Connect with Us

All posts tagged "klsh"

Politikë 13:00 - 6 Korrik, 2020

Meta takim me Bujar Leskajn/ Vlerësoj rolin e tij për modernizimin e KLSH

Presidenti i Republikës Ilir Meta priti sot në një takim ish-Kryetarin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, znj.Bujar Leskaj, me rastin e dorëzimit të detyrës së...

Politikë 14:54 - 2 Korrik, 2020

Parlamenti voton/ Arben Shehu zgjidhet në krye të KLSH

Parlamenti ka votuar ditën e sotme pro zgjedhjes së Arben Shehut në krye të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Më 108 vota pro është votuar për...

Teatri Kombëtar/ KLSH çon indicje penale në Prokurori: IMK t’i kërkojë qeverisë rindërtimin e godinës siç ishte
Sociale 19:47 - 1 Korrik, 2020

Teatri Kombëtar/ KLSH çon indicje penale në Prokurori: IMK t’i kërkojë qeverisë rindërtimin e godinës siç ishte

Kontrolli i Lartë i Shtetit, ka zhvilluar një audit për shembjen e Teatrit Kombëtar në orët e para të mëngjesit të 17 majit. KLSH bën me...

KLSH kallëzon në Prokurori ish-kryebashkiakun e Finiqit/ Akuza për shkelje dhe falsifikim dokumentesh
Politikë 16:41 - 27 Qershor, 2020

Shkakoi 77 mln lekë dëm ekonomik/ KLSH kallëzon në Prokurori ish-kryebashkiakun e Finiqit

KLSH ka kallëzuar sot në Prokurori ish-kryetarin e bashkisë finiq, Leonidha Hristo, ish- përgjegjësin e sektorit të  procedurave të prokurimit dhe ish-përgjegjësin e sektorit juridik. Mësohet...

“Deklaratat që vë në gojën time nuk janë të vërteta”/ Braçe nxjerr bllof News 24
Politikë 21:40 - 26 Qershor, 2020

“Deklaratat që vë në gojën time nuk janë të vërteta”/ Braçe nxjerr bllof News 24

Zëvendëskryeministri Erion Braçe ka reaguar lidhur me disa deklarata që News 24 ka vënë në gojën e tij, lidhur me kandidaturën e propozuar nga Presidenti Ilir...

Kandidatura e Arben Shehut për KLSH/ Zbardhen debatet brenda Grupt Parlamentar të PS
Politikë 11:24 - 25 Qershor, 2020

Kandidatura e Arben Shehut për KLSH/ Zbardhen debatet brenda Grupit Parlamentar të PS

Ka zgjatur më shumë se një orë mbledhja e grupit të PS ku ka pasur diskutime dhe debate për emrin e Arben Shehut në krye të...

Ekskluzive/ Zbulohet dokumenti. Kandidati i Metës për KLSH, militant i Ramës
Politikë 20:18 - 23 Qershor, 2020

Ekskluzive/ Zbulohet dokumenti. Kandidati i Metës për KLSH, militant i Ramës

Në fillim të muajit qershor, presidenti i Republikës Ilir Meta propozoi emrin e Arben Shehut për postin e kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Pas...

“Serbet janë hedhur hapur në sulm antishqiptar”/ Çfarë paralajmëron Ngjela
Politikë 13:33 - 23 Qershor, 2020

Propozimi i Metës për kreun e KLSH/ Ngjela” zbërthen planin” që po thur presidenti

Ditën e sotme Komisioni i Ekonomisë ka miratuar propozimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta, për të zgjedhur si kryetar të KLSH Arben Shehun. Avokati Sparatk...

Komisioni i Ekonomisë miraton propozimin e Metës për Kreun e KLSH
Politikë 11:37 - 23 Qershor, 2020

Komisioni i Ekonomisë miraton propozimin e Metës për Kreun e KLSH

Komisioni i Ekonomisë këtë të martë ka miratuar propozimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta, për Arben Shehun në krye të KLSH. Disa ditë më parë...

Politikë 12:48 - 5 Qershor, 2020

Propozimi për kreun e KLSH-së/ Meta tregon “porositë” që i dha Arben Shehut

Një ditë më parë, presidenti Ilir Meta i është përgjigjur kërkesës së kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, i cili i kërkoi që të propozojë emrin për...

Meta kërkesa të papritur Ruçit/ Të takohemi sa më shpejt
Politikë 12:38 - 4 Qershor, 2020

Meta i përgjigjet “ultimatumit” të Ruçit/ Emri që propozon për kreun e KLSH-së

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur kërkesës së kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, i cili i kërkoi që të propozojë emrin për kreun e KLSH-së. Presidenti...

Politikë 15:01 - 3 Qershor, 2020

“I gjithë pushteti sovjetëve”/ Tabaku tregon 7 “gurët” e Ramës për kontrollin e drejtësisë

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku shkruan se prej vitit 2013, kryeministri Edi Rama ka punuar për të kapur dhe uzurpuar çdo institucion të pavarur....

Politikë 19:45 - 2 Qershor, 2020

PS draft-rezervë për KLSH-në/ Çfarë ka përgatitur për tejkalimin e kompetencave të Presidentit

Mazhoranca po përgatit disa ndërhyrje në ligjin organik të funksionimit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, për të zgjidhur ngërçin që është krijuar me presidentin Ilir...

Meta kërkesa të papritur Ruçit/ Të takohemi sa më shpejt
Politikë 11:37 - 2 Qershor, 2020

“Kemi muaj që presim”/ Gramoz Ruçi “ultimatum” Metës

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi i është drejtuar sot me një letër presidentit Ilir Meta, të cilit i kërkon të propozojë një emër për kreun e...

Politikë 12:34 - 16 Maj, 2020

KLSH “ultimatum” Veliajt/ Tërhiqu nga shembja e Teatrit Kombëtar

Kontrolli i Lartë i Shtetit i është drejtuar me një shkresë kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, duke i kërkuar të tërhiqet nga vendimmarrja për prishjen e...

Letër e një demokrati/ Çfarë duhet të bëjë PD për të rrëzuar Ramën
Politikë 17:06 - 27 Prill, 2020

“17 tendera sekretë”/ PD letër KLSH-së: Me fondet e vjedhura të ndihmohen familjet dhe bizneset

Partia Demokratike ka vënë zyrtarisht në lëvizje Kontrollin e Lartë të Shtetit për të hetuar abuzimet me tenderat e disa ministrive, për shumicën e të cilëve...

Lajme 15:28 - 27 Prill, 2020

Fondet publike gjatë pandemisë/ KLSH kërkon transparencë dhe përgjegjshmëri

Kontrolli i Lartë i Shtetit, sjell në vëmendje domosdoshmërinë dhe detyrimin ligjor që, megjithëse në kushtet e emergjencës, procedurat e sigurimit të mallrave dhe shërbimeve publike...

Ministria e Drejtësisë
Denoncim 14:01 - 8 Prill, 2020

Ministria e Drejtësisë, tender sekret për materiale mjekësore anti- Covid/ KLSH dhe SPAK duhet të ulërijnë

Pas denoncimeve të tenderave të ushqimeve nga Ministria e Mbrojtjes dhe 4 tenderave  “sekret shtetëror” nga Ministria e Shëndetësisë, ish-deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka bërë...

Politikë 13:40 - 6 Mars, 2020

“KLSH fundos propagandën e Ramës”/ Administrata shkaktoi 1.3 miliardë euro dëme

Eksperti i Ekonomisë në PD, Dorian Teliti, ndërsa ka komentuar raportin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, shkruan se KLSH ka “fundosur” përfundimisht propagandën e kryeministrit...

Lajme 15:01 - 3 Mars, 2020

160 auditime për 2019/ KLSH: Institucionet 223.8 milionë euro parregullsi dhe shkelje financiare

Kontrolli i Lartë i Shtetit bën të ditur se ka realizuar 160 auditime,  për vitin që u mbyll. Sipas KLSH-së, nga auditimet del në përfundimin se...

Denoncim 15:21 - 21 Shkurt, 2020

Auditi i KLSH-së për menaxhimin e burimeve natyrore/ Zbardhen shkeljet institucionale, ja rekomandimet 

Kontrolli i Lartë i Shtetit, ka zbardhur sot përfundimet e auditit të zhvilluar “Mbi Përputhshmërinë” në Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore (AKBN) Tiranë, për veprimtarinë nga...

Lajme 12:23 - 20 Shkurt, 2020

Kopshtet dhe çerdhet/ KLSH: Prindërit përballen me kosto të fshehura

Prindërit që kanë fëmijët të regjistruar në kopshte apo çerdhe publike përballen me pagesa të fshehta përveç tarifë zyrtare ditore. Një auditim performance i Kontrollit të...

Lajme 14:36 - 18 Shkurt, 2020

Mbi 10 milion lekë dëm shtetit/ KLSH kallëzon penalisht 7 ish-punonjës të Hipotekës

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar penalisht në prokurori, shtatë punonjës, ish-regjistrues dhe ish-specialistë të Ish-Zyrës Vendore për Regjistrimit e Pasurive të paluajtshme në Berat....