 2020

Kopshtet dhe çerdhet/ KLSH: Prindërit përballen me kosto të fshehura

Prindërit që kanë fëmijët të regjistruar në kopshte apo çerdhe publike përballen me pagesa të fshehta përveç tarifë zyrtare ditore. Një auditim performance i Kontrollit të...

Lajme 14:36 - 18 Shkurt, 2020

Mbi 10 milion lekë dëm shtetit/ KLSH kallëzon penalisht 7 ish-punonjës të Hipotekës

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar penalisht në prokurori, shtatë punonjës, ish-regjistrues dhe ish-specialistë të Ish-Zyrës Vendore për Regjistrimit e Pasurive të paluajtshme në Berat....

Lajme 14:17 - 18 Shkurt, 2020

Përurohet Salla e Bibliotekës së KLSH-së me emrin ”Zyra Kombëtare e Auditimit të Kosovës”

Në datën 17 janar 2020, në respekt të bashkëpunimit të pandërprerë e të frytshëm përgjatë viteve 2012-2019, mes KLSH-së dhe Zyrës Kombëtare të Auditimit të Kosovës,...

Lajme 17:52 - 6 Shkurt, 2020

Trajnimi i audituesve të KLSH-së/ Leskaj takon drejtorin e Planifikimit Strategjik në SHBA

Kryetari i KLSH-së Bujar Leskaj dhe Drejtori i Përgjithshëm i këtij institucioni Rinald Muça, vizituan Zyrën e Llogaridhënies Qeveritare në SHBA (GAO). Qëllimi i vizitës ishte...

Politikë 17:37 - 4 Shkurt, 2020

U shfaq krah Bashës në videon e inskenuar/ Auditori Kotorri dorëhiqet nga KLSH

Në një video të publikuar ditën e djeshme, nga kreu i opozitës Lulzim Basha, shfaqej ky i fundit duke takuar qytetarë “të rastësishëm” dhe biseduar me...

Lajme 17:22 - 4 Shkurt, 2020

KLSH kap me shkelje Hekurudhat Shqiptare/ Kërkohet  ndërhyrje emergjente

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka ushtruar një auditim përputhshmërie në Hekurudha Shqiptare SHA, Durrës, për periudhën janar 2018 – maj 2019. KLSH bën me dije...

Kronika 19:24 - 28 Janar, 2020

Skandali me tenderin Kardhiq- Delvinë/ KLSH kallëzon penalisht Sonila Qaton

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar penalisht ish-drejtoreshën e Autoritetit Rrugor Shqiptar Qonila Qato dhe anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave, shtetasit me inicialet...

Lajme 17:16 - 25 Janar, 2020

Legalizime të jashtëligjshme/ KLSH kallëzon ish- drejtorin dhe dy përgjegjësa të ALUIZNI-t në Tiranë

KLSH kallëzon në Prokurori ish drejtorin dhe dy ish përgjegjës sektori të legalizimit në  ish –drejtorinë Rajonale të Aluiznit Tirana Jug. Gjatë auditimit për përputhshmërinë për...

Lajme 16:43 - 24 Janar, 2020

KLSH kallëzon në prokurori 3 ish regjistrues dhe 3 specialistë të ish -ZVRPP Gjirokastër

Kontrolli i Lartë të Shtetit, në zbatim të programit të tij të auditimit me objekt:“Auditimi përputhshmërie për vitin 2017 -2019”. Me Vendimin të Kryetarit të Kontorllit...

Politikë 17:20 - 21 Janar, 2020

KLSH nxjerr zbuluar ministrinë e Çuçit/ S’ka inspektime apo kontrolle për peshkimin, rrezikohet mbyllja e eksportit

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka publikuar auditimin për Performancën e Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural sa i përket politikave për peshkimin dhe akuakulturën. KLSH...

Ekonomi 18:21 - 12 Janar, 2020

“Pajisjet fiskale s’kanë patur efektivitet në Buxhetin e Shtetit”/ KLSH “i tërheq veshin” MFE-së

KLSH gjatë auditimit të performancës “Efektiviteti i kasave fiskale në rritjen e të ardhurave tatimore” , doli në përfundimin se sistemi i pajisjeve fiskale përgjatë 10...

Lajme 15:38 - 20 Dhjetor, 2019

KLSH zhvillon “Muajin e Hapur”/ Merr pjesë në takime rajonale dhe ndërkombëtare pune

Kontrolli i Lartë i Shtetit zhvilloi për të tretin vit radhazi Muajin e Hapur (në periudhën nëntor-dhjetor 2019). Gjatë kësaj periudhe qytetarët që vizituan mjediset e...

Politikë 17:17 - 15 Dhjetor, 2019

Rekomandimi i KLSH për cilësinë e ndërtimit/ Vasili ngre alarmin: Prokuroria është vonë! Të hetojë refuzimin nga qeveria

Nën kryetari i LSI, Petrit Vasili ka ngritur shqetësimin pse prokuroria nuk heton për refuzimin nga qeveria të rekomandimeve të Kontrollit të Lartë të Shtetit për...

Lajme 22:51 - 13 Dhjetor, 2019

Shkelje të rënda në Hipotekën e Beratit/ KLSH kallëzon punonjës dhe ish-drejtues

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor në Berat, disa punonjës të Hipotekës mes tyre edhe ish-drejtues, në këtë qytet. Burime...

Sociale 08:30 - 10 Dhjetor, 2019

Nga paisjet e amortizuara, tek sistemet e dyta për energjinë/ KLSH zbulon problemet në degët e Thesarit

Kontolli i Lartë i Shtetit (KLSH)  ka audituar katër degë të Theasrit në drejtoritë e Vlorës, Shkodrës, Fierit dhe Lezhës ku duket se ka konstatuar të...

Ekonomi 08:20 - 23 Nentor, 2019

Djegia e plehrave apo parave/ Kostot e inceneratorit në Tiranë rriten edhe me 104 mln euro

Inceneratori i Tiranës, KLSH zbulon se defektet në kontratë do t’u kushtojnë taksapaguesve edhe 104 milionë euro shtesë, duke e rritur koston me të paktën 27%...

Politikë 18:23 - 12 Nentor, 2019

ISP apel Kuvendit dhe Ilir Metës/ Zgjidhni urgjent kreun e KLSH, po pengoni kontrollin financiar të korrupsionit

Mungesa e vullnetit politik, e bashkëpunimit institucional dhe sensit të përgjegjësive kushtetuese ka krijuar një situatë unike për KLSH me pasoja për standardet e shtetit të...

Politikë 14:56 - 8 Nentor, 2019

Ish-këshilltari i Berishës, emërohet këshilltar i Metës

Petraq Milo, i cili u propozua disa kohë më parë nga Meta për kryetar të Kontrollit të Lartë të Shtetit, është emëruar tashmë këshilltar i Presidentit....

Sociale 08:22 - 6 Nentor, 2019

Sheshet e lojërave pa standarde/ DPS miraton kushtet që duhet të respektohen

Një vit më parë Kontrolli i Lartë i Shtetit në një auditim që kishte në fokus Agjencinë e Parqeve dhe Rekreacionit vuri theksin tek mungesa e...